OpenOffice'te yaşanan 7,5 yıllık sorun...

7,5 yıldır bitmeyen kavga: Kullanıcılar hata olduğunu söylüyor; OpenOffice her şey normal diyor...

  • Ali Güngör
7.5 yıldır ısrarla düzeltilmeyen hata
OpenOffice'in Excel alternatifinde tablolar

OpenOffice ücretsiz bir Microsoft Office alternatifi olarak ön plana çıkan bir yazılım. Kullanıcıların ofis ihtiyaçlarını gidermekte son derece başarılı olsa da bazı sorunları yıllardır gidermemekte ısrar ediyor.

OpenOffice'taki verilerin silinmesine sebep olan bir hata yüzünden gelen ilk şikayet bundan 7.5 yıl önceydi. OpenOffice'in Excel alternatifindeki bu hata günümüzde hala varlığını koruyor. Peki bu konuda Sun ne diyor? Sun'a göre bu bir program hatası değil, bir özellik. O satırların silinmesi, olması gerektiği gibi çalışıyor. Ama kullanıcılara sorulduğundan pek çoğunun ortak fikri hata olduğu yönünde...

Kullanıcı yorumlarından bazıları çok ilginç. "Kimse bunun bir hata olduğunu kabul etmiyor. Ama bu MP3 çaların çaldıkça parçaları silmesi gibi bir şey!" diyor bir kullanıcı. Bir diğeri "Firmalarda OpenOffice'a geçişi sağlayan görevliler bu hata yüzünden epey paylandı" diyor.

Sun çalışanları bu konuyla ilgili çok da fazla yorum yapmamayı tercih ediliyor. Oracle, Sun'ı satın aldığı için bu hatanın konuşan kişinin üzerine kalmasından endişe ediyor olabilecekleri düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

open office iyi bir alternatif olsada sorunları var ve ciddi sorunlar.Sun ürününe çok güveniyor

Açıklama yapan kişinin üstüne mi kalmasından korkuluyor? Bu sizin yorumunuz mu, yoksa başka birinin mi? Oracle ve Sun gibi kurumsal şirketlerde kimse kafasına göre "ben bu hata hakkında yorum yapayım bari" demez zaten. Sözcü çıkar söyler, teknik ekipde sorun varsa çözer. Bu yorumu yapan arkadaşın nerede çalıştığını çok merak ettim...

tam olarak nedir ve nasıl ortaya çıkıyormuş bu hata, veya özellik. openoffice kullanıyorum ama hesap tablosu ile benim işim olmuyor. yine de merak ettim, bilelim ki ona göre kullanalım veya kullanmayalım..

Hadi ya bende şirkette Open Office'e geçilmesi teklif etmiştim. Umarım dikkate almazlar xD

Kullanıcıları akılsız! Kullanmayın kardeşim boykot edin.

bedava oldumu kalitesini artırmakta sorunlarını düzeltmekte isteksiz davranıyorlar.

bedava oldumu kalitesini artırmakta sorunlarını düzeltmekte isteksiz davranıyorlar.

Iyide sorun ne? Ben 2003 yılından bu yana kullanıyorum ve cals yani ms excel alternativindeki 2 sorun birleştirilmiş hücrelerin birleştirilememesi veya eklenememesi ile A3 den büyük kağıt seçilebildiği halde çiktinin A3 boyutlarını geçmemesi.
Yazıdaki sorun denilen şey nedir biri yazsın, "hıım o kötüdür cünkü öyle işte" demek gibi olmuş yazı.

En kötü açık kaynak en iyi kapalı kaynaktan binlerce kat daha iyidir.

Boykot edip ne yapsınlar 100 lerce dolar verip microsoft office mi alsınlar.Ayrıca geliştirmek için gerekli çaba sarfediliyor güncellemelerinden ve yeni sürümlerinden anlaşılmıyor mu kral6735?

MS Office internetten de olsa ücretsiz sürüm çıkarıyorsa bu open office sayesindedir. 2 Yıldır kullanıyorum. İşlerimi hallediyor. 3'ten önce kalitesi microsoft'tan daha azdı. Şu anda kalitesi aynı sayılır. Bence o kadar para yerine open office daha iyi. Hepsinde sorunlar var. Microsoft'ta da ufak tefek hatalar oluyor. Lisanssız kullanacam MS demektense Open Office daha iyi. Tabi iş yerleri için bir şey demiyecem teknik destek fala yönünden daha iyidir. Ama bir öğrencinin , bir memurun tercihi open office'ten yana olmalı.Yani ev kullanıcısı.

hatanın kıralı 7.5 yıldır kapataamadılarsa yuh artık.

Artık bilgisayarımda microsoft office yok.3.0 sürümü ile open office çok yol kattetti.Benim için soru microsoft office belgelerini sorunsuz görüntülemesi idi.Bazen aynısı gibi içe aktaramıyordu.Ama 3.0 ile uyumluluk bayağı artmış.Ben de microsoft office i kullanmamaya karar verdim.Bir de Ubuntuya geçtim. Daha ne olsun :)

openoffice de bulduğum bir hatayı (şekil gölgelendirme ile ilgili) Görkem Çetine bildirdim mail ile, gelen cevap bunun bir hata olmadığı şeklinde idi söylediğimi ya anlamamış yada okumamış olduğu çok açıktı, hiç şaşırmadım 75 yıl geçse yine tınmazlar, bir diğeride MS office belgelerini açıyor openoffice tamam ama birde tersini deneyin openoffice ile hazırlanmş ve özellikle tablo vs eklenmiş bir belgeyi MS office de açmayı deneyin bakalım, bol şanslar

Microsoft office kalitesine asla gelemeyecek linux avuntusu, verilen emeğe yazık...

Kullanıcıları akılsız! Kullanmayın kardeşim boykot edin.

--

Microsoft office kalitesine asla gelemeyecek linux avuntusu, verilen emeğe yazık...

--------------------------------------------------

bu yorumu yazan arkadaşlar open office denediler mi ve orjinal ms office kullanıyorlar mı?

internetten copy paste yapan veya en fazla birkaç doküman hazırlayan birisi için ücretsiz olan open office yerine yüz doları aşan fiyatıyla ms office kullanmak mı daha akıllıca?

kağıt kullanmaya başladık...fotokopi gibi olan tarayıcı dan da vaz geçtik.aslında başka bir şey daha var tarayıcı gibi bir şeyin üzerinde yazı yazıyorsunuz anında basıyor aynı kağıda....yazıcı gibi bir şey....

Office dedinmi benim tercihim microsoft. Ama open office'idi küçük düşürmemek lazım. Ama zaten ms office kullanıcalarının çoğu warez crack kopya korsan kullanıyor. Ama lisansli satın alanlarda var örneğin benim çevremdeki arkadaşlarım, öğretmenlerim, herkes korsan office kullanıyor. Ayrıca çoğu bilgisayarcılar korsan xp vista 7 yüklüyor ve korsan office kuruyorlar.
Herşeyin korsanı nı yapıyorlar.

Beni sorarsanız yeni format attım ve çıktılarımı wordpad ile alıyorum xD

Sen de yorum yaz