Nokia Moonraker gerçek olsaydı böyle olacaktı

Nokia'nın bir süre önce geliştirdiği, ancak Microsoft'un planlarında yer bulamayan cihaz, göründü!

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia Moonraker gerçek olsaydı, böyle olacaktı!

Akıllı saat yapmamanın neredeyse bir ayıp kabul edildiği şu dönemde her telefon üreticisinin, giyilebilir teknolojilere bir şekilde elini attığını görmekteyiz. Nokia'nın bu işle ilgilenmediğini düşündüyseniz, durun çünkü firmanın Microsoft tarafından satın alınmadan önce kendi akıllı saatini geliştirdiği ortaya çıktı.

Microsoft'tan Pei-Chi Hsieh tarafından Tumblr'da yayınlanan (ardından yayından kaldırılan) ve daha sonra Twitter'da Evan Blass (@evleaks) tarafından keşfedilerek paylaşılan fotoğraflar, Nokia'nın akıllı saatinin çizimlerini gözler önüne serdi. Çizimlerin konsept olmadığını, son kullanıcıya tanıtım için oluşturulduğunu söylemekte fayda var.

Moonraker adındaki akıllı saatin piyasaya sürülmeye çok yaklaştığı, hatta Nokia'nın cihazın prototiplerini MWC 2014'te bir grup kişiye gösterdiği söyleniyor. Lumia 930'la beraber tanıtılması beklenen saatin, Microsoft'un Nokia'yı satın almasıyla birlikte Microsoft tarafından iptal edildiği söylenmekte. Microsoft'un böyle bir karar vermesinin arkasında, kendi geliştirdiği giyilebilir cihaz Band'ın daha iyi olduğunu düşünmesi yatıyor.

Yine de Nokia'nın saate bir dizi ilginç özellik eklemek istediği anlaşılıyor. Moonraker eğer gerçek olsaydı, örneğin kolumuzu kaldırıp yüzümüze yaklaştırarak gelen mesajları okuyabilecek, kolumuzu indirerek ekranı kapatabilecektik. Saat eğer gerçeğe dönüşseydi, Facebook ve MixRadio entegrasyonuyla gelecek, telefon kameranızı uzaktan kontrol etmenize izin verecekti.

Moonraker güzel görünüyor, ancak bu her zaman tek başına yetmeyebiliyor. Sizce saat piyasaya sürülseydi, tutunma ihtimali var mıydı?

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Kesinlikle tutardı bataryası 300mAh olsa tadından yenmezdi. Gaddar MS !

saati yapmışlar yaa harbiden bence microsoft banttan daha güzel bir saat olmuş

Zaten piyasada bunun gibi bir sürü akıllı saat mevcut. Microsoft band daha farklı ve yenilikçi bence.

@13 Haziran 2015 15:48 Katılıyorum band daha şık duruyor aynı zamanda

@13 Haziran 2015 15:48 Aynen aynen Yıldız Tilbede adriana limadan güzel zaten

harry potter mesaj atmış wingardium leviosanın tarifini yazmıştır bence :D

Bence gayet hoş gözüküyor

hemde nasıl tutardı bunun devamı bir modelle telefonu temassız kontrol şeçeneğini de ayarlasalar süper olurdu yani film falan izlerken ya da fotğraf incelerken hatta yazı yazarken ekrana dokunmak yerine elini havada sallayacan

kesinlikle tutardı. Sonuçta her akıllı saat Windows'a %100 destek vermiyor.

Sen de yorum yaz