Panasonic'ten dünyada bir ilk...

Japon devi Panasonic'in birkaç gün sonra piyasaya süreceği bu cihaz, dünyada bir ilk!

Panasonic'ten UltraHD 4K Blu-ray player

Panasonic,Japonya'da dünyanın ilk 4K UltraHD diskler ile uyumlu Blu-ray oynatıcısını satışa sunacak. 4K olarak adlandırılan UltraHD, gelenekesel yüksek çözünürlükten dört kat daha fazla çözünürlüğe sahip ve büyük tüketici elektroniği firmaları tarafından insanların TV'lerini yükseltmeleri konusunda sert şekilde teşvik ediliyor.

Şimdiye kadar UltraHD içeriği almak için tek yol bir avuç internet streaming servisinden birine başvurmak oldu. Netflix, Amazon ve YouTube 4K akışı sağlayabiliyor.

Bu yıl Mayıs ayında, Blu-ray Disk arkasındaki şirketler diskler üzerindeki UltraHD içerik için standartları kesinleştirmişti. Panasonic'in piyasaya süreceği makine de bunu destekliyor. DMR-UBZ1 Japonya'da 15 Kasım tarihinde satışa sunulacak. Samsung da daha önce bir 4K Blu-ray oynatıcı tanıtmıştı ancak bu cihaz 2016 yılından önce piyasaya sürülemeyecek. Bu yüzden Panasonic'in oynatıcısı, satışa sunulan ilk örnek olacak.

Panasonic'in yeni Blu-ray oynatıcısı Japon karasal ve uydu TV yayınlarını kaydetmek için bir 3TB sabit disk sürücüsü barındırıyor. Ayrıca uyumlu televizyonlar üzerinde HDR (high-dynamic range) fotoğraf desteği de sunuyor.

Şirket şu anda 4K içerik için düşük talebin bir göstergesi olarak ayda 500 oynatıcı üretecek ve bunları yaklaşık 3.327 dolarlık fiyatla tüketicilere sunacak.

Panasonic ayrıca 18Gbps'e kadar taşıma kapasitesine sahip bazı kalın HDMI kabloları da satmayı planlıyor. UltraHD için ekstra çözünürlük ve saniyede 60 kare hızı geleneksel HD'den çok daha fazla veri gerektiği anlamına geliyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

iyide 4k içerik nerde.

Tamam Japonlara soyliyelim üretmesinler. Gereksizmiş zaten.

ohhhooooo buda birşeymi be! bizim mehmet bi cd oynatıcılar üretiyor, sen de 12k ben diyeyim 30k filmler oynatıyor.

ohhhooooo buda birşeymi be! bizim mehmet bi cd oynatıcılar üretiyor, sen de 12k ben diyeyim 30k filmler oynatıyor.

türkiyedeki tv kanallarının %80 ni hd geçememişken 4k türkiyenin neyine kanalların hepsini hd görebilseydik bi 4k yıda 20 sene sonra görürüz artık.

önce cd driverler gitti sonra dvd, şaşalı blueray oynatıcılarda aynı akıbete uğradı, mobiliteni arttığı internetin hızlandığı bu zamanda 4k blueray oyanatıcıların da sonu aynı gibi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir