PlayStation 4 testte!

PlayStation 4'ü daha satışa sunulmadan test ettik! İşte her yönüyle Sony'nin yeni konsol bombası!

  • Zeynel A. Öztürk
Sony PlayStation 4 testte!
Ve PlayStation 4 CHIP Online'ın elinde!

PlayStation 4'ü sonunda, resmi içerik ortağımız TechRadar ile eş zamanlı olarak, test etme fırsatı bulduk. En güçlü donanımları bir kutu içinde toplayan Sony PlayStation 4, iki katlı endüstriyel tasarımıyla tek bir şeyi amaçlıyor: Oturma odanızı fethetmek.

Konsol, E3 2013'te ilk tanıtıldığından bu yana Microsoft'un yeni nesil konsolu Xbox One ile sürekli karşılaştırılıyor. One'ın ilk başta "sürekli olarak çevrimiçi olmanızı" şart koşması, Sony'ye oyuncuların gönlünü kazanabilmesi için verilmiş büyük bir fırsattı. Bu fırsat, Sony'ye ön-siparişler şeklinde geri döndü

Her iki yeni nesil konsol da aynı hedefe sahipler: filmler, müzik, TV ve oyun için tek kaynağınız olmayı amaçlıyorlar. PlayStation 4, dev ilk gün yamasını yükledikten sonra medya uygulamaları ve dev bütçeli yapımlardan sadece indirme olarak sunulan küçük çaplı indie oyunlara 22 çıkış oyunuyla hizmetinizde olacak.

PS4'ü ele geçirdiğimiz gibi teste koyulduk

PlayStation 4, yurt dışı fiyatları ekseninde konuşursak, 500 dolarlık Xbox One'dan 100 dolar daha ucuz bir konsol. Ancak her Xbox One'ın kutusundan yeni Kinect'in çıktığını da atlamamak gerekli, yani bu 100 dolarlık fark boşuna değil. PlayStation 4 Camera, ayrı olarak 59.99 dolara satılıyor.

Cihazın Türkiye fiyatı henüz tam anlamıyla açıklanmış değil. Yine de, yaklaşık 1.400 TL civarında olması bekleniyor. 

Çoğumuz her iki konsolu birden satın alacak bütçeye sahip olmasa gerek. Dahası her ikisi de evinizin oturma odasının merkezinde oturmayı istiyorlar. O halde çoğumuz için ikisi yerine biriyle yetinmek daha yerinde olacak. Peki PlayStation 4, Xbox One'ın yapamadığı neleri yapabiliyor? Veya Xbox One'ın önde olduğu yerler var mı?

PlayStation 4'ün tasarımı - I

PlayStation 4'ün tasarımı

PlayStation 4'e bakar bakmaz bir Sony tasarımını karşınıza aldığınızı hissediyorsunuz. İnce, düz ve siyah renkli cihazın boyutu, ikinci nesil PlayStation 3 ile hemen hemen aynı. Cihazın tam ölçüleri 275 x 53 x 305 mm. Xbox One'a göre biraz daha taşınabilir, daha geniş ve daha uzun (274 x 79 x 333 mm).

2.75 kg ağırlığındaki PS4, yaklaşık iki MacBook Air ile denk aynı ağırlığa sahip. Bu arada PS4'ün mühendislerini tebrik etmemiz gerekiyor, çünkü güç kaynağını cihazın içine sokmayı başarmışlar. Yani harici bir güç tuğlası taşımak zorunda kalmıyorsunuz. Microsoft'un konsolu 3.17 kg ile biraz daha ağır ve ayrı bir adaptöre sahip.

PS4'ün eğimli, asimetrik tasarımı, geçmiş PlayStation 4'lerin tasarımına kıyasla büyük bir değişimi temsil ediyor. Normalde yüz üstü kullandığınız konsol, 14 dolara satılan plastik bir ayak yardımıyla ayakta da durabiliyor.

PlayStation 4'ün tasarımı ve performansı

Konsolun ön tarafında slot yüklemeli bir Blu-ray disk sürücüsü bulunuyor. Sağ tarafta ise iki USB 3.0 portu var; bu portlarla sistem kapalıyken dahi DualShock 4 gamepad'lerinizi şarj edebiliyorsunuz. Bu işlevselliğin eksikliğini PlayStation 3'te sıkça hissediyorduk.

Üstte ise konsolu açtığınızda yanan mavi bir ışık var. Bu sayede cihazın soğuk, endüstriyel tasarımı bir miktar sıcaklık kazanıyor. PS4'ün içine baktığımızda tek yongadan oluşan, sekiz çekirdekli x86-64 AMD "Jaguar" işlemci ve AMD'nin Radeon teknolojisini temel alan 1.84 teraflop'luk GPU'yla geldiğini görüyoruz. Bu işlemci gücü, 8GB'lık GDDR5 RAM ve 500GB'lık mekanik sabit disk ile destekleniyor.

Sony'ye göre PS4'ün toplam performansı PS3'ünkinin 10 katını buluyor. Resmi "sıkça sorulan sorular" sayfasına göre PlayStation 4'ün sabit diski, bir miktar uğraşla sökülüp daha büyük bir sürücüyle veya bir SSD'yle değiştirilebiliyor. Sony, bu tür yükseltmelerin konsolu garanti kapsamı dışına çıkarmayacağını söylüyor.

Denediğimiz oyunlarda grafikler çok akıcıydı. Bunun yanında grafik konusundaki geliştirmeler, oyunların yeni bir seviyeye geçiş yaptığını gösteriyordu. Ve bu sadece bir başlangıç; önümüzdeki aylar ve senelerde oyun geliştiricileri PS4'ün donanımsal potansiyelini şüphesiz daha çok ortaya çıkaracaklar.

Bahsettiğimiz iki USB portu, PS4'ün ön taraftaki yegane bağlantıları. Arka tarafta ise HDMI, ethernet, dijital optik ses çıkışı ve PlayStation Camera için özel bir bağlantı noktası bulunuyor. Konsol, Wi-Fi için 802.11 b/g/n standardını, kablosuz DualShock 4 denetimleri için ise Bluetooth 2.1 standardını destekliyor.

PlayStation 4'ün özellikleri

PlayStation 4, tam bir oturma odası bilgisayarı ve bu konuda PlayStation 3'ün üzerine çok şey koyuyor. Sