Öğrencilerden 3 boyutlu destek

Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencilerinden anlamlı buluş.

Öğrencilerden 3 boyutlu destek

Yapay organdan tank üretimine kadar hayatın her alanında çığır açan 3 boyutlu yazıcılar bu kez ellerini kullanamayanların imdadına yetişecek! Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri, son yılların en önemli teknolojik gelişmelerinden olan 3 boyutlu yazıcılarla anlamlı bir buluşa imza attılar. Öğrencilerin tasarladığı ve KEEE adını verdikleri ürün, herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle ellerini kullanamayan ya da elleri dolu bir biçimde bir dolap kapaklarını açamayanların yardımına koşacak.

İLK YARIŞMANIN İLK ŞAMPİYONU

UAA Maker Club öğrencileri Egemen Ertem, Ege Özgül, Ege Bora Oral ve Kaya Alptürer; Darüşşafaka Eğitim kurumları tarafından düzenlenen ve Türkiye'de bir ilk olan Liselerarası 3D Yarışması için insanların hayatını kolaylaştırabilecek bir tasarım üzerinde çalıştılar. UAA Maker Club takımı, tasarladıkları KEEE (Kaya-Egemen-Ege-Ege) adlı alet ile Türkiye'de liselerarası düzenlenen ilk 3D Yazıcı Yarışmasının ilk şampiyonu oldular.

AYAKLAR KULLANILABİLİYOR

Dolap kapaklarını açmaya yarayan tasarım, elleri dolu ya da sağlık nedeniyle ellerini kullanamayan insanların, ayaklarıyla dolap kapaklarını (örneğin buzdolabı kapağı) açmalarına yardımcı oluyor. Öğrencilerin, "Her kapıyı açmanız için anahtarınız" sloganıyla ürettikleri tasarım, printerdan tek parça olarak hareketli yapıda çıkıyor ve artık malzeme oluşturmuyor. Yarışmada üründen hayli etkilenen jürinin, patentini almaları yönünde tavsiyede bulunması üzerine, öğrenciler ürünün patentini almak için başvuru yapmaya hazırlanıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Aferin cocuklar. Iste Turkiye`nin gelecegi bunlar. Kuran okutarak bitkinin ne kadar yetistigini olcenler degil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost