Nvidia'dan eski yongalara yeni isimler

Nvidia'nın DirectX 11 destekli olduğunu söylediği ekran kartları aslında öyle değil mi? Araştırdık!

  • Erkan Özer

Şu sıralar birçok hazır sistemde görünüşte DirectX 11'i destekleyen Nvidia GT330 ve GeForce 310 ekran kartlarına rastlıyoruz. Gerçekte ise, bu modeller sadece Nvidia'nın eski yongalarına verdiği yeni isimlerden ibaret.

Uzmanlar bu modellerin Nvidia'nın DirectX 11'i destekleyen yeni nesil GPU platformu "Fermi" ye ait modeller olduğunu söylüyorlar. Fakat pratikte bu söylemden oldukça uzak.

Fermi konusunda doğrular ve yanlışlar
AMD neredeyse 6 aydır DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartı Radeon HD 5000 Serisi ile bilgisayar piyasasındayken, rakibi Nvidia, Fermi yongalarıyla mart ayında piyasaya ancak giriş yapabildi. Fakat Nvidia'nın bu girişi zaman konusunda rakibinin gerisinde kalmamaya yönelik bir çaba gibi görünüyor. Zira Nvidia, eski kartlarına yeni isimler vererek, kartlarda yeni teknolojilerin olduğu izlenimi vermeye çalışmış. Bu makalemizde yeni olduğu iddia edilen Geforce 300 serisini inceleyeceğiz. Ayrıca güçlü bir ekran kartına ihtiyaç duyan kullanıcılar için önerilerilerimiz de olacak.

Geforce 300: Eski yongalar, yeni isimler

Piyasada farklı performans seviyelerine hitap eden onlarca GeForce ekran kartı bulunuyor. Normal şartlarda model numarası yüksek olan kart daha performanslı bir karttır denebilir fakat istisnalar da yok değil.

Nvidia konusunda temel problem piyasadaki ekran kartlarının yeni teknolojiden yoksun olmasından kaynaklanıyor. Heyecanla beklenen Fermi mimarisinin GeForce GTX 480 ve GTX 470 adını taşıyan ilk modelleri çok yakında piyasada olacak. Fakat bu iki kartın çıkışına kadar Nvidia, var olan diğer ekran kartlarının da ismini değiştirerek yeni geliştirilen bir seriymiş hissi uyandırmaya çalışmışa benziyor. Bu tür kartlara ise şimdilik GeForce 310, 315, GT 320, GT 330 ve GT 340 modelleri birer örnek.

Detaylarıyla GT 320 ve GT 330
Geforce 300: Eski yongalar, yeni isimlerİsimleri yeni bir seriyi işaret etse de aslında gerçekler göründüğü gibi değil. GeForce GT 320, daha önceleri GT 240'ta da kullanılan meşhur GT215 GPU tabanlı bir ekran kartı. Hatta performans konusunda birazcık kırpılmış denebilir. GT 320'nin GPU'sunda yalnızca 72 gölgelendirici işlemci (shader processor) ve 24 doku birimi (textue unit) bulunuyor. GT 240'ta ise 96 gölgelendirici ile birlikte 32 doku birimi bulunuyordu. Bellek miktarı (1.024 MB DDR3) ve bağlantı (128 Bit Arayüz) aynı kalırken, bellek hızları 790 Mhz'ye, yonga çekirdek hızı ise 540 Mhz'ye düşürülmüş. Sonuç olarak performans konusunda GT 320 için GT 220 ve GT 240 arasında bir ekran kartı diyebiliriz.

GeForce GT 330 da büyük ölçüde bilindik bir ekran kartı. Bilindik olması ise daha önceleri GeForce GTS 240 ve GTS 250'de kullanılan eski G92b grafik yongasına sahip olmasından kaynaklanıyor. Daha kötüsünü duymak isterseniz söyleyelim: G92b ile GeForce 9 serisinde tanışmıştık ve neredyse 2 yıllık bir yonga. Basit bir denklem ile gösterecek olursak karşımıza şöyle bir şey çıkıyor: GeForce GT 330 = GeForce GTS 240 = GeForce 9800 GT = "Üç isim, bir model". Ayrıca GT 330'un performans konusunda birbirinden farklı üç ayrı modeli de bulunuyor. Belirttiğimiz modelde olmasa da diğerlerinde gözle görülür bir hız avantajı sunuyor.

Detaylarıyla GT 340, 315 ve 310

Detaylarıyla GT 340, 315 ve 310GeForce GT 340 ile ilginçlikler devam etmekte. GT 340 ismi bize bu kartın GT 300 serisinin en üst modeli olduğunu işaret ediyor. Fakat bu işaretten uzak, çünkü GT 340, GT 330'dan kısmen daha kötü. Kart GT215 GPU'sunu taban almakla beraber, 96 gölgelendirici işlemciye (shader processor), 32 doku birimine (texture unit), 550 Mhz yonga çekirdek hızına ve 1024 MB GDDR5 (1700 Mhz) belleğe sahip. Ayrıca GT 340, en yeni bellek türü GDDR5 ile 128 Bit arayüz bağlantısını birlikte kullanan tek ekran kartı. Bu da doğal olarak performansta düşüşe neden oluyor. Kısacası GT 340'ın teknolojisi birçok yönüyle GT 240 ile aynı.

Giriş seviyesindeki kullanıcılar için tasarlanan GeForce 310 ise GT218 GPU'sunu baz alıyor. Yapısı itibariyle GeForce G210 ve GeForce 210 modelleriyle aynı özelliklere sahip. 16 akış işlemcisi (stream processor), 8 doku birimi (texture unit) ve 512 MB DDR2 belleğiyle dikkate değer bir performans sağlamıyor fakat tümleşik ekran kartlarına alternatif düşünenler için ideal olabilir.

Serinin son yongası GeForce 315 ise GT216 GPU tabanlı (ör: GeForce GT 220) olmakla birlikte performans konusunda Geforce 310 ve GT 320 arasında bulunuyor.

Sonuç: Yanlış bilgilendirme

Yaptığımız incelemeler Nvidia'nın eski yongalarını yeni bir dış görünümle sattığı konusunda emin olmamıza yetiyor. 300 serisi 200 serisinden daha çok performans artısı sunmuyor ve istisnasız aynı GPU'ları kullanıyor. Bir üreticinin yeni ürününe ne ad vereceği kendi özel kararıdır. Fakat gerçek şu ki bu yonga üreticisinin pazarda henüz yeni bir yonga mimarisi bulunmuyor. Ve Fermi (GeForce 400 serisi) için biraz daha zamanı var. AMD yeni nesil işlemcilerini aralıksız şekilde pazara sunmaya devam ederken, Nvidia'nın buna karşı ayakta kalmak ve yanıt niteliğinde ürünler sunmak zorunda olması bir sır değil.

Bununla birlikte Nvidia'nın bu taktiği ancak bilgisayar konusunda acemiler için bir korku oluşturabilir. Farklı ekran kartlarının neden olduğu karışıklıktan dolayı doğru kararı vermek zorlaşabilir. Bu nedenle yeni bir komple sistem veya ekran kartı almadan önce ayrıntılı olarak bilgi edinmeniz daha doğru olur. Böylece sözde oyuncular için tasarlanmış ekran kartlarından satın almamış ve kötü performansı konusunda hayal kırıklığına uğramamış olursunuz.

Nvidia satın almadan önce bilmeniz gerekenler

Yeni bir PC aldınız ve ekran kartı konusunda hayal kırıklığına mı uğradınız? Makalemizin bu bölümünde sizlere Nvidia'nın satın almaya değer modellerini ve almadan önce bilmeniz gereken ipuçlarını açıklıyoruz.

Komple bir PC'yi veya kendi topladığınız bilgisayarı satın almış olmanız pek önemli değildir, zira eski donanımlar herhangi bir zamanda yenileriyle değiştirilebiliyor. Bu seçenek aynı zamanda sıfır bir bilgisayar satın almaktan daha ucuza mal oluyor. Fakat satın alırken ilk bakışta fark edemediğiniz püf noktaları olduğu da şüphesizdir.

Püf noktası: Kasa ve güç kaynağı
Nvidia satın almadan önce bilmeniz gerekenlerBugünün ekran kartları ile eski kartları karşılaştırdığınızda günümüzde üretilenlerin gittikçe uzadığını görürsünüz. Oyuncular için üretilen ekran kartları bugünlerde ortalama 30 cm civarında bir uzunluğa sahip. Bu da kasa ile ilgili büyük problemlere yol açıyor. Özellikle yaygın bir şekilde kullanılan Midi Tower kasalarda bu uzun kartlar yerleştirmek için yeterli miktarda yer bulunmuyor. Bu nedenle hard diski veya güç kaynağını kasadan ayırmak kullanıcılar tarafından ekran kartını sığdırmak adına yapılmayan bir şey değil. Bu soruna kalıcı bir çözüm bulmak ise biraz zor. Hard disk kutusuna ihtiyacınız yok ise kolayca çıkarabilirsiniz. Fakat entegre güç kaynağını başka bir yere koyamayacağınız için yeni bir kasa düşünmelisiniz.

Güç kaynağı da başlı başına bir problem olabilir. Birçok hazır masaüstü tasarrufa yönelik üretiliyor. Bu yüzden yeni bir son model ekran kartı almadan önce güç kaynağınızın kaç watt'lık olduğu ve maksimum ne kadar performans sağladığı konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Yüksek watt sağlayan yeni modeller işinizi görecektir. Ayrıca güç kaynağınızın yeterli sayıda güç bağlantısına sahip olduğundan da emin olmalısınız. GeForce GTX 285 gibi modern grafik kartları genellikle iki adet 8 veya 6 pinlik güç bağlantısı gerektirir.

Nvidia ekran kartları için en doğru seçim

Nvidia ekran kartları için en doğru seçimYeni bir ekran kartı satın almak istiyor ve Nvidia'dan vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorsanız size özel iki önerimiz var:

Geforce GTS 250: Ekonomik düşünen oyuncular için en ideal seçenek Geforce GTS 250 satın almaktır. Aslında GTS 250 için yeniden adlandırılmış bir GeForce 9800 GTX+ denebilir. Yeterince hız sunan bu orta sınıf ekran kartı, 1.680 x 1.050 piksel çözünürlük desteği verebiliyor. Palit GF GTS 250'nin fiyatı şu sıralar 120$+KDV civarında.

Geforce GTX 285: En üst seviye detayları, full HD çözünürlüğü isteyen ve antialiasing özelliğinden vazgeçmeyen oyuncular ise Geforce GTX 285'i düşünebilirler. Kart üzerinde 1.024 MB VRAM bulunuyor fakat yalnızca DirectX 10 desteği veriyor. Fiyatı ise 450$+KDV. Tabiki eğer biraz daha zamanınız varsa yakın zamanda CeBIT fuarında tanıtılan Fermi ailesinden GTX 470 ve GTX 480'i beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

nVidia'nın sonunu iyi görmüyorum...

"GeForce GT 320, daha önceleri GT 240'ta da kullanılan meşhur GT215 GPU tabanlı bir ekran kartı. Hatta performans konusunda birazcık kırpılmış denebilir."

E ne olacaktı tabii ki GT240, 320 den daha iyi olacak aralarında sınıf farkı var

"Sonuç olarak performans konusunda GT 320 için GT 220 ve GT 240 arasında bir ekran kartı diyebiliriz."

Zaten normal olarak böyle olması gerekiyor :D

"GeForce GT 330 = GeForce GTS 240 = GeForce 9800 GT"

Keşke böyle olsa bende de 240 var ve keşke 9800 ün performansına yaklaşabilse.Şaka bir yana 9800 ile gt330 un arasına nasıl eşittir işareti koydunuz merak ettim...

"Serinin son yongası GeForce 315 ise GT216 GPU tabanlı (ör: GeForce GT 220) olmakla birlikte performans konusunda Geforce 310 ve GT 320 arasında bulunuyor."

Bravo!

NVIDIA sadece zaman kazanmış, başka birşey değil, daha profesyonel ve daha iyi kartları herzman daha problemsiz üretir, ama bunları yaparken de, maddi durumunu korumak ve piyasa stabilitesini korumak istemiş.

yani ortada kandırmaca değil, sadece özellikleri biraz kısılmış, farklı konularda farklı performanslara sahip kartlar üretilmiş...

amd gibi, ara dönem kartları üretmek yerine, iyi bir seri için daha çok çalışmışlar ve daha iyisini yapmışlar...

saygılarımla...!!!

nvidia resmen çuvalladı. bizi 6 ay bekletip çıkardığı karta bak

Konuyla alakasız olacak ama acaba NVidia nın Digital Vibrance özelliğine karşılık ATI kartlarda bir ayar bulunuyor mu? Bana Saturation aynı şey dendi fakat ATI tabanlı bir bilgisayarda Saturation u sonuna kadar açmama rağmen hiç bir renk değişimi gözlemlemedim. Bilen bir arkadaş yanıt verebilirse çok memnun olurum.

Son 2 yildir yani 8 serisisinden sonra mantikli is yapmadiklari cok belliydi. En iyi cikisi 8 serisinde yaptiklari icin sadece onu gelistirip onumuze sundular. Fiyat politikasindaki acimasizlikda cabasi.
Neyse gozu kapali FAN lari oldugu icin firmaayakta durmayi basariyor. Yoksa 2012 yilinda ATI ile harici ekran karti yarisina degil Intel ile Onboard ekran karti yarisina giren bir firma olurdu :D

ilginç olduğu kadal taraftarları içinde bir o kadar kötü. gerçi nvidia %100 aynı olan kartı sadece ismini değiştirip 100�fazlaya satsa yine alan olur.
AMD kullanın

üretilmis bisey yok bay edippppppp eski kartlara bır ıkı el atmıslarrrr ( uretım her zaman yenı bısey icin yapılırr ) nividanın kı revizyon adıda fermi :):):

Ayrıca GT 340, en yeni bellek türü GDDR5 ile 128 Bit arayüz bağlantısını birlikte kullanan tek ekran kartı. Bu da doğal olarak performansta düşüşe neden oluyor." Ne demek oluyor ki bu?

Nvidianın Beklenilen kartı zaten çok geç çıktı daha neyi bekliyecekler edipçiftci?

Bu kadar zaman bekleyip üretikleri kart aşırı ısınma yüzünden üzerinde yumurta pişiriliyor?

Bide utanmadan millete eski kartlarını adlarını değiştirip yenimiş gibi piyasaya süren firmadan daha ne hayır gelir?

Şu anda nvidia'dan ekran kartı alınmaz.Alın bi 5770 normal ayarlarda takılın niye uğraşıyosunuz ki.Ancak ferminin 3. revizyonlu modelleri alınabilir o da gpu'yu kırpmazlarsa alınır.

Teşekkürler CHIP Online, bu kandırmacayı açıklayarak birçok kullanıcının bu kartları alarak yanlış karar vermesini önlediniz.. Bu şekilde makalelerin devamını bekliyoruz.. Bu arada kimse savunmasın şu nVidia'yı bu yaptığıyla, haksızlar işte herkes görüyor, ATI'ye yetişmek için 6 ay bekledi ama sonuç ne? GTX 480 Ati'nin amiral gemisi 5970'den daha fazla güç çekiyor (ki 5970 çift GPU'lu, oldukça büyük bir karttır) daha fazla ısınıyor ve onun yaptığı işin yarısını yapamıyor. Edip'de hala söylesin dursun müthiş pcnin gözleri nVidia'dır diye, o gözler bozulmuş haberi yok. :D :D :D :D :D

aslanov yazmış:
Ayrıca GT 340, en yeni bellek türü GDDR5 ile 128 Bit arayüz bağlantısını birlikte kullanan tek ekran kartı. Bu da doğal olarak performansta düşüşe neden oluyor." Ne demek oluyor ki bu?
Bugün 10:05

Şöyle düşün altında bir Ferrari var ve sen köprü trafiğinde ilerlemeye çalışıyorsun.

bu nvidianin gidisi hayra degil edip haberin olsun piyasadaki her nvidia karttan birer ikiser al sen ya degilse nvidia zor ayakta kalacak.

aslanov yazmış:
Ayrıca GT 340, en yeni bellek türü GDDR5 ile 128 Bit arayüz bağlantısını birlikte kullanan tek ekran kartı. Bu da doğal olarak performansta düşüşe neden oluyor." Ne demek oluyor ki bu?

-------
şu demek oluyor: GDDR5 yeni bir sistem, fakat 128 bit arayüz hızı bu sisteme göre yavaş. Çünkü GDDR5 kartlar tam performans verebilmesi için 256 bit veya üstü bir hızla kullanılıyor.

Erkan' cım, sen belliki ati' yi seviyorsun, makaleni yazarken, çok güzel bir paparazzi heyecanı yakalmış ve gündeme çok güzel oturtmuşsun. makalen hoş ve heyecanlandırıcı, bomba etkisi yapabilen, çığır açıcı...

ama üzgünüm ki biraz da kafa karıştırıyor, çok karmaşık ve bazı yerlerde olabı farklı göstermişsin (özellik bakımından değil)

tamam 470-80 serisi tamamlanmamış bir kart ama ati satışları için geçici bir saman alevi oluşturmanın gereği yoktu...

çalışmalarında başarılar
saygılarımla...

Edip bu gidişle beni de Ati'ci yapcan. Oldum olası Nvidia hastasıyımdır da... :)

benım anlamadıgım koca firma cıkmıs bagırıyo bız yanlıs yaptık hatalıyız diyooo ama bızım by edıp muzipi hala kalla kulle ediyo ben anlamıyom hani niye bu ızdırap..... :):):):::

Yarası olan gocunur. Yoksa bu edip neden her nVidia yazısına yorum yapsın ahali...

Çünkü GDDR5 kartlar tam performans verebilmesi için 256 bit veya üstü bir hızla kullanılıyor.
------------
Yalnis bilgi. Eger GPU'da islenen veri o sirada 128bit arayuzden gecebilecek kadar ise 256bit arayuz koymak yalnizca karti daha pahali satmak icin yapilan bir hileden baska birsey degildir. Sonucta o sirada isletilen verinin veriyolu tarafindan tasinabiliyor olmasi yeterlidir. Eger 64bit GPU'nun isleyecegi veriyi tasiyabiliyorsa oraya 256 koymak yalnizca gosteris ve bilmeyen amelelerin parasini hortumlamaktan baska birsey degildir. Bellekler yalnizca islenen gecici verinin tutulmasi ile alakalidir. Isterlerse ddr2 kullanirlar isterlerse ddr5 oda tamamen fiyat performansa gore degisebilir.

Edipçiftçi Bey, ben chiponline editörlerinin kendi kişisel dürtüleri ile makale yazacağını hiç sanmıyorum. Birde Ati için saman alevi demişsin ama millet nvidia nın adını unutacak neredeyse.. Bir tek oyunlarda logosunu görür olduk :)

Bence oyunları baz alırsak senin verdiğin bilgi de yanlış olur. Bit yüksekliği demek verinin taşınma hızının artması anlamına gelir. Ki 256 bit 128 den aynı anda hemen hemen iki kat fazla veri taşır. Bu da performans ve hıza mutlaka etki edecektir. Özellikle son çıkan oyunları da göz önüne alırsanız. 3ds max gibi programlarda da render işleme hızı oldukça farkediyor. Bu nedenle GDDR5 gibi yeni bir sistem bellekle 128 bit kullanmak pek akılcı bir çözüm sayılamaz.

nvidia nin bu cirpinislari bana 3dfx ve voodoo yu hatirlatti umarim sonlari ayni olmaz

Edipçiftci Sen Nvidia'nın Türkiyenin disbiritör falanmı çalışıyorsun ne iş? Tabi ya kartlar satamayınca para kazanamıyorsun!

7600 GS,8600 GT,8600 GS,9600 GT,9600 GS
O zaman bunların hepsi aynı ekran kartları nerdeyse nVidia 7600 GT'ye göre

Edipçiftçi Dünya üzerinde -nvidia çalışanları da dahil- geforce kullanan son insan olsa bile önyargılarını kıramaz bence :) hadi iyi akşamlar..

nvidia sayfalarında ;
gt330 için dx10, geforce 310 için dx10.1 olduğunu belirtiyor.
ayrıca bu kartlar aylardır sahalarda, yeni bir mevzu olsa tamam da. yarım yıl önce çıkan kartların nesine bu veryansın anlamak güç.
mcgxl

Ben GT330 kullanıyorum. Nvidia 'nın sitesinde Directx10 desteği var diyor. Kendi sistemimde ekran kartına bakıyorum dx11 yazıyor ne iş anlamadım. Yazılımsal olarak aldatmaca mı anlamadım.

Ben GT330 kullanıyorum. Nvidia 'nın sitesinde Directx10 desteği var diyor. Kendi sistemimde ekran kartına bakıyorum dx11 yazıyor ne iş anlamadım. Yazılımsal olarak aldatmaca mı anlamadım.
---
O senin windows'unun dx11 desteklediğini gösteren birşey olmasın sakın?
Eğer windowstan baktıysan o anlama gelir. Ekran kartının sitesinde ne diyorsa o'dur...

GeForce 300 Serisi Nvidia'nın DirectX 10.1 destekleyen ekran kartlarıdır. Nvidia kendi sitesinde de bunu belirtmiş. Kim DirectX 11 desteklediğini iddia ediyor ki? Aradaki "0"ı okuyamasalar "." var. Yanlış anlaşılmasına imkân yok. :)

ne yani simdi
Dag yumurta mi dogurdu????

GeForce 300 Serisi Nvidia'nın DirectX 10.1 destekleyen ekran kartlarıdır. Nvidia kendi sitesinde de bunu belirtmiş. Kim DirectX 11 desteklediğini iddia ediyor ki? Aradaki "0"ı okuyamasalar "." var. Yanlış anlaşılmasına imkân yok. :)

-----
böyle olduğunu,yani dx11'i desteklediğini söyleyen hazır sistem üreticileri var. komple sistemlerden kasıt bu olsa gerek. satışları da bu şekilde yapıyorlar.

nvidia battı ya tekelleşdi galiba,

ya anlamadım kim neyi savunuyo adamlar diretix 11 i destekliyr diye milleti kazıklıyor muş sanki kartın fabrikasındamı çalışıyorsunuz almayın kardeşim parayı veriyorsam hakkımı isterim

arakadaşlar NVIDIA BATMAZZZ...!!! girin bir sitesine bakın yaaa...

adamlar daha amd/ati' nin ağzını açık bırakacak teknolojide ürünleri var... özel kartları var hatta özel render ürünleri, grafik hesaplayıcı üniteler... şimdi beni eski günlere döndürmeyin, yeni ve çok detaylı araştırmalar yapmak istemiyorum...

ama amd asla NVIDIA teknolojisinin yanına yaklaşamaz...
Allah kısmet eder de durumu düzeltirsem, İnşallah NVIDIA' nın Tesla yada FX 4800 - 5800 serisi bir kart almak istiyorum, tabii bunn yanına birde raytracing render kartı... birde BABA BİR INTEL İŞLEMCİ ve raid 0 ile bağlanmış 4 tane hd...

birde kendi tasarımım olan bir mouse var, onu da kendime özel üretirim... aha oldu işte bir ev stüdyosu...

3d max + powray + truespace + Corel Draw + Photoshop ile neler yapılmaz...???

yaaa...!!! gene heyecanlandım yaaaa...!!! dün gece NVIDIA sitesini falan gezince biraz...

neyse...

saygılar...

taktınız directx yok o onu yok bu onu desdeklemiyo ayrıntıya girmeden başlıa bakarak yazıyorsunuz sadec gpu üzerinde bazı yenilikler yapmış anladığım kadarıyla ve güzelde oldu fakat

bu örneğin ati5800 gpusuna 4800 gpusunun daha teklonojik özellikler kazandırılması ile gibi bi ilerleme ne yani admlar her atakta yeni mimarimi yapsınlar nerde o sermaayeeee (burda 3800 demedim çünkü yeni gpu mimarisi kullanıldı bu gpu küçültmek deil yeni bir mimari kullanıldı)

bunada kısaca gelişme denir kanatimce yeni karmaşık sistemle donatılmış program ,oyunlar vs vs gelişir sonradan yeni bi gpu ihtiyaç duyulur anladım kadarıyla saygılar

yüksek güç tüketimi ısı. adam gibi gelmeyen performans.
amd diyeceğim...

dx11 demeyın hemen ati önde ama nvidiada işi biliyor daha dx10lu oyunlar yeni çıkmaya başladı dx9 gibi yaygın olsun dx10 ddx 11 ancak n vidia çıkarır bu zamana kadar nvidia pyschs üzerinde çaısmalar yaparak dx11 den daha kaliteli yada dx11 yakın goruntü performansı sağlayacak ben şimdiki aklım olsa hd4890 almasdım gerçi 1 yıl oldu ama performansına lafım yok siz nasıl ati nvidia diyorsanız modelinede bakın üreten firmada çok önemli povercolor vardı 6 ay sonra bozuldu saphire bende suan ve sorunum yok suan nvidia alacaklarda markasına baksın zotec gibi modeller emınım ki daha uzun süre kullanılacaktır ;)

Zaten Nvidia'nın en sağlam modeli 7600 GT.3 Sene kullandım oyunları Very High-Low oynadım ama hala ayakta.EEE birde kaliteli LeadTek olursa

Sen de yorum yaz