OpenOffice için kritik karar!

MS Office'in bedava rakibi OpenOffice'in sonu mu geldi? İşte açık kaynak dünyasını şok eden gelişme!

  • Gökay Özbudak
OpenOffice için kritik karar!
Açık kaynak denilince ilk akla gelenlerden...

Ünlü açık kaynaklı yazılım OpenOffice'ın dağıtımı yine ünlü açık kaynak dağıtıcısı ve geliştiricisi Oracle tarafından durduruluyor. Oracle'ın 15 Nisan'da yaptığı açıklama aslında çok da sürpriz sayılmaz. Açık kaynak destekçisi firmadan ayrılmadan The Document Foundation adı altında yeni bir grup kuran bir grup geliştirici, LibreOffice adındaki yeni açık kaynaklı yazılımını dağıtmaya başlamıştı.

OpenOffice'in kaynak kodunu kullanan LibreOffice kısa sürede, Oracle'daki üçüncü şahısların desteğini de kendisine çekerek firmanın zor durumda kalmasına neden olmuştu. The Document Foundation, OpenOffice'in haklarını istese de Oracle'dan olum yanıt almak o kadar da kolay değildi. Oracle bu isteği kabul etmediği gibi geliştiricileri OpenOffice'in gelişiminden de ayrılmaya zorladı.

Oracle'ın açık kaynak dünyasındaki yeri bir gecede oldukça sarsılırken, firmanın ileride çıkartacağı Cloud Office gibi uygulamalarına da şüpheyle yaklaşılmaya başlandı. Açık kaynak yazılımlarının en meşhuru olarak bilinen OpenOffice'e ileride neler olacak bekleyip göreceğiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Yazık oldu.Bir O.O. kullanıcısı olarak üzüldüm.Libre Office'ciler artık kına yakarlar :)
Ne var ki bu ve benzeri işler, her zaman aynı şekilde ilerliyor. Düzen böyle. Babalar ve oğullar arasındaki ilişkiler bile neredeyse aynı. O.O ya üzülmekle beraber L.O ' cuları da yakından izlemek gerek.

Alternatif olarak IBM Lotus Symphony öneririm. Aynı zamanda OpenOffice ve Microsoft Office dosyalarını açabiliyor.

OpenOffice ileride tarih olacak. Ancak the document foundation'ında desteğinin bulunduğu libreoffice artık açık kaynak dünyasının yıldızı olacak. zaten libreoffice openoffice.orgun kaynak kodunu kullanıyordu. önceden gnu lisansı olduğu için oracle buna karşı çıkamaz. oracle'ın eline düşenin ne olduğu belli zaten.

MS Office 97 bile daha üstün OpenOffice'den :)
Office 2010 tadından ve hızından yenmiyor, 2007'si olanlar bile terfi etmeli bence.
Gördüğüm en kullanışlı ve güzel Paket yazılım Office 2010'dur.
Yoldaki Office 365(cloud)'a bir göz atın sadece, MS office'in ne kadar önde olduğunu görürsünüz.

libreoffice kullanmaya başladık bile

bitsin gitsin... boş verin LibreOffice varken OpenOffice artık kullanılmaz...

yeni Ubuntu 11.04 de LibreOffice kurulu olarak geliyor. diğer dağıtımlar da LibreOffice'e geçmiş durumda. ben de windows'a kurup bir bakmayı düşünüyorum açıkçası LibreOffice'yi.

Sun Oracle'ın elinde yavaş yavaş yok oluyor. Open office, java, mysql vb. oracle gibi bir şirketin eline geçmemesi gereken ürünler olduğu her geçen gün tastikleniyor.

İşte bu çok kötü olmuş. Umarım bizi açık kaynak kodlu bir Office uygulmasından mahrum bırakmazlar.

Open Office'i Pardus'umda kullanıyorumdum.Fena değildi.Ubuntuda da kullandım.Windows'da ise Libre Office kullandım 1 hafta kadar ancak sistem özelliklerim bir ofis programından çok daha fazlasını kaldıracak düzeyde olmasına rağmen Libre Office oldukça yavaş ve kararsızdı.Ben de onun yerine Office 2010 yükledim şu an gayet memnunum.Ücretsiz alternatif olarak iyi ama bana sanki Office 2010'a göre yavaş geldi.

microsoftu çok sevmesem de ofis 2007-2010u kullanmaktan vazgeçmem.

Değişen bir şey yok. Sadece adı değişti. Kaynak kodu aynı. Kaybeden biri varsa o da Oracle firmasıdır. Bütün Linux dağıtımları LibreOffice geçti... Bu olay açık kaynak dünyası için olumlu bir gelişme.

libreofficeye döndüm

en iyisinden vazgeçmem...!!! yaşasın MS Office 2010 ve 11 ...!!!
başarısız bir yazılım olan "open office" ölmeye mahkum bir ucube olarak doğmuştu zaten...

saygılarrr...

office 2010'dan tek üstün yönü, bedava olması :D zaten office'e pek para vermediğimizden açık kaynak ofislerin hiçbir önemi kalmıyor :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play