PC'nizin Güç Düğmesi Sadece Ekranı Kapatsın!

Masaüstü PC'nizin veya laptop'unuzun güç düğmesine basarak sadece ekranı kapatabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bunun basit yolu!

  • Zeynel A. Öztürk
PC'nizin Güç Düğmesi Sadece Ekranı Kapatsın!

Bilgisayarınızı kapatmak için Windows 10'un güç menüsünü muhtemelen kullanıyorsunuz. Peki masaüstü PC'nizin veya laptop'unuzun üzerindeki fiziksel güç düğmesini farklı işlevler için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

PC'nizin güç düğmesi varsayılan olarak bilgisayarınızı kapatma işlevini üstleniyor. Ancak düğmenin sadece monitörünüzü kapatmasını da sağlayabilirsiniz.

Bunun için Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Güç Seçenekleri üzerine tıklayın. Ayarlar uygulaması açıldığında Ek güç ayarları üzerine tıklayın. Sol taraftan Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin üzerine tıklayın.

Burada Güç düğmesine bastığımda etiketi karşısında birkaç seçenek göreceksiniz. Laptop'larda Kapağı kapattığımda seçeneğini de görmeniz gerekiyor. Her seçenek için varsayılan davranışı değiştirebilirsiniz. Güç düğmesi için Ekranı kapat seçeneğini seçin ve Değişiklikleri kaydet düğmesine tıklayın. İsterseniz güç düğmesi yerine uyku düğmesini ekranı kapatmaya atayabilirsiniz, ancak her PC'de veya klavyede uyku düğmesi bulunmuyor.

Bu ayarları yaptıktan sonra dahi PC'nizin güç düğmesine birkaç saniye basılı tutarak gücü kesebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

e günaydın! yeni mi gördün?

Sen de yorum yaz