ChatGPT destekli Siri nasıl olacak, bize neler sunacak?

Apple, WWDC etkinliğinde sanal asistanı Siri'ye ChatGPT'nin entegre edileceğini resmi olarak duyurdu. Peki bu gelişme Siri'de neleri değiştirecek? Yeni yapay zekalı Siri, kullanıcısı için neler yapabilecek?

ChatGPT destekli Siri nasıl olacak, bize neler sunacak?

Apple, Siri sanal asistanına güncellenmiş bir tasarımın yanı sıra, konuşma ve konuşulan dil komutlarını anlama konusunda iyileştirmeler ve ChatGPT ile entegrasyon gibi yapay zeka destekli çeşitli özellikler getireceğini duyurdu. Peki biz bekleyen yeni Siri nasıl bir asistan olacak? Yapay zeka desteği, Siri'ye neler kazandıracak?

Apple'ın 10 Haziran'daki WWDC etkinliği sırasında duyurulan bu özelliklerden bazıları, yeni gizlilik odaklı kişisel zeka sistemi Apple Intelligence sayesinde geliyor.

Apple, Siri'nin güncellenmiş tasarımının kullanım sırasında ekranda parlayan çok renkli bir kenarlık gösterdiğini belirtiyor. Siri ayrıca, kullanıcılar asistanla konuşurken kelimeleri karıştırdıklarında onları anlama konusunda daha yetenekli olacak ve istekler arasında konuşmanın bağlamını koruyabilecek. Örneğin, sanal asistan belirli bir yerle ilgili hava durumu bilgilerini sağladıktan sonra o yer için bir etkinlik oluşturabilecek.

Kullanıcılar ayrıca kullanmak istedikleri bir uygulamayı ya da özelliği tarif ederek de istekte bulunabilecek ve Siri ilgili bilgileri anlayıp getirebilecek. Ek olarak, kullanıcılar yakında ekranın alt kısmına çift dokunarak sorularını ve isteklerini Siri'ye yazabilecek ve bu eylemleri yazarak veya sesli komutlarla gerçekleştirebilecek.

Apple, Apple Intelligence'ın Siri'ye harekete geçmesi ve ekranınızdaki şeyleri anlaması için “ekran farkındalığı” kazandırdığını, bu sayede bir kişi size yeni bilgileriyle mesaj attığında kişi kartındaki adresi güncellemek gibi şeyler yapabileceğini söylüyor. Ayrıca Siri'nin yüzlerce uygulama içi eylem gerçekleştirme yeteneği sayesinde, kullanıcılar istediği bazı karmaşık görevleri tamamen sesli komutlarla gerçekleştirebilecek.

Gelen ChatGPT entegrasyonu için Apple, Siri'nin “size yardımcı olabileceği durumlarda ChatGPT'nin uzmanlığından yararlanabileceğini” söylüyor. Örneğin yemek tarifi tavsiyesi istenmesi gibi... Siri, kullanıcılara bir isteği tamamlamak için ChatGPT'yi kullanıp kullanamayacağını soracak ve bu bilgileri sunacak.

ChatGPT entegrasyonunun bu yılın sonlarına doğru kullanıma sunulması beklenirken, Apple Intelligence tarafından desteklenen yeni Siri özellikleri ABD'de “bu sonbaharda” iOS 18'de beta olarak kullanıma sunulacak.

Siri'nin sözlü komutlara veya sorulara yanıt verme yeteneği 2011 yılında iPhone 4S'te tanıtıldığında etkileyiciydi, ancak daha sonraki iyileştirmelerin eksikliği hayal kırıklığı yarattı. Daha sonrasında OpenAI'nin ChatGPT'si ve Google'ın Gemini'si gibi ürünler, yapay zeka araçlarının ve sistemlerinin çok daha fazlasını yapabileceğini gösterdi.