OS X 10.11 El Capitan, Windows 10 karşısında!

Microsoft ve Apple'ın en yeni işletim sistemlerinin yeniliklerini karşılaştırdık!

OS X 10.11 El Capitan, Windows 10 karşısında!

Apple, yenilediği işletim sistemi OS X 10.11 "El Capitan"ı WWDC'de göstermişti. Yeni sürüm, tahmin edildiği gibi küçük geliştirmelerle gelmekte ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlamaktaydı. Önümüzdeki ayın sonunda çıkacak olan Windows 10 ise bir dizi önemli yenilikle geliyor. Her iki işletim sisteminin de OS X 10.10 veya Windows 7 / 8 sahiplerine ücretsiz dağıtılacağı biliniyor.

Bu yazımızdaysa El Capitan'ın yeni işlevlerini Windows 10'un yenilikleriyle karşılaştıracağız.

Safari'de sekmeleri sabitleme

El Capitan'da ortaya çıkan önemli özelliklerden biri olan sekme sabitleme, şu anki Safari'nin eskimekte olan yer imi sistemi için iyi bir geliştirme olacak.

Windows 10'da Internet Explorer'ın yerini alan Microsoft Edge ise IE'nin kötü ününü dağıtmayı amaçlayan, yepyeni bir web tarayıcısı. Geliştirilme aşamasında olduğundan Edge hakkında bildiklerimiz halen kısıtlı, ancak sekme sabitleme özelliği muhtemelen tarayıcıda bulunmuyor. Ancak Edge'i sıkça güncellemeyi planlayan Microsoft'un bu özelliği yakın gelecekte "ödünç almaması" için bir neden yok.

Ekranı ikiye bölme

OS X'in en önemli yenilikleri, Microsoft'un zaten güçlü olduğu pencere yönetimi alanında. Apple'ın etkinliğini takip edenler, Apple'ın ekranı ikiye bölmeye yarayan yeni "Split View" işlevinin Windows'taki "snap" işlevine çok benzediğini fark etmişlerdir. OS X'te pencereleri ekranın yan tarafına sürükleyerek onu ekranın yarısını kaplayacak boyuta getirmeniz mümkün oluyor.

Windows 10'da ise Apple'ın Mission Control'ünü andıran yeni bir çoklu masaüstü modu var.

Bu arada Apple'ın pencereleri ve uygulamaları yönetmeyi kolaylaştıran, daha temiz bir Mission Control aracı sunduğunu söyleyelim.

Daha iyi Notes uygulaması

Microsoft'un OneNote'u Windows'un önemli parçalarından biri haline gelmiş durumda. Yetenekleriyle neredeyse "mini Word" ünvanını hak eden araç, Apple tarafında kendisine Notes ile karşılık buluyor. El Capitan'daki Notes uygulaması artık resimleri, videoları, bağlantıları, onay listelerini ve fazlasını notlara eklemenize izin veriyor.

Mac için Metal

Daha hızlı GPU işlemesine olanak tanıyan Metal'in Mac'e gelmesi, OS X'in güçlü bir oyun platformu olmasını sağlayacak. Windows 10 ise Windows 8'de olmayan Windows 7 özelliklerini (özellikle masaüstü modu) işletim sistemine getirerek oyun tutkunlarının ilgisini çekmek isteyecek.

Daha iyi Spotlight aramaları

Apple, bilgisayarınızda yapacağınız aramaları kolaylaştırmak üzere sunduğu "doğal" arama işlevi örneğin "geçen ay Apple hakkında yazdığım metinler" şeklinde aramalar yapmanıza izin veriyor. Hava durumu, hisse senetleri için aramalar gerçekleştirmeniz de mümkün.

Windows 10'un arama işleviyse Cortana ile güçleniyor. Cortana'ya anlaşılması zor dosya isimlerini söyleyip arama yapmanız belki mümkün olmayacak, ancak yine de böyle bir işlevin sunulması hoş.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Microsoft hayranı ve kullanıcısıyım. Linux tan hiç hoşlanmıyorum. Apple da çok itici geliyor. MacOsX ve Linux olmasaydı Microsoft şu andaki kadar başarılı sunucu ve iş uygulamaları geliştiremezdi. Internetin gelişmesinde ise Linux yaptıkları ile öncü oldu. Windows, MacOsX ve Linux taki her gelişme dolaylı olarak herkesin faydasına.

Allah iyiliğinizi versin biri elma kalitesi diğeri armudun dibi. Birde ciddi ciddi karşılaştırmıştınız valla helal :)

@24 Haziran 2015 04:25 o bahsettiğin armut senin elmanın ta kalbinde kullanılıyor neden acaba

@24 Haziran 2015 04:25 Apple'ın ofisinde uygulama yazmak için Windows işletim sistemi kullanıldığı daha önce ortaya çıkmıştı. Armudun dibi dediğin yazılım hepsinin atası olarak gidiyor ama sizin şu hayranlığınız yok mu... O beni bitiriyor. Mac OS ile ilgili adam akıllı bir fikir beyan etsen kabul ederdim kardeşim ama bu anlamsız olmuş.

Öyle bir karşılaştırmızsınız ki iki işletim sitemini çok aydınlandık. Bu ne ya...

Resmen apple mac'in microsoft windows'tan daha iyi olduğunu benimsetmeye çalışmışsınız.. Ve mallık bu.. Windows'da olup mac'de olmayan yüzlerce özellik var onlarıda yazsanıza??

İbre apple dan yanaymış gibi bir makale olmuş. Herşeye rağmen Forever Ubuntu.

İkisinde çöp yıl olmuş 2015, 1995 den beri yerimizde sayıyoruz

FOREVER LİNUX !........

Bu iki hatta üç tekelci zihniyette işleyen şirketin ürünleri bizi gitgide daha da köleliştiriyor. Bence teknoloji ihtiyaç olmak çıkmalı ve hobi haline dönmelidir. İnsanlık entellektüelizmin dibine vurmadan durumu farketmeli ve düşüncelerini evrimleştirmelidir.

chip beni son derece şaşırttınız. nedeni ise yılların değişmez kalitesi ve işlevselliğiyle gelen muazzam bir apple sistemini, uyduruk ve artık ortalık malı olmuş komik bir sistemle kıyaslamanız affedilemez. kınıyorum.....

@24 Haziran 2015 15:45 mac kullanan vatandaşın dıramı :)

Cortana için boşuna makale yazmayın. Türkçe olmadıkça bir işimize yaramayacağı ve bu milletin Türkçe Cortana istmek için bie bir araya gelebilmekten aciz olduğu bir gerçekse makalelere eklemek te artık gereksiz. Yani bu makale bu ülke için ise.

windows akar mac bakar ikisinide linux heckler. sözkonusu kulanıcı benim gibiyse yani oyun özgürlük uygulamasını olmaksızın kur kulan masa üstü dizüstü için windows cep telefonu mobil ürünler için android.

ne yapsınlar izliyorlar filmleri bi mac reklamıdır gidiyor iyi bi şey sanıp alıyorlar sonra yedikleri kazığı anlayınca kendilerine yediremeyip burada fanlık yapıyorlar. apple bilişim dünyasına atılmış en büyük kazıktır teknolojinin özgürce gelişmesinde en büyük engeldir.

Windows 10 varken gerek yok böyle işletim sistemlerine. Windows 10=2015 OS X El Capitan=1995.

başlığı okuyunca "hacı murat aventador'a karşı" haberi sandım.:s

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir