Nvidia'nın önlenemez yükselişi son çeyrekte de devam ediyor

Nvidia 2025 mali yılının ilk çeyreğinde elde ettiği gelirle önlenemez yükselişini sürdürdü. Ayrıca şirket, hisse senetlerinin 10'a 1 bölündüğünü de duyurdu.

Nvidia'nın önlenemez yükselişi son çeyrekte de devam ediyor

Özellikle Google, Microsoft ve diğer şirketler tarafından AI hizmetleri ve veri merkezlerini desteklemek için yoğun talep gören GPU'ları sayesinde Nvidia, bir kez daha etkileyici finansal sonuçlar sunmayı başardı.

Nvidia, bir basın bülteninde, 28 Nisan’da sona eren 2025 mali yılının ilk çeyreğinde 26 milyar dolarlık gelir elde ettiğini duyurdu. Bu, bir yıl önceki aynı dönemde elde edilen 7.19 milyar dolarlık gelirin çok üzerinde yer alıyor. Çeyrekteki net gelir de 14.88 milyar dolarla, bir yıl önceki 2.043 milyar dolarlık net gelirin çok üzerinde görünüyor. Ayrıca şirket, 2025 mali yılının ikinci çeyreğinde gelirinin 28 milyar dolara çıkmasını beklediğini belirtiyor.

Bu etkileyici sayılarla beraber Nvidia, daha kolay satın alınabilmesi için hisselerinde ona-bir bölme yapacağını duyurdu. Hisse bölünmesi 10 Haziran’da yürürlüğe girecek. Ek olarak Nvidia, hissedarlarına verdiği temettüyü, hisse bölünmesinden sonra hisse başına 0.01 dolara denk gelecek şekilde hisse başına 0.04 dolardan 0.10 dolara çıkaracağını duyurdu. Temettü, 11 Haziran’da hisse sahibi olanlara 28 Haziran’dan itibaren ödenmeye başlanacak.

Nvidia’nın kurucusu ve CEO'su Jensen Huang, şirket olarak bir sonraki büyümeye hazır olduklarını belirtti. Blackwell platformunun üretken yapay zekanın temelini oluşturduğunu, Spectrum-X’in ise sadece Ethernet’li veri merkezleri için yeni bir pazar açtığını belirtti.

Beklendiği gibi, şirketin AI GPU işini içeren Veri Merkezi bölümü, çeyrekte 22.6 milyar dolarlık gelirle bir yıl önceki aynı döneme göre %427’lik bir artış gösterdi. Oyun bölümü ise, çeyrekte 2.6 milyar dolar gelir elde ederek bir yıl öncesine göre %18’lik bir artışa sahne oldu.