OpenAI'ın elde ettiği yıllık gelir parmak ısırtıyor

The Information'ın yeni yayınladığı bir rapor, ChatGPT'nin sahibi OpenAI'ın elde ettiği geliri ortaya çıkardı. Rapora göre, şirket son 6 ayda yıllık gelirini iki katlamış durumda.

OpenAI'ın elde ettiği yıllık gelir parmak ısırtıyor

ChatGPT'nin mimarı OpenAI'ın, yaptığı işlerden şimdiye kadar ne kadar para kazandığı kimse tarafından bilinmiyordu. Ancak The Information'da yayınlanan bir rapora göre, şirketin son 6 ayda yıllık gelirini iki katına çıkardığı görülüyor.

CEO Sam Altman'ın çalışanlara verdiği bilgiye göre, OpenAI'ın yıllık geliri 3,4 milyar dolara ulaştı. Bu miktar geçen yılın sonunda 1,6 milyar dolar, bir yıl önce ise 1 milyar dolardı. Bu gelirin çoğu, ayda en az 20 dolar ödeyen, ChatGPT'nin abonelik sürümünden ve şirketin geniş dil modellerini kendi uygulama ve hizmetlerinde kullanmak için şirkete ödeme yapan geliştiricilerden geldi. Yıllık bazda yaklaşık 200 milyon dolar ise Microsoft'tan geliyor. Microsoft, şirkete işletmelere yönelik sunduğu bulut bilişim platformu Azure'un satışlarından pay veriyor.

Bu arada bir OpenAI sözcüsü The Information'a yaptığı açıklamada finansal verilerin hatalı olduğunu söyledi ancak hangi detaylara itiraz ettiğini açıklamadı.

Bu haftanın başlarında Apple OpenAI ile bir ortaklık kurduğunu duyurmuştu. Şirket, ChatGPT'yi doğrudan iPhone, iPad ve Mac'lerin işletim sistemlerine bağlayarak Siri'nin soruları yanıtlamak için ChatGPT'ye ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor.