OLED laptop'larda tansiyon yükseliyor!

Telefon ve TV'lerden sonra, bilgisayar dünyasında da OLED ekran rüzgarı esiyor!

  • Ercan Uğurlu
OLED laptop'larda tansiyon yükseliyor!

OLED ekranlarıyla yenilikçi yaklaşım sergileyen laptop ve tablet PC'lerle en son CES 2016'da (Tüketici Elektroniği Fuarı) karşılaşmıştık. Ocak ayından bu yana da orada gördüğümüz modellerin çoğu "henüz" karşımıza çıkmış değil, fakat yavaş yavaş piyasaya yayılıyorlar. Bunlara bir örnek de yaklaşık 5 ay sonra Alienware'den geliyor.

Alienware 13 adıyla ortaya çıkan yeni oyuncu laptopu, OLED ekranıyla dikkat çekiyor. Nisan ayında satışa sunulması planlanan laptop, 3 aylık gecikmenin ardından 1.299 Dolar fiyatla satışa sunuluyor. Peki, OLED ekranlı laptop sağlayan marka yalnızca Alienware mi? Elbette hayır...

HP'den de yakın zamanda benzer bir atak gördük. Spectre x360 katlanabilir laptop'u 13.3 inç boyutunda OLED ekranla geliyor. Yine Lenovo'nun 14 inçlik ThinkPad X1 Yoga modeli de OLED ekrana sahip, fakat cihazın "halen" yakında pazara sunulması bekleniyor. Lenovo'dan gecikmeyle ilgili bir bilgi ise gelmiş değil.

OLED panellerde arka aydınlatmaya ihtiyaç duyulmuyor. LED ekranlara oranla daha ince ve daha az enerji tüketen OLED'ler bu sebeple önümüzdeki dönemde PC üreticileri tarafından çokça tercih edilecek. Ancak şu an için LED paneller yaygın. OLED ekranlar yalnızca inceliği ve enerji verimliliği açısından değil, hızlı tepki süreleri ve kontrast oranlarıyla da LED panellerden iyi seviyede görüntü üretiyor.

Hatırlayacak olursanız daha önce yaptığımız bir haberde, LG'nin OLED elini güçlendirdiği bilgisini paylaşmıştık. Şirket, özellikle OLED 4K TV'leri için yatırım yaparken, diğer markalara da panel ürettiği için OLED işinden büyük fayda sağlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

oled gerçekten müthiş renkleri var tepkime süreside baya hızlı çok verimli baya satacak böyle giderse

OLEDD bence de çok iyi bir teknoloji ancak herkes övgüsünden bahsediyor. Ama unutulan bir nokta var ki o da hangi pikseller daha yoğun kullanılırsa o pikseller zamanla ölüyor. Bu da OLED ekranlarda Beyaz rengin her noktada kaliteli bir şekilde verilmesini engelliyor. örneğin OLED telefonlarda arka planda beyaz bölgeleri yoğun olan bir resim kullanıldığında bir süre sonra beyaz word benzeri sayfa açılınca o bölgeler gri gözüküyor sayfada...

Samsung şu anda çok şanslı. LCD ekranlar daha çok kullanıldığı zamanlar samsung OLED ekranlara yatırım yaptı. Şimdi karşılığını alıyor. En iyi OLED panel üreticisi samsung.

bataryaları çabuk biter lala dandik 3.6v 6*8 pil kullanıyorlar adamgibi bi pi teknolojisi çıkmadı gitti. bataryanın ömrü 1.5yıl.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost