Periskop özellikli bir iPhone isteyip pahalı Pro Max'e parası yetmeyenler, bu habere çok sevinecek

iPhone 15 serisinde sadece Pro Mex modeline özel olarak sunulması beklenen önemli kamera özelliği, iPhone 16 ile tüm Pro modellerinde kendine yer bulabilir.

iPhone 16Pro'lar için periskop müjdesi

Apple'ın iPhone 15 serisi muhtemelen Eylül 2023'e kadar gün ışığına çıkmayacak, ancak bu durum şirketin 2024'te neredeyse kesin olarak piyasaya çıkacak olan iPhone 16 serisinden neler bekleyebileceğimiz konusunda söylentileri engellemiyor.

Koreli yayın organı The Elec'in yeni raporuna göre, Apple'ın iPhone 16 Pro modellerinin hepsi periskop yakınlaştırma lensiyle gelecek. Başka bir deyişle, bir sonraki iPhone yükseltmesi için 2024'e kadar bekleyen müşterilerin periskop yakınlaştırma teknolojisinden yararlanmak için illa Pro Max (ya da muhtemel bir Ultra) modelini almaları gerekmeyecek; iPhone 16 Pro da aranan fotoğrafçılık özelliğini sunacak.

Daha önceki bazı iddialar, bu kamera özelliğinin iPhone 15 serisinde Pro Max modeline özel olacağını söylüyordu.

Adını denizaltılarda ve diğer donanma gemilerinde kullanılan periskopa benzerliğinden alan periskop kameralar, görüntü kalitesini korurken kullanıcının aşırı uzun mesafelere yakınlaştırma yapmasına olanak tanıyor. Bir telefonun kamera modülünün sınırlı alanında, bir periskop kamera daha fazla lens elemanına ve dolayısıyla daha uzun bir yakınlaştırma uzunluğuna izin vermek için aynalar kullanıyor.

Doğal olarak, teknolojinin akıllı telefon boyutundaki yinelemelerinin üretimi pahalı ve periskop kameralar şimdiye kadar Samsung Galaxy S22 Ultra, Huawei P50 Pro, Honor Magic 4 Pro ve Xiaomi 12S Ultra gibi üst düzey modellerde karşımıza çıkmıştı. Bakalım Apple, bu teknolojiyi nasıl yorumlayacak...