Cep telefonu dünyasına yeni ama aslında yakından tanıdığımız bir marka daha giriyor

Nokia telefonların üreticisi olan HMD, bu telefonların yanına kendi markasıyla üreteceği yeni telefonları eklemeyi planlıyor.

Cep telefonu dünyasına yeni bir marka daha giriyor

Nokia markalı akıllı telefonları üreten Finlandiyalı şirket HMD Global, kendi mobil cihaz serisini piyasaya sürme planlarını açıkladı. HMD Global CEO’su Jean-Francois Baril tarafından Linkedin’de yapılan bir duyuruda, şirketin portföyünün Nokia telefonların yanında yer alacak yeni bir HMD markasıyla ve henüz açıklanmayan “heyecan verici yeni ortaklarla” yapılacak işbirlikleriyle genişleyeceği bildirildi.

Baril, “son altı yıldır ‘HMD - Nokia telefonlarının evi olarak sahip olduğumuz ayrıcalıklı konum harika bir yolculuktu” dedi ve devam etti: “Artık yolculuğumuzun bir sonraki adımına hazırız: Tüketici ihtiyaçlarına odaklanan telekomünikasyon için yeni bir dünya yaratacak bir güç olarak pazara bağımsız olarak girmek.

Yönetici, yeni HMD ürünlerine ilişkin herhangi bir ek bilgi vermedi veya ürünlerin potansiyel çıkış tarihine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

HMD Global, Microsoft’un 2016 yılında Nokia markasına ilişkin haklarından vazgeçmesinin ardından kuruldu. Foxconn, Microsoft’un telefon işini devraldı ve Foxconn’un kurucusu Terry Gou, HMD Global’in ana sahibi oldu. Nokia markalı cihazlar şu anda Foxconn tarafından üretiliyor ve dolayısıyla üretim aşamasındaki HMD markalı ürünlerin de Tayvanlı teknoloji devi tarafından üretileceğini tahmin edebiliriz.

HMD tarafından piyasaya sürülen Nokia C32 gibi Nokia markalı telefonlar şu ana kadar büyük ölçüde bütçe - orta seviye kategorisinde yer aldı ve gelecekte HMD markalı cihazlar da muhtemelen aynı yolu izleyecektir. Baril, şirketin daha sürdürülebilir ve uygun fiyatlı bir gelecek için tasarım yapmaya devam edeceğini söyledi.