Opera, tarayıcı birimini Çinlilere satıyor!

Opera, açık kaynak Chromium tarayıcısını Çinli yatırımcılara satma kararı aldığını duyurdu!

  • Cenk Atlı
Opera, tarayıcı birimini Çinlilere satıyor!

Opera, web tarayıcısını teknolojisini Çinli yatırımcılara satma kararı aldığını açıkladı. Norveçli firma Oslo Børs'a yaptığı resmi bilgilendirmeyle birlikte Çinli Golden Brick Capital Management'ın Opera Browser'ın kontrolünü tamamen ele alacağını duyurdu.

600 milyon dolar karşılığında yapılan bu satışın yanında, Çinli yatırımcılar Opera'nın mobil ve masaüstü versiyonlarıyla birlikte gizli uygulama birimleri ve lisans birimini de bünyesine katacak. Opera ayrıca, Çinli yazılım geliştiricisi nHorizon'da sahip olduğu yüzde 29'luk hisse oranını da satacak.

Opera Software'den geriye kalanlar ise Opera Mediaworks, Opera Apps ve Games, ve Opera TV markalarıyla yoluna devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Geriye ne kalıyor o zaman Opera'dan?

@19 Temmuz 2016 17:50 Türkiye'deki Opera binalarının başına gelen kalıyor! Harabeye dönecek...:-)))

Opera zaten, Chrome'a geçmesiyle kendi ölüm fermanını imzalamıştı...

Bunu yaparsa artık kullanmam. Çinlilere güven olmaz.

@20 Temmuz 2016 00:28 kesinlikle aynı duygu ve düşünceyi paylaşıyorum. Ne Çin'e ne Rusya'ya bilişimde güvenmem.

yazık oldu. chromiuma geçmeden önce kullanırdım. hiç kıymeti bilinmedi.

Opera'nın Çin'lilere satılacağı haberini yine burada okumuştuk. O gün geldiğinde Vivaldi'ye geçecem diye Beta aşamasındaki gelişmelerini yakın takibe almıştım, olmadı Microsoft Edge kullanacam. Demek o gün geldi çattı Bye Bye Opera, WELCOME Vivaldi...

@20 Temmuz 2016 07:22 Bravo arkadaş hemfikirim madem aynı motoru kullanıyor Chrome'da fevkalade kullanılabilir diye düşünüyorum şu speed diali kendisi verse gözü kapalı geçecem. Elveda Opera.

şuan opera windows 10da kullanıyorum çok güzel memnunum en sevdiğim diğer tarayıcılarda olmayan özellikleri Opera:Flags yazınca açılan menüneden vpn aktif ettim gizli moda geçince otomatik vpn ile bağlanıyor gizlide değilken normal bağlantı videoları tarayıcı penceresinden değil ekranın herhangi köşesine taşıyabiliyoruz bu sayede oyun oynarken bile ekranın köşesinde video-film izleyebiliyoruz.

Şİmdi bırakın yokÇinlilerin eline geçerse kullanmam hikayelerini arkadaşlar. Siz bir program yazsanız ve buna 600.000.000 Milyon Dolar verseler kim veriyorsa versin satmazmısınız. Sonuçta bu bir ticari şirket. Ben Opera geliştirici sürümünü kullanıyorum Firefox'dan zor ayrıldım ve memnunum. Olayı İZLENME OLAYINA GETİRMEYİN ZATEN HER ŞEKİLDE İSTENİLDİĞİ TAKTİRDEN KAPI NUMARANIZIN NE OLDUĞUNA KADAR BULABİLİRLER. BU DA TARAYICAN DEĞİL BİR ŞEKİLDE YAPABİLME BECERİLERİNDEN KAYNAKLANIYOR.

@20 Temmuz 2016 12:48 Hayatta herşey para değildir, para ile de satılmaz. Para her değerli metayı elbette ticarette satın alabilir. Biz yönümüzü batıya çevirdik bir nevi onlarla ekonomik ve siyasi geleceğimiz ortak, globalleşme sonucu bizi batırırlarsa onlarda batar! Çin ve Rusya'nın yazılım ve bilişimde samimiyetine inanmıyorum lütfen tercihlere saygılı olalım.

@20 Temmuz 2016 12:48 Çin veya bir başkası elbette histeri ile hareket edilmemeli fakat içimde yazılım denilince hep bir kötü his oluşmuştur ve bu duygu beni hiç yanıltmadı. İzlenmeye gelince hemfikirim adamlar son kullanıcıların iç donunun markasına kadar zaten herşeyi biliyor. Çin'e geçince sanki çağdaş dünyadan kopup kendi içinde körelip yok olacakmış gibime geliyor Opera, umarım yanılmış olayım.

@20 Temmuz 2016 12:48 2007'den beri aralıksız Opera kullanıyorum her türlü engebeli yolları kullanıcıları olarak beraber geçtik 12.14'ten sonra presto bırakıldı, Chromium motoru ile acemice bizi çileden çıkaran sürümler yayınlandı yine terk etmedim tam 37.0 ve nihayet 38.0 ile mükemmelliğe yakın sonuç elde edildi bu defa da Çinlilere satıldı yok arkadaşım bu kadarı fazla. İzlenme vs kaygısı değil Çin ve Rusya güdümünde olan her şeyden uzak durmak hayatta tek prensibimdir. Opera gözümde bitti.

@20 Temmuz 2016 12:48 böyle beylik laflar edip ticaretin kitabını yazmış gibi akıl verme, varsa ticari kabiliyetin burda harcanma. Gözün gibi koruduğun, geliştirdiğin ve nihayetinde yüzbinlerce insan senin ürününü tercih ederek sana güvenmiş, onların güvenini de satıyorsun herşeyin parametresi para değildir bazı moral değerler de vardır ticarette, marka olmak, teknoloji kültürü oluşturmak sektörde kalıcı olmak gibi bunları hafife alan, kullanıcıların kaygılarını hafife alan yahoo gibi olur!

@20 Temmuz 2016 12:48 Gözü sadece yeşil Doları ve Altın gören Donald Duck'un paragöz amcası mıhsıçtı Varyemez amca mısın? Demek ticarette parayı bastırana herşey satılır ha! Opera kullanıcıları Çin'e satıldıktan sonra bakalım ekseriyeti orda kalır mı? Tabi önemli olan cebe giren sıcak para değil mi? Yani marka yarat imaj yarat Çinlilere sat onun elinde patlasın! Burda ahkam kesersin eminim önce Opera'yı en başta senin gibiler terk eder, gemi batarken duvarlarına çiçek resmi çiziyorsun. :D

@20 Temmuz 2016 12:48 büyük harflerle yazmak bağırmak demektir önce platformda kurallara uy sonra istediğin ticari zekanı konuşturmakta sonuna kadar hürsün. Dileyen kalır dileyen gider, insanların tercihine, endişelerine saygı göstermeyen her şirket piyasada yok olmaya mahkumdur. Ben dükkan açarım tutarsa parayı bastıran enayinin birine satarım olsa olsa şark tipi ticaret mantığıdır.

@20 Temmuz 2016 12:48 Opera kullanıcıları güven bunalımı yaşıyorsa bu duyguyu hafife alan kaybeder tabi satan parasını aldı cebini doldurdu!! Olan Çinlilere olacak kanımca Opera kan kaybedecek ve batacak. Son 20 yıl Çin'in devraldığı tüm batılı markaları dikkatlice izleyin. Marka üretemeyen Çin marka satın alır her defasında o markayı ona satan batı onu yavaşça terk eder Çin yeni marka peşine düşer bu kısır döngü hep devam eder. Yeni para tuzağı Opera desene şuna, Çin'lileri güzel sövüşlemişler

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play