PES 2013: Bu kez oldu mu?

Son yıllarda FIFA karşısında ezilen Pro Evolution Soccer, 2013 sürümü ile bunu değiştirebiliyor mu?

PES 2013: Bu kez oldu mu?

Her yılın bu dönemlerinde tekrar tekrar sorulan "FIFA mı; PES mi?" sorusunun 2013 sürümü, geçtiğimiz günlerde tedavüle girdi. Son birkaç yıldır bu sorunun cevabı hep aynı oluyordu: FIFA... PES ise, iyiden iyiye FIFA'nın gölgesinde kalmıştı.

Peki ama 2013 sürümlerinde de durum aynı mı? PES artık yolun sonuna mı geldi; yoksa küllerinden tekrar mı doğacak. İşte bu incelememizde, PES serisinin, PES 2013 ile savaşın neresinde olduğuna karar vermeye çalışacağız.

Grafik ve ses: Fazla şey beklemeyin

Xbox 360 ve PS3 gibi, ömrünü doldurmak için gün sayan konsolların sunduğu güç ile yeni bir oyun yapmak pek kolay olmasa gerek. Bunun en güzel kanıtı ise, hem FIFA, hem de PES cephesinde kendini iyice hissettiren "grafiklerde kısır döngü" olayı. PES 2013'te devrim yaratacak grafikler bekliyorsanız hemen bu beklentinizden vaz geçin. Hatta konuya sadece grafik açısından bakarsak, 2012 sürümünden farklı bir oyun bile beklemeyin. Biraz önce de söylediğimiz gibi, eldeki olanaklarla daha iyisini yapmak neredeyse imkansız. Ancak PES serisinin 2014 sürümü ile birlikte Fox Engine grafik motoruna geçeceğini hatırlatmakta yarar var. Bu geçiş sonrasında çok daha gelişmiş grafikler göreceğimize şüphe yok. Ancak bu gelişmiş grafiklere Xbox 360 ya da PS3 üzerinden ulaşmamız biraz güç görünüyor. Aynı şeyi PC için söyleyemeyiz tabii ki... Şu anda PC'lerin de önündeki engel, aslında eskiyen konsollardan başka bir şey değil.

Kısacası PES 2013'ün grafik kalitesi konusunda söylenecek çok fazla şey yok. Grafiklerin neredeyse aynı kalmasına bir de Jon Champion ve Jim Beglin'in artık kabak tadı vermeye başlayan maç anlatımları eklenince, ilk bakışta biraz parlatılmış bir PES 2012 ile karşı karşıya kaldığınızı zannedebilirsiniz. Ama durum aslında pek böyle değil; önemli yenilikler buz dağının ardında gizli...

PES Full Control ile yeni dönem

Sonda söyleyeceğimizi şimdiden söyleyelim: PES serisi, 2013 sürümü ile özlediğimiz PES 6 zamanlarına adeta selam çakıyor. 2013 ile seri, birkaç yıl önce başından kalkamadığımız, FIFA serisini ezip geçen havasını tekrar yakalamak adına çok büyük bir adım atmış durumda. Peki Konami, bunu başarmak için neler yaptı?

Öncelikle bizi en çok etkileyen geliştirmeden bahsedelim. Oyunun yapay zekası, geride kalan birkaç yıla oranla son derece önemli bir yol katetmiş durumda. PES 2013'ü eskisi gibi zevkli kılan en büyük etken de zaten bu. Artık kontrol ettiğiniz oyuncu topu ayağına aldığında, boştaki takım arkadaşları etkileyici koşular yaparak sizden gelecek ara pasları bekliyor. Ya da defansta kontrol etmediğiniz oyunculari rakip oyuncuları gayet mantıklı bir biçimde markaja alıyor. Özetlemek gerekirse, artık sahada topu alıp haldır haldır koşma günleri geride kaldı.

Konami, PES 2013'te top kontrolü ve oyuncu hareketleri konularında da önemli yenilikler sunuyor bizlere. Şirket, tüm bu yeniliklere, genel olarak "PES Full Control – PES Tam Kontrol) adını vermiş. Tam Kontrol başlığı altında sayılabilecek çeşitli alt başlıklar var. Şimdi gelin, biraz da bunlara göz atalım...

PES 2013 ile gelen bambaka bir oynanış...

PES 2013, belki de PES tarihinde ilk kez, pasları ve şutları tamemen manuel olarak kontrol etmemize izin veriyor. Sadece tek bir tuşa basarak tüm konrolü elinize alabiliyor, yapay zekanın yardımını sıfıra indirebiliyorsunuz. Bundan sonra topu yönlendirmek, vuruşun ya da pasın hızına ve şiddetine karar vermek tamamen size kalıyor.

Oyun içerisinde hemen fark edilen, Konami'nin de ballandıra ballandıra bahsettiği yeniliklerden bir diğeri ise oyuncuların topla buluşma anları. Artık kontrol ettiğiniz oyuncuya atılan bir topta yapabileceğiniz tek şey topu ayağınıza yapıştırmak değil. Dilerseniz bunu da yapabiliyorsunuz tabi ama daha da etkileyici işler yapmanız mümkün. Örneğin topun hızından da yararlanarak, karşınızdaki savunma oyuncusunu geçebilir, topu hafifçe kaldırarak takım arkadaşınıza, hiç durdurmadan pas atabilirsiniz. Gerisini sizin hayal gücünüze bırakıyoruz.

Dribling, yani top sürme konusunda da kayda değer iyileştirmeler yapıldığını söyleyebiliriz. FIFA'da sık sık kullandığımız "skill moves", PES 2013'te de kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Top sürerken veya rakibinizi geçerken sayısız özel hareket yapma şansınız var. Hatta bu hareketleri yıldız oyuncular söz konusu olduğunda, onlara has hareketler bile olabiliyor. Bu arada oyuncuların koşuş şekillerinden vücut hareketlerine kadar kendilerine has özellikleri bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim. Konami, işte tüm bu "oyuncuya özel" konularını "Player ID" adı altında topluyor ve bizlere öyle sunuyor.

Her yeniliğin bir de bedeli var!

Tüm bu anlattıklarımız güzel gelişmeler ama bunun da bir bedeli var. Eğer PES 2013'ü açıp haldır haldır maça girişirseniz, büyük bir hüsran yaşayacağınızı garanti edebiliriz. Çünkü oyuna başlamadan önce, tüm bu yeniliklere alışmak zorundasınız; eski alışkanlıklarınız sizi hüsrana uğramaktan kolay kolay kurtaramaz. Neyse ki Konami, oyuna, antrenman adı altında oldukça geniş bir kılavuz bölümü yerleştirmiş. En iyisi önce bu bölüme girmek ve burada biraz zaman harcayıp hareketleri öğrenmek; yapay zekayı tanımak...

Kaleciler de, geliştirilen yapay zekadan paylarını alıyorlar ve bizi çileden çıkartacak golleri artık "daha az" yiyorlar. Tabi yılların alışkanlığını bir anda bırakmak onlar için de pek kolay olmasa gerek; bu konuda her şeyin dört dörtlük olduğunu söylemek zor.

Taktik ekranı, kabul etmeliyiz ki FIFA'ların taktik ekranlarına oranla daha başarılı. Özellikle oyundaki kontrollerin gelişmesi ve akıllanan yapay zeka ile birlikte taktikler daha da önem kazanmış durumda. Ve bu işi, taktik ekranı sayesinde kolayca yapabiliyoruz.

Kısacası PES 2013, oynanış açısından, son birkaç sürümdür arayıp bir türlü bulamadığımız özellikleri ve kayda değer geliştirmeleri nihayet sunmayı başarmış. "Artık çok geç; atı alan FIFA çoktan Üsküdar'ı geçti" diye düşünebilirsiniz. Aslında çok da haksız sayılmazsınız. Ama tüm bunların, PES serisinin geleceği açısından önemli olduğunu da kabul etmeliyiz.

Hakemler hakkında konuşmuyoruz; ama...

Oyun modlarından ya da menülerden bahsetmeye bizce pek gerek yok; geçen seneki oyunda ne varsa, PES 2013'te de onlar var çünkü... Menüler açısından da benzer şeyler söylenebilir. Sevindirici olansa, Türkçe desteğinin sunuluyor olması. Gerçi bu destek geçtiğimiz birkaç sürümde de sunuluyordu ama ona "Türkçe desteği" demek biraz zordu. Akıl almaz çeviri hataları nihayet 2013 sürümü ile giderilmiş ve ortaya gerçek anlamda Türkçe bir PES çıkmış.

Oyuncu va takım lisansları konusunda, ne yazık ki yine değişen bir şey yok. Çok sayıda hayali (ya da çakma da denilebilir) takım ve oyuncu, PES 2013'te de işin zevkini kaçırıyor. Fakat Şampiyonlar Ligi ve Libertadores kupalarının lisanslarının Konami'de olması, bu acıyı biraz olsun hafifletiyor. En azından Türkiye'den 4 büyük takımımızın da oyunda yer alması dünya için belki çok bir şey ifade etmiyor ama bizim için güzel bir sürpriz.

"Ne de olsa Türküz" diyerek, biraz da hakemlere sataşalım... PES 2011 ve 2012'deki facialardan biri, hiç kuşkusuz hakemlerdi. Karşınızdaki oyuncuya üfleseniz penaltıyı ya da faulü çalan, çift daldığınızda ise hiçbir şey olmamış gibi koşmaya devam eden hakemler 2013 sürümünde işi biraz öğrenmişler. Ama yine de PES hakemleri, yine bizi, hiçbir futbol oyununda olmadığı kadar çıldırtmayı başarıyorlar. Herhalde Konami'nin bir türlü beceremediği işler listesinin ilk sırasına hakemleri koyarsak, kimsenin itirazı olmayacaktır.

Ve yine aynı soru: PES mi, FIFA mı?

Konami, PES 2013 ile kesinlikle iyi bir iş çıkartmış. Oyun artık "dan-dun" modundan oldukça uzak. PES hayranlarının seriden bir türlü vazgeçmemelerinin başlıca nedenlerinden olan "akıcı oyun stili" PES 2013'te de mevcut ama bu kez işin içine yapay zeka, özel hareketler, taktikler ve stratejiler de dahil edilmiş durumda.

Tüm bunlar FIFA'cıları PES tarafına geçirebilir mi? Bizce hayır. Çünkü onlar, aradıklarını zaten FIFA'da buluyorlar. Ama yavaş yavaş PES'i terk edip FIFA'ya sarılmak üzere olan oyuncuları kendi tarafında tutacağına şüphe yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 55 Yorum

yenilikçilik fifa nın, bunu harmanlayıp önümüze getiren pes in işi.

ne ezilmesi ya gittiğim her ps kafede ve gördüğüm her kişi pes oynuyor fifa şimdiye hiç denk gelmedi.

@21 Eki 2012 02:08 pes cafelerdeki yaş ortalaması ergen ve altı düzeyinde olduğu için sonuç tabi ki gayet normal...

@21 Eki 2012 02:08 çünkü okadar basit pes oynamak herkes futbol onadığını sanıyor, kolaya geliyor her şey(kolay goller ,kaleciler,şutlar) türkiyede çoğu kafe bunu yapıyor diye PES daha iyi sonucunu ulaşıyorsan neyin daha iyi olduğunu göremiyorsan ABD de ilk 10 a zoruna giren bir pes varken bunu göremiyorsan, Türkiyede belli düşüncelerin çok zor değiştiği bir ortamda senden düzgün bir yanıt beklemiyroum

Chip: PES 2013, belki de PES tarihinde ilk kez, pasları ve şutları tamemen manuel olarak kontrol etmemize izin veriyor. --- Bu durum nedense son 3 yıldır aynı. Her yeni oyunda "Bu sefer %100 kontrol imkanımız olacak, mükemmel olacak, öyle olacak, böyle olacak" deniyor. Karşılaştığımız ise yenilenmiş kadrolar, soundtrackllar, messinin veya ronaldonun başka bir artistik fotoğrafı ve PES 201* yazısı. Ne zaman vazgeçecekler bu insanlar?

