PC'nizin ömrünü tüketen 7 ihmal!

Bilgisayarınızın ömrünün zamanından önce tükenmemesi sizin için önemliyse, bu 7 maddeye dikkat edin!

PC'nizin ömrünü tüketen 7 ihmal!

Çoğu cihazımız gibi bilgisayarlarımızın da bir ömrü var ve bunu bize yavaşlayarak, normalden yüksek ses çıkararak veya hata mesajlarıyla düzenli olarak hatırlatıyorlar.

Ancak bu sorunların çoğunu biraz sezgilerinizle, biraz da hazırlıkla önleyebilirsiniz. PC'nize zarar verebilecek faktörleri öğrendiğinizde gelecekte yaşayabileceğiniz baş ağrılarının önüne geçebileceksiniz.

PC'niz ister yeni olsun, ister birkaç senelik, henüz geç kalmadınız. İşte PC'lerin ömrünü hızla bitiren 7 neden ve yapabilecekleriniz.

1. Kötü havalandırma

Tüm bilgisayarlar, çalışırken yaydıkları ısıyı dışarıya atmaya yönelik fan sistemlerine ve hava deliklerine sahiptir. Ancak bu delikler kolayca kapanabilir. Örneğin PC'nizi masanın altına, duvarın bitişiğine yerleştirmek hava akışını yavaşlatabilir. Laptop'ların hava delikleri genellikle altlarındadır. Bu yüzden laptop'unuzu kucağınız veya yastık gibi yumuşak yüzeylerde kullanıyorsanız, hava girişini engelliyor olabilirsiniz.

2. Toz birikmesi

Yeni PC'niz yerde duruyorsa, toz, toprak ve saçla dolması çok zaman almayacaktır. PC'nizin içinde biriken bu kir yumağı, sıcaklık üreten parçaların soğumasını engelleyerek daha fazla ısınmasına ve ömrünün azalmasına neden olabilir. Bu yüzden PC'nizin kasasını ara sıra açıp temizlemenizde fayda var.

3. Çıkan kablolar

Özellikle dışarıdaki kablolar kolayca gevşeyip çıkabilirler. PC sorunlarının önemli bir kısmı bundan kaynaklanır. Donanımsal sorunlar yaşıyorsanız, kasa içerisindeki kabloların anakarta düzgün biçimde bağlanıp bağlanmadığını da kontrol edin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bildiğimiz şeyler diye itirazlar vb. geyikler yapmayalım. Her yıl belirli periyotlarla bunların böyle hatırlatılması elzemdir. PC kullanmaya yeni başlayan bunu hayatında hiç bilmeyen ilk defa tatbik edecek insanların varlığını yadsımayalım. Bilgiler benim için yeni değildi yine de okudum gözden geçirdim. Yeni SSD almıştım bu haberden sonra kesintisiz güç kaynağı almaya karar verdim. Okuyup eksik gedik ne varsa gözden geçirmekte fayda var. Tşk Chip.

@01 Şubat 2016 08:45 Kesintisiz güç kaynağı da artık vazgeçilmez donanımlardan olmaya başladı maalesef güzel ülkemde. Çok fonksiyonlu olmasına gerek yok. Çalışmanızı kaydedip, bilgisayarı kapatacak kadar zaman kazandırması ve elektrik dalgalanmalarından koruması yeter.

@01 Şubat 2016 11:41 Üstad verdiğin ek ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Bizim 70'li yıllarda TV'ler için her evin olmazsa olmazı olan regülatörü şarj ile modüler hale getirmişler olmuş sana kesintisiz güç kaynağı. Biraz araştırdım rağbet görmediğinden olsa gerektir fiyatlar çok fahiş geldi. Eski model elektrikçilerde kalmış bir regülatör bulmaya çalışacam yenisine güç yetmez.

@01 Şubat 2016 18:59 süper bilgili kardeşim, regülatör ve kesintisiz güç kaynağı yapı olarak ve kullanım alanı olarak tamamen farklı donanımlar.

@04 Şubat 2016 01:06 Üstad tşk fonksiyonlar yakın! Kesintisiz güç kaynağı herhangi bir elektrik, elektronik cihazın şebeke beslemesinin kesilmesini tolerans dışı yüksek veya düşük gelmesini önleyen bir elektronik cihaz.Voltaj regülatörü; şehir şebekesindeki aşırı voltaj yüklenmelerinden dolayı şehir şebekesi etkilenir, elektrik enerjisi aşırı dalgalanmalara sebep olur ve enerjinin düşmesine sebep olur.VR bu değişken dalgalanmalarda şebekeden gelen enerjiyi 220 v standart çalışma voltajında tutar

@04 Şubat 2016 14:30 Fakat elektrik kesintisinde size ne fayda sağlayacak orası önemli. ;-)

@06 Şubat 2016 22:46 haklısınız, can alıcı artısı burada yatıyor şarj edilebilir akülü olması büyük avantaj! :-)

Başımıza ne geliyorsa çok bilmişlikten, eksik ya da yanlış bilgiden geliyor..

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler

Çok teşekkürler CHIP

Power sub un içinide temizleyin bence onun toz birikmesi yüzünden hdd ekran kartı bozdu fişi çabuk çıkardık anakart işlemci rami kurtarmıştım eski bilgisarın

Bilgisayarın ömrü kullanıma bağlı olarak değişir düşüncesindeyim. Kimileri 15-20 sene bile kullanırken kimileri 1-2 senede değiştiriyorlar.

Sen de yorum yaz

 

Bu konuda okuyacaklarınız
1
PC'nizin ömrünü tüketen 7 ihmal!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir