PhsyX takımından gerçekçi su efektleri!

Bugüne dek gördüğünüz en gerçekçi oyun grafiklerini bile unutun; bu videoya göz atın...

PhsyX takımından gerçekçi su efektleri!

Su efektlerinin oyunlarda ve diğer bilgisayar grafiklerinde oldukça kısıtlı olduğunu biliyoruz. Nvidia'nın PhysX takımından bir programcı ise yayınladığı videolarda yeni, daha gerçekçi bir su efekti oluşturma yöntemini gösterdi.

Programcı Miles Macklin, yayınladığı videolardan bir tanesinde PhysX takımının tekniğinin NVIDIA GTX 680 üzerinde gerçek zamanlı olarak nasıl çalıştığını gösteriyor. Görüntülerde suyun nesnelerin üzerinden şaşırtıcı derecede gerçekçi sekmesinin yanı sıra, oluşturdukları gerçeğe yakın köpük efekti de dikkat çekiyor.

Macklin ve takımının efekti nasıl oluşturduğuna dair daha fazla bilgi için, programcının hazırladığı bu rapora göz atabilirsiniz.

PhysX takımının oluşturduğu su efektlerinin gerçekçiliği, sizi de şaşırtacak! Videomuzda izleyin.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

peki bizim makinelerde çalışacak mı?? :D

hakkettende süper

Anca GTX Titan-690 quadro(testlerinde) belki birde GTX680 de çalışır öncekiler için de alternatif sürücüler çıkacaktır

bu kadar obje yoğunluğu yanlızca bu tip demolarda görülür. oyunlarda ise suyu poligonlar şeklinde hazırlarlar. onu hareket ettirirler. eğer oyunlarda suyu bu kadar obje ile hazırlarlarsa o oyun en kral makinede bile kasar. çünkü hem su hem dekor hemde karekterler işin içine girer. ama şu da var gpu bu işi başka şekilde yapar nvidia fizik motoru her bir noktayı parçacık olarak ekrana yansıtır.bu parçacıkla istenilen resim ekrana verilir.buradaki su efektide çok sayıda parçacığın bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Oyun yapımcıları her sisteme ayrı ayrı oyun yapmayacağı için bu efekleri görmemiz zor. Yeni çıkacak konsollarda nvidia kullanmayacağından bu efeklerde olmayacaktır haliyle.

elimde amd hd7950 var ama amd olduğu için çalışmıcak işte :D

boş iş bunlar phsx göz boyamadan başka bir şey değil en fazla kastırmada çok işe yarıyor...

Oyunlarda bunların hiçbiri yok ne anladım bu işten

ekran kartı 1500tl olursa artık gerçekçide olsun biraz

Yorumları okudum ve chip ailesi için üzüldüm...boşa hazırlayıp sunuyorlar bu tip haberleri.. Bu haberde ne anlatılıyor..yorumlar ne üzerine..ekran kartı 1500Tl olursa,ekran kartım amd(Bu arada ekran kartı chip setine göre ele alınır ve amd olmaz ati olur),çok fazla obje oyunlar kasar,yok o kartta çalışmaz bu kartta çalışır...valla süper yorumlar...adamlar daha gerçekçi su efekti için yeni bir teknik geliştirmiş..kart yada başka birşey değil..teşekkürler chip ailesi değerinizi anlamasalarda birçokları...

İlk bakışta güzel gibi görünüyor ama detaylara bakınca günümüz ekran kartı işlemcisi teknolojisine göre çok basit olmuş efektler. Köpükler kayboluyor anında, sıçrayan sular pikselleri son derece belirgin uzun çubuklar gibi ve tavşana çarpan da sanki su değil şeffaf civa gibi gözüküyor. Fazla mı beklentim var fiyat/güç/hız oranlarına baktığımda ama sanki yeni değil en az 5-6 senedir olan su efektlerinden hiç farkı yok gibi algıladım...

suya köpük efekti de eklenince ne kadar muhteşem olmuş, etkileşimler harika, bütün bunları bir oyunun içinde görmekten bir insan nasıl etkilenmez, bayağı bayağı görsel zevk alıyorsun. sanırım yeni nesil konsollar ile birlikte güçlenen pc lerde de bu etkileşimli grafikleri oynatabilecek teknolojileri görebileceğiz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir