Oculus istemeden korsanın önünü açtı!

Geçen hafta yayınlanan bu güncelleme, korsanın önüne geçmeye çalışırken, aksine yol açtı!

  • Zeynel A. Öztürk
Oculus istemeden korsanın önünü açtı!

Oculus'un birkaç gün önce "korsancılığı engellemek için" yayınladığı bir güncelleme, aksi etki yaratarak korsanın önünü açtı.

Cuma günü yayınlanan 1,4 sürüm numaralı yama, Oculus Rift'e özel her oyun için özel bir güvenlik önlemi getiriyor. Bunun sonucu olarak uygulama, Rift'in bilgisayarınıza bağlı olup olmadığını kontrol ediyor. Bu işlev, Oculus mağazasından satın alınan Rift oyunlarını HTC Vive gibi diğer VR başlıklarında oynamaya izin veren Revive yazılımını devre dışı bırakmış bulunuyor.

Revive'ın devre dışı kalması, Oculus oyunlarını ve programlarını yasal yolla satın alan kullanıcıların, onları HTC'nin Vive'ında çalıştırmasına engel oldu. Bunun ardından Revive'ın geliştiricileri, bu sorunu aşmaya yönelik bir güncelleme yayınladılar. Güncelleme, uygulamanın işlevlerini geri getirse de, Rift'in DRM korumasını aşmaya izin verdiğinden korsancılığı kolaylaştırdı.

Korsanı desteklemediğini söyleyen Libre VR yaptığı açıklamada Revive'ın korsancılık için tasarlanmadığını, sahiplik kontrolüne gerek duymayan bir yol bulduğunda, bunu kullanacaklarını söyledi. Şimdi, Oculus'un bu duruma nasıl bir karşılık vereceği merak konusu.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play