PC pazarının suçlusu Windows 8 mi?

Bu konu ne zaman açılsa, suçlu koltuğunda hep aynı isim oluyor: Windows 8!

PC pazarının suçlusu Windows 8 mi?

Pazar araştırma firması Gartner, Batı Avrupa PC satışlarına ilişkin raporunu açıkladı. Buna göre 2013'ün ilk üç ayında PC satışlarında korkutucu bir şekilde tam yüzde 20,5 düşüş görüldü. Bunun, firmanın bu bölgeye ilişkin istatistikleri derlemeye başladığı tarihten bu yana görülen en büyük düşüş olduğu belirtiliyor.

Firmanın açıkladığı rakamlar, farklı alanlarda değişik oranlarda düşüş yaşandığını gösteriyor: Diz üstü bilgisayar satışlarında yüzde 24,6; masa üstü bilgisayar satışlarında yüzde 13,8; profesyonel PC satışlarında yüzde 17,2; ve son olarak tüketici PC satışlarında yüzde 17,2. Satışlardaki düşüşten en çok Acer ve HP'nin etkilendiği görülüyor: İki firma da söz konusu dönemde satışlarında yüzde 30 düşüş yaşadı.

Gartner, bu gerilemenin sorumlusunun Windows 8 olduğunu iddia ediyor. Firma baş analistlerinden Meike Escherich bu konuda şu açıklamayı yaptı: "Windows 8 yüklü pek çok PC bulunmasına rağmen yılın ilk üç ayında satışlarda büyük düşüş görüldü. Yeni Metro arabirim diğer cihazlarda işe yarıyor olabilir ancak dokunmatik ekrana sahip olmayan masa üstü ve diz üstü bilgisayarlara uygun olduğunu söyleyemeyiz."

Escherich, kullanıcı tercihlerinde önemli bir değişim gözlemlediklerini, çok daha fazla kullanıcının artık tablet ve akıllı telefonları tercih ettiğini de sözlerine ekledi. PC satışlarında kısa vadede bir düzelme olması beklenmiyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

windows 9 çıksa ozaman 8 iyi olur 9u karalarsınız.. fiyat politikasından kaybediyorlar windows 8 çıkınca yenilikte üretici firmalar yüksek fiyata satış yapıyorlar windows 8in suçu yok

Gerçekten dokunmatik olmayan ekranlara çözüm bulması gerekiyor artık windowsun olmaz bu böyle. Yine de bence eski bilgisayarların bile iş görmesi yeni bilgisayar almaya itmedigi için düştü satışlar. 2000li yıllarda dizüstü daha yeni gelisiyordu o yüzden herkes aldı artık o kadar çok satılmaz diye düşünüyorum. 2006dan kalma bilgisayar var yeni çıkan oyunlar bile oynanıyor biraz düşük kalitede..

bunun tek suçlusu olarak win8'i görmek son derece yanlış. artık insanlar internette sörf, sosyal medya vs. gibi işlerini halletmek için bilgisayar yerine akıllı(!) telefonlar ve tabletleri tercih ediyor. nedeni ise belli: daha çok taşınabilir, daha ucuz(!) gibi. ben win8'i tablet ve telefon kullanıcılarının windows'a ve bilgisayara doğru yönlendirme hamlesi olarak görüyorum. win8 çok iyi bir işletim sistemi. teknoloji, tabletler, akıllı telefonlar sayesinde dokunmatiğin önemi arttı ve daha ulaşılabilir fiyatlara geriledi. ms bu sebeplerden android çöplüğüne ve ios'a kaçanları geri getirmeye çalışıyor sanki. win8'in yanında android ve ios oyuncak kalıyor basit kalıyor. beğenmeyen kullanmasın. ms zorla win8 satmadı. win7 lisansı da satılıyor gitsin win7 alsın.

@M231 zorla basit bir deney yapsınlar sonucu görürler.. yeni notebooklara seçmeli lisans koysunlar win8 li mi win7 li mi diye... o zaman win8 in ne kadar başarısız olduğunu anlayacaklar..zaten onlar da biliyor ya...bunu dile getirmeleri win9 dan önce olmaz aynı vista gibi...vista başarılı sayılır win me gibi diyelim.

ne alakası var win 8 le metro arabirimle ? sorun artık millet tablet veya akıllı telefon alıyor bilgisayar değil.

adamlar bir yandan haklı windows 8 masaüstünde pek iyi değil bir yandanda madem istemiyorlar pc alıp win7 yüklesinler

hic zannetmiyorum Windows 8 olduğunu %1 yada %2 belkidir en buyuk etken tabletler ile akıllı telefonlardır.

Adam doğru tespit yapmış. Burada çok arkadaşımda dile getirdi, win8 masaüstü için uygun değil diye ama bazı çok bilmişler tepki gösterdi. Şu haliyele Mac işletim sisteminin eline su dökemez, yanından dahi geçemez. Hatta Linux dahi , daha stabil ve kullanışlı. Kaç kişinin evinde veya işyerinde dokunmatik ekran varda bu işletim sistemini masaüstü için savunuyorlar. Sadece laf olsun diye yazı yazılmaz. Bu sistemi birde profosyonel grafik işlerinde zorlayın ve görün rezaleti! (Oyun grafiği değil tabi.)

Siz de o zaman dokunmatik cihaz üretin kardeşim. Malmısınız. Adam kaç yıldır windows 8'i geliştiriyor. Bu arada siz naaptınız. Veya şöyle mi olmalıydı. Microsoft dokunmatik windows yapmasaydı da pc ve notebook sektörünün çökmesini beraber mi izleseydiniz. Oysa şu anda windows 8 e özel cihazlar geliştiren üreticiler kazanıyor en azından. Siz yatmaya devam edin.

@18 May 2013 19:15 Bi bitmediniz. Bill amcayla bi baginizmi var anlamadim gitti.

Windows 7 kaldıran her bilgisayar win8 i çalıştırabilirken yeni bilgisayar niye??? bunlar bizi para basıyo sanıyor herhalde... telefon sektöründeki gelişmelerin yarısını pc sektöründe yapsalardı problem olmayacaktı. telefonlara fullhd geldi bilgisayarlarda ultrahd olması gerekirken fullhd bile standart olamadı daha :p

@18 May 2013 19:20 o olay yanlış hocam "sanallaştırma" zımbırtısı yüzünden HT P4 lerde bile Windows 8 kurulmuyor

masaüstü ve dizüstü cihaz satışlarının düşmesi akıllı telefonların ve tabletlerin mobilite sunmasından ve çoğu ihtiyacı karşılamasından kaynaklanıyor. bugün internete girişlerin %50 lere varan oranının mobil cihazlardan olduğu gerçeğini görüyoruz istatistiklerden. konu win8 macintosh olayı değil. değişen gereklilikler ve artan mobilte.

Suçlu Windows 8 değil, Intel. 4. nesil işlemciler çıkacak millet onu bekliyor.

Mac satislarinda da bariz dusus var.win 8 hafif bir etken piyasa degisiyor.

Sorun win 8 değil android tabletin gelismesi ve cok hizli yayginlasmasi ucuz donanimlarda farklı markalarda cok çeşitli olmasi insanlari masa üstü ve notebooktan uzaklastirdi. Microsoftun kisa surede win 8 ve prolu tabletleri yaygin ve farklu markalarda uygun fiyatta satmasi gerekiyor.

Kesinlikle katılmıyorum! Örneğin ben Windows 7 almak için PC alan bir insan bugüne kadar görmedim. İnsanlar eğer yeni bir PC'ye ihtiyaçları varsa, PC alırlar. Üzerindeki işletim sisteminin pek çok insan için Win7 veya Win8 olmasının çok da bir önemi yoktur. Ben geçen sene de belirttiğim gibi artık daha fazla PC'nin Windows'suz satılacağına inanıyorum; çünkü kullanıcı üzerindeki işletim sistemini istemeyebilir. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Mesela uyumsuzluk sorunları gibi. Mesela Metro arayüzü gibi. Ayrıca yeni Windows'lar farklı bir şey de sunamamaktadırlar. Bunlar gibi nedenlerden dolayı kullanıcılar kutulu sürümleri tercih etmeye başlayacaklardır ve aldıkları bir kutulu sürümü belki de 10 sene kullanacaklardır; çünkü değişen bir şey yok. Yani artık daha fazla PC Windows'suz satılacaktır. Ayrıca şu anki Windows sürümleri XP SP3 üstü kaliteye ve stabiliteye sahipler. Örneğin Windows 7 bir insanı en az 10 sene rahatlıkla götürür. Tabii Linux kullanıcılarının sayısınında her geçen arttığını söylemem gerekiyor. Ben Microsoft'a şu uygulamayı teklif ediyorum: Eğer yeni Windows satmayı düşünüyorsanız, artık süre kısıtlamalı lisans satın! Yani bir kullanıcı bir lisansa ömür boyu sahip olmasın. Bir lisansın ömrü en fazla 5 sene olsun. 1-2-3-4-5. İstediklerini seçsinler. Böylece insanlar yeni Windows'ları daha kolay satın alacaklardır. Örneğin bir insan Windows 8'li bir laptop aldı diyelim. 1 sene sonra da Windows 9 çıktı diyelim ve bu kullanıcının Win 9'a geçmek istediğini varsayalım. Eğer Windows 8 lisansı zaman kısıtlamalı ise, lisansın kullanım süresi dolduğunda kullanıcı kolayca Windows 9'a geçecektir. Sistemini yenileyebilecektir. Tabii bu yöntemin üzerinde çok düşünülmesi gerekiyor. Artıları var ama eksileri de var. Mesela şirketler ile ilgili nasıl bir lisans düzenlemesi yapılması gerektiği, Windows sürümlerinin kaç sene raflarda kalması gerektiği gibi üzerinde çok iyi düşünülmesi gereken konular var...

Tabletler yaygınlaştıkça masaüstü pc'lerin satışı elbette azalacaktır, bunda windows 8 işletim sisteminin çok bir katkısının olmadığını düşünüyorum (sonuçta format denen bir şey var değil mi, formatı basıp istediğiniz os'i kurabilirsiniz)

Windows 8 suçlu bunu kabul edin. 6 yıl önce almış olduğum laptopumda mis gibi Windows 8 çalışıyor. neden yeni bir laptop alayım. dahası Windows 8 deki güzellikleri öne çıkarmak için hem dokunmatik hem notebook tarzı ürünlerin fiyatlarını biraz makul yapın bak nasıl satıyor. 2500 liraya ayrılabilir i3 lü dokunmatik cihaz satarsan yemez. sat 1500 seviyesine. ha satan mı yok. var ama piyasada cihaz yok. örnek acer w700

şu insanları anlamak ne mümkün, yahu microsofta dua etmeli insanlar, pc veya parça üreticileri her Windows çıkışında yeni donanım gerektiğinden köşeyi dönüp enayi yerine koyuyorlardı insanları, Windows 8 ise Windows 7 den bile daha iyi hızlı çalışıyor düşük donanımlarda, insanları kazıklayanlar başladımı saldırıya ne gariptirki o parçaları pc leri paralar sayıp almak zorunda olan tüketicide tutup onların yanında yer almıyormu şaşkınlık verici, Microsoft anlamış olmalı artık tüketiciyi sömürmeli üretenlerin servetine servet katacak yüksek konfigürasyon gerektirecek versiyonlar çıkarmalı ki yaransın millete...

@18 May 2013 23:12 sadece Windows kullandırtan Linux'u engelleyen 3. millenium faciasını savunmak için MS kaç ¢ verdi?

@18 May 2013 23:12 Yav iyiki microsofttan bi sertifika aldın. İş çıksın bana mantığıyla kötü ve çirkin olan bir şey sürekli övülüp durulmaz ki. Vicdanını kandırmadan düşün biraz.

@grezimonk ne linuxmuş arkada 1.5 yıldır defalarca kez farklı sistemlere kurdum en kararlı olanı Vista gibi...Yıl olmuş 2013 Ekran kartı sürücüler nerdeyse Windows ile paralel aynı anda çıkıyor hala xorg.conf düzenleme yapacaksın yerine göre version düşecek falanda filanda yüklenirse ne ala kabir azabı...İlk önce modem ve ekran kartı sorunlarını halletsin linux

@grezimonk sen biraz fazla değil biraz okumayı bilsen o yorumu yazmazdın, kaç para vermişmiş konuşmayı vede okumayı öğren önce o yorumda microsoftu öven tek bir kelime yok peh...

@19 May 2013 12:08 o sorunları çıkartan donanım üreticileri Linux ne yapsın?cahil cahil Linux vakfını suçlamaya devam et... MS kölesi...

Bİr de win8'li satılan bilgisayarların donanım olarak çok bi artısı yok. Dokunmatik ekran olan modeller çok pahalıya satılıyor performansına göre. üreticiler uyanıklık yaptı win8'le birlikte notebooklarda birkaç değişikliğe gittiler (dokunmatik ekran, daha ince yapı, vs.) ama sanki çok yeni teknoloji yapmışlar gibi fiyatları çok yüksek yaptılar. tablet ve akıllı telefonlardaki gelişme hızı notebooklarda olsaydı şu anda 2K çözünürlüklü notebooklar yayılmaya başlardı. 2K yayılana kadar Full HD çözünürlük her ekran boyutundaki notebooklarda standart olurdu. win8'in hiç suçu yok aslında. suçlular: bilgisayar üreticileri, akıllı telefon, tabletlerin gelişmesi ve kullanıcıların ihtiyaçlarını telefon ve tabletin rahatlıkla karşılayabilmesi.

Arkadaşlar ilk yorum yazanlardanım Tüm yorumları okudum, şu teze karşı çıkıyorum Dizüstü bilgisayarım 4 yıllık hayatının sonuna geldi ve win8'i bekledim, desktop modunda kullanacaktım, hatta tablete bile göz kırpıyordum Şu an ise bu mesajı ipad mini 'den yazıyorum ve PC'm yok Amak için sabırsızlanıyorum ama bu win8'i değil Çok net değil mi

@18 May 2013 23:55 zekasız.....

@19 May 2013 14:42 senden zeka fışkırıyor zaten.... iki cümle de sen yazda fikrini öğrenelim.Bir çift sözümde yorumları onaylayanlara bu yorumu hangi kritere göre yorumladınız merak ediyorum."zekasız,beyin bedava"a

Geçtiğimiz Aralık ayında win8'li ultrabook aldım. Pc sektöründe çok büyük bir devrim olmazsa (hologramlı pc, ses komutlu pc vb.) 5+ yıl boyunca pc almayı düşünmüyorum. Çünkü pclerin özellikleri birbirine çok yakın ve bir "," kadar fark var. Win8'i çok fazla sevmiyorum ama pc satışlarının düşmesindeki asıl etken akıllı telefonlar ve tabletlerdir.

kusura bakmasınlar ama tarih öncesi donanımlı elde kalmış makinalara Windows 8 yükleyip pazara sürüyorlar.Teknoloji ucuzlayacagı yerde pahalanıyor bu pazarda her nedense.Yenilikçi fikir yok denecek kadar az ultrabook pazarında ise harici grafik kartlı modeller 2.el şahin & doğan ile yarışıyor

@19 May 2013 12:05 kesinlikle katılıyorum. yoksa iyi bir makine olsa win7 yüklemek ne kadar zor olabilir ki?

hala sürücü desteğini LinuX dağıtımlarından bekleyen cahiller var... yuh...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir