Ping Nasıl Düşürülür?

Yüksek ping süreniz, oyunlarda sizi çileden mi çıkardı? Peki ama nedir bu ping, ne işe yarar, nasıl düşürülür?

Ping Nedir; Nasıl Düşürülür?

İyi, hızlı ve sorunsuz bir internet bağlantısı için yüksek gönderme (upload) ve indirme (download) hızlarının yeterli olacağını düşünürüz. Ancak kaliteli bir bağlantı için ping sürenizin düşük olması gerekir. Bir veri paketinin karşıdaki bilgisayara gidip gelme süresini ölçen ping, en basit benzetmeyle "bağlantınızın tepki süresi" anlamına geliyor.

Çevrimiçi oyunların çoğu, ping sürenizi ve diğer kullanıcıların oyun sunucularına olan ping süresini gösterir. Bu süre 1000ms veya daha yüksek ise, sorun yaşayacağınız neredeyse kesindir. Yüksek ping süreleri, sadece çevrimiçi oyunları değil, internetle ilgili diğer hizmetleri de olumsuz etkileyebilir.

Genel olarak 20ms'nin altındaki ping sürelerini "çok iyi" olarak sınıflandırabiliriz. 150ms'nin üzerine çıkmaya başladığınızda ise gecikmeler yaşayabilirsiniz.

Ping Süresi Nasıl Düşürülür?

Ping süresini iyileştirmenin birkaç yolu var; burada deneme ve yanılma yoluna başvurmanız gerekiyor. İlk olarak PC'nizde açık olan tüm programları kapatıp, varsa indirmeleri durdurmayı deneyebilirsiniz.

Evinizde bir başkası interneti yoğun biçimde kullanan Netflix gibi bir hizmetten faydalanıyorsa, ping'iniz bu durumdan etkileniyor olabilir. İnternete ne kadar çok cihaz bağlıysa ve onu aktif olarak kullanıyorsa, ping'iniz o kadar yükselecektir.

Ping'iniz hala yüksekse, laptop'unuzu router'ınızın yakınına taşıyın veya router'a ethernet kablosuyla bağlayın. Ethernet kablosu, sinyalle ilgili potansiyel sorunları (bu sorunlar ping süresini etkileyebilir) aşmanıza yardımcı olacaktır.

Router'ınız ile dışarıdan gelen kabloların bağlantısının tam olarak yapıldığını kontrol etmenizde de fayda var. Bu bağlantılarda bir sorun varsa, örneğin bağlantı gevşekse, bağlantı kalitenizi ve ping sürenizi etkiliyor olabilir.

En klasik çözümlerden birini burada atlamak istemiyoruz. Bahsettiğimiz yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa, router'ınızı kapatıp açmayı deneyebilirsiniz. Birden fazla modem ve router'ı birbirine bağladıysanız, hepsini açıp kapatın.

Tüm bunlara rağmen ping sürenizde sorun varsa, servis sağlayıcınızın destek hattını aramak isteyebilirsiniz. Servis sağlayıcınız bazı durumlarda sorunun kaynağını bulabilir ve sorunları uzaktan çözebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ben videoları 720p 1080p de fln izleyebiliyorum ama oyunlarda ping im 600 lere kadar çıkıyor bunun sebebi nedir. laptop bu format aatsam düzelir mi lütfen cevap yazın

@10 Mart 2019 15:16 Dostum Formatla Çözülmez Öncelikle internetini kulanan başkası varsa (izinsiz.) şifrenin değiştir Ailen dışında verme pc de ayarlara gir günçelleştirme ve update var gir ona eğer güncellemeri otomatik olarak yapıyorsa ve indiriyorsa bu pingi olumsuz etkiliyebilir.Modemine reset at makalede yazdığı gibi olmazsa İnternet Servisini ara Sorunu çözeceklerdir

@10 Mart 2019 15:16 aynı sorun bendede var 1080p video izliyorum 400 ping var deli ediyor hele pubg de

ben oyun oynarken benı oyundan atuyor napmalıyım

çok yardımcı oldu gerçekten yani bir kaç tane daha seneryo var ya hani onlarıda yazsalarmış

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play