@21 Eki 2012 02:42 her yıl aynı şey. 50-100MB boyutunda güncellemelerle yapabilecekleri şeyleri oyuna ekleyip diğer yıl "yeni oyun yaptık" diye piyasaya sürüyorlar. İnsanlar da inanıyor.

hakemlerde haklı deli oluyorum maç oynarken faulleri vermiyor birde her hareket sarı kart oluyo çok saçma

direkt çöp.... değil orjinal satın almak netten bedavaya bile indirmeye değmez....

pes oyununun en çok satılan nadir ulkelerdeniz konami bunu bildiği için türkçe dil bile koydu oyuna 6 yıl önce iyi bir oyundu.

nasıl fifa tarafından eziliyor anlamadım şimdiye kadar fifa oynayan kimseyi görmedim konuşulmuyor bile fifa heryerde pes var.

Belliki Birazcık fifa yanlısı yazılmış.Ben herhangi bir cafede FIFA oynandıgına şait olmadım.Ülkemizde iyide olsa kötüde olsa PES piyasası mevcut

Beyler Ülkemize göre istatistik tutulmuyor Türkiyede PES çok oynanabilir, fakat dünya FIFA oynuyor.

@21 Eki 2012 23:27 sen o istatistiğ neye dayaanrak yaptın dünyada fifa oynandığını nerden biliosun kaynağın ne söylede bilelim

PS3 te fifayı hiç oynamadım.sadece pes oynadım ama ps2 de hem fifa hem pesin birçok versiyonunu oynadım. pc de fifa ve pes 2012 yi oynadım.bu platformlar için konuşuyorum: fifa rezalet.. grafikler berbat, oyuncular koşarken sanki ekran kartını kasan oyun gibi takılıyor.. pes canavar gibi, çatır çatır çalışıyor, grafikler 10 numara.. dediğim gibi fifa 2013 ü oynamadım ama bunlarda beni fifadan soğutan yönler

Kesinlikle Fifa daha iyi. Pes artık yenilik yapmıyor. Her yerde Pes görülmesinin nedeni eski alışkanlıklar ve Pes'in fifa ya göre daha ucuz olması. Bir arkadaşın dediği gibi Pes'in bu kadar sevildiği nadir ülkelerden biriyiz. Özellikle online oynanışta Fifa açık ara önde

Beyler Türkiye'de PES oynanmasının en büyük nedeni PS3 kafelerdir. Bu kafeler yüzünden yıllarca Fifa oynamış PES'den haberdar olmayan adamlar bile başımıza PES'ci kesildi. Oysa Fifa her anlamda PES'den üstün bir oynanış sunuyor. Arkadaşın da dediği gibi dünya Fifa oynuyor bizim millet hala PES. Çünkü henüz bilinçli oyuncu kavramı bizde oluşmuş değil.

fifa lig olarak düzen acısndan güzel ama oyun oynamaya uygulamaya geldimi pesden gerisi hikaye

4 büyüklerin olması demişsiniz ama TRABZONSPOR yok pes2013 de

@22 Eki 2012 11:55 trabzon takım mı?...

@22 Eki 2012 14:25 sende adam mıısn?

güncel yaptım beşiktaş forması geldi ama yeniden yapınca forma gitti.

benim dandirik ikinci sınıf memleketimde hala pes iyi diyen var. hakikaten şaka gibi ya....

@22 Eki 2012 16:48 Ülkesini seven insanlar PES oynar derim o zaman :)

ezilen felan demişsinizde şu ana kadar ankaradayım herhangi bir playstation cafede fifa felan görmedim neyin kafasındasınız fifa yı 1 2 kere oynadım playstationda tetris gibi geldi

@23 Eki 2012 04:34 sen neyin kafasındasın asıl başka bir yorumda PESİ ÇOK İYİ BİLEN bir arkadaş daha doğrusu iyi olduğunu düşünen arkdaş tarafsız yorumunu yapmış ztn benim yorumum üzerine onun yorumunu görmek gerçeği kanıtlar nitelikte . sadece ülkemizde pes hayranlığı var buda futboldan ne kadar anladığımızı gösteriyor FİFA VE PES te bile gerçek hayatta futbol oynarken yaşadıklarımızla kıyaslayamıyoruz bile. Hala böle dediğinize şaşırırıyorum. çoğunluk bir şeyi yapıyorsa(ülkemizde) onun doğruluğunu kanıtlamaz BİRAZDA DÜNYAYA değerlendirmelere detaylara bakmak lazım PES hastası olan yurdumun insanı..

Turnuva düzeyinde bir pes oyuncusu olarak üzülerek söylüyebilirimki, Fifa 13 ciddi anlamda iyice öne geçti. Fifa 11-12 de fena diildi ama uzaktan şutlarda olsun, AI nin atak organizasyonları olsun bunlarda hep problemler vardı, bunlar giderilmiş Fifa 13 de.. Multiplayer'ı saymıyorum bile. Pes malesef yerinde sayıyor. Oyunda yıllardır maç atmosferi yok, sesler kötü, spikerler epic fail. Oyuncularda yorulma yok, ronaldo yada messi'yle hala aralıksız 90 dakika depar atmak ne kadar mantıklı ? Hava şartları yok, yağmur yağıyor fakat topun fiziğinde değişen bişi yok. Topsuz alanda adam biçmenin kart oranı %10.. Hakemler avantaj sonrası oyunu durdurup kart çıkarmıyor ? Karlı hava zaten yok. Pes 2013 arayüzüde Pes tarihindeki en berbat ui (arayüz). Hiç Özenilmemiş, tamamen baştan savılmış. Fifa 13'e göre artılarıda, biraz daha arcade tarzında olması (daha fazla pozisyon), manuel paslar, geniş taktik ekranı, ve oyuncuların yüz modellemeleri. Ama bunlar Pes 2013 ü kurtarmıyor. Konami yakın gelicekte radikal değişikliklere gitmezse Pes'in sonu pek hayırlı gözükmüyor.

Eskiden Futbol oyunları Arcade tadındaydı orta sahadan vur gol olsun :) Artık oyundan çok Futbol Simülasyonu yapmaya başladılar. Bunu ilk PES yaptı daha sonra Fifa serisi EA in gücü sayesinde PES i geride bırakmayı başardı.

Arkadaşlar ben bu futbol oyunlarına bazıları bilir goal storm serisi ile başladım hatta bunan öncede fifa serileri

Arkadaşlar ben kasetli oyunlarla bşladım bu futbol oyunlarına sonra jetonlu sonra fifa 98 ve goal storm serisi derken winning eleven ve pes serileri ile devam ettim süreç içinde fifada sürümlerini yeniledi ama fifa hep hüsran olmuştu taki fifa 11 ile tanıştım ve bu tanışıklığım gönülsüzce gittiğim bir ps3 kafede birisinin tavsiyesi ile olmuştu çünkü pes 2010 dan itibaren artık pes de yeterince tat vermemeye başladı ve iyice soğumuştum ama fifa 11 i oynadıktan sonra heyecanım çok değişti hatta gidip kendime ps3 konsolu bile almıştım. Kaç kişi pes ile fifayı oynayıpta karşılaştırıpta pes diyebiliyor ben anlamıyorum. Fifa da momentum denen bir olay var takım savunmları çok daha gerçekçi pes diye diretenlere şunu diyorum en az bi 5 sefer fifa oynayında ondan sonra karar verin. Ben şu an fifa 13 noktasındayım ve her sene acaba pes bu sene nasıl diye gidip oynuyorum hep sonuç hüsran. Statlar, görüntü kalitesi atmosfer, oyananabilirlik, hatta hava şartlarının ciddi anlamda oynanabilirliğe ve futbolcuların top kontrollerine etki etmesi bambaşka oyuncular yorulduklarında sağa sola dönecek dermanları dahi kalmıyor. Buda yedekten gelen oyuncuların önemini dahada arttırıyor. Fifanın eksileri yokmu tabiki var özellikle oyun içinde buglar mevcut online menüleri pese göre çok daha seçenek dolu olsada hatalarla dolu saçma sapan hatalar veriyor. Ancaaak çekişme hat safhada yaşanıyor. Arkadaşımla fena halde fifacıyız her oynayışımızda ayrı bir keyif alıyoruz çünkü sürekli farklı tipte goller oluyor. Bu konuda Fifa şu an itibari ile futbol oyunları içerisinde tartışmasız bir numara yoksa dünyada milyonlarca oynayan neden olsun kii. Sadece online menüleründeki insan sayısı milyonlarca..

@23 Eki 2012 16:39 çok güzel yazmışsın özellikle son yazdığın cümleleri bile okumak yeterli ( sürekli farklı tipte goller) ewet futbol budur

pes kolay dionuz en zor seviyede oynayın bakalım kolaymı deilmi fifada oynadım baya fifa daha güzel tabiki grafikler atmosfer oyuncu hareketleri çok gerçekçi pes e alıştığımız için pes i seviyoruz vazgeçemeyiz :)

Fifa ne zaman pesi yakalayabildiki anlayamadım, her sene fifayı kuruyorum nasıl olmuş diye ama 2 gün sonra kaldırıyorum , pes fifayı yakalamışmı falan bunlar yanlı haberler gerçek ise tam tersi

nasıl indirebilriz acaba bilen yardımcı olsun

Ben 2013 o kadar çok sevmedim hoş 2012 yi de pek sevmemiştim. Arkadaş ben oyunumu ara pası üzerine kuran biriyim 2012 de bu aşırı kolaydı ve zevk vermiyordu. 2013te ise tam tersi arkadaş ara pasları oldukça zor geçiyor. Ya da henüz ben oyunu tam kavrayabilmiş değilim. Bir de en iyi kaleciler bile uzaktan çok rahat gol yiyorlar! İnsan uzaktan gol attığında sevinmiyor uzaktan gol yediğinde de sinir oluyor. 2013 kalecileri neden bu kadar kova anlamış değilim.

PES mi :D 2010'dan beri sevemedim gitti . Şuanda FIFA en iyisi.

pes ile fifa arasinda ki en buyuk fark fıfa oynarken heryerı yumruklarsın bagırırsın kırarsın dokersın ama peste sadece oyun oynar guler sakalasırsın kendı takımının macını ızlerken hangısını yaparsın tabıkı kızar sınırlenır kırmak dokmek ıstersın fıfa gercegın cok otesınde 12 degıl saha bıtmıyor yavas 11 oynamak ustalık ve zevk ısıdır gamerangerde ısenız bılırsınız:)

sen ara pasının ne oldugunu ogrenceksın once

PES akar alem bakar :)

arkadaşlar fifayla pesi karşılaştırmak çok mantıksız çünkü pes tam bir futbol oyunu fifa ise tam eski ateri salonlarındaki enkaz futbol oyunları gibi. bi defa bir oyunun güzel olması için gerçekçi olmasına gerek yok. maçın sonlarına doğru yorulan bi oyuncu olacak oyuncu koşmayacak çalım atamayacaksın gerçek futboldaki gibi saha içinde özgürce hareket edemeyeceksin bunlar tam bir saçmalık. pesi sadece diğer peslerle karşılaştırıyorum ben fifiayla değil. en b üyük eksiklik pesteki spiker seyirci desteği v.s. ama yine de en güzel oyun

nedense bilmiyorum ama pese hiç alışamadım 2008 den beri hep fifa oynuyorm. pesteki şutlarda çok kötü boşluğu tam dolduruon iyi gido az dolduron top uçuyo keza firikiklerde ole. fifada bi grafik sorunu oluo ama oda arada bir . bence hertürlü FİFA

yanış bence en iyi şuhan da pes şutları iyi

@25 Kas 2012 19:35 ama sonuçta fifa daha önde

fifa oynuyorum oynuyorum 10 maç 20 maç 30 maç yaptım yok abi ya tat vermiyo sanki bir şeyler eksik pes te kalmaya karar verdim fifayı sildim eksik giderildi pesle yola devam...

Zevkler tartisilmaz

96 dan bu gune kadar butun fifa oyunlarını oynadım we serileri var 3 yıldır pes oynuyorum.PES gıbı olamadı fıfa bır turlu.pes de eksıklıklerde war tabı 12 ile 13 arasında cok fazla bır farklılık yok.

en son fifa 2011 oynadım çok güzeldi pes 2013 oyndım ama fifaya göre daha zor pes 2013 ise rezalet olmuş fifa 2013'ü denicem

Pes hakkındaki yorumlarınızı çok taraflı buldum. Siz bir Fifa hayranı olabilirsiniz, fakat fifanın gölgesinde kalıyordu falan gibi yorumlarınızın gerçeği yansıtmadığı açık 4-5 yıldır türkiyede pes oynamak diye bir tabir bile oluştu. Bu tabir bir cafede arkadaşlarınla maç yapmak anlamına geliyor artık, kim kimin gölgesinde bunu kaç yerde hangisi daha çok oynanıyor bu belirler.

bünyemiz pese alıştı artık ndense fiaf bana itici geliyor sevmiyorum ya !

7-8 SENELİK BİR FİFA OYUNCUSU OLARAK ŞUNU DİYORUM ZEVK HEYECAN İÇE SİNEN GERÇEKCİ OYUN DİYORSANIZ FİFADAN ŞAŞMAYACAKSINIZ FİFAYI EN İYİ OYNAYAN ÜLKLER : TÜRKİYE- ROMANYA- MISIR BU DEDĞİMİ USTA OLAN PROFOSYONELLER BİLİR

Önemli olan oynadığınız oyundan zevk almanız nede olsa oyun değilmi. Fifadan hiçibir zevk almıyorum her maçta dahada sıkılıyorum. Pesi oyndadıkça oynayasım geliyor.

koçum fıfa 2012 pes 2012 den 25 kat dah fazla satmış sadece türkler ve birkaç ülkenin dışında pes oynayan azınlıkta

arkadaşlar ben pes oynuyorum 10 yıldır fifayıda bir kaç kez oynadım gecen gün arkadaşla tartıştık o fifa hastası fifada bazı şeyler pese göre önde ama oynablirilk daha önemli mesela fifada çok takım var ne yapacaksınız 1 milyon tane takımı her kes barca madrid dünya onlra hasta fifada adam kaleye koşarkan sanki sabah koşusuna çıkmış gibi hiç kendini kasmıyor futbolda asla böyle olmaz bu sene çıkan pesin de saçmalığı var tabiki mesela madridi alınca bütün adamlar adriano gibi şut atıyor uzaktan bu konuda saçmalamış pes bu yıl çok gol oluyor mesela oyun hızını artırma olayı saçmalık bence oyun hızı yerine maç kızışınca tempo artsa daha mantrıklı olur hiç bir futbol oyununda bu yok her şeye rağmen pess daha iyi pata küte saçma sapan gol atma olayı olmasa bu sene pes daha iyi olurdu siz en iyisi yama kurun oyun hızıın pas hızını yamayla değiştirebiliyorsunuz bir jenkey sitesini ziyaret edin en baba yama bu bence dünyadaki saygılar

ben pes hayranıydım. yalnız geçen gün aldıgım fifa 13 cdmi bugün yükledim. kasmalar vardı onları düzelttim. high çözünürlüğene getirdim öyle kasma gitti yalnız :D kasma flan yok. ve fifa daha iyi. pes hayranı olarak söylüyorum. pesde top adamın ayağına yapışıo. gerçekte böle deil. fifada gerçekçi olmuş. mesela top kontrol etmek zorlaşmış. gerçekte kanatlar arası uzun top alışverişi var veya orta sahadan forvete uzun top alışverişi var. ama pesde uzun top alışverişi olmuyor. yalnız fifada süper oluyor. süper oyun ya fifa. artık fifacıyız inş :D

Arkadaşlar sanırım eşleştirme yaparken fifa 2013 ün PS3 teki versiyonu ile yine PS3 teki pes2013 ü karşılaştırıyorlar ancak konsol yerine PC kullanıcısı olarak olaya bakarsak işler fifa için hiçte iyi değil hatta pes2013 pc de oynamak için yapılmış gibi artık fifanın PS3 ile PC versiyonunu arka arkaya deneyin ardından da pes2013 ün PS3 ve PC versiyonlarını deneyin ne dediğimi anlayacaksınız dahası o satış rakamları PS3 için çünkü fifa lisans konusunda oldukça başarılı ve PS3 kullanıcılarıda sonuçta lisanslı takımlarla oynamak istiyor

PES13 1.5 MİLYON SATTI FİFA 13 11 MİLYON ARTIK BU PESÇİLERE İYİ KAPAK OLMUŞTUR UMARIM

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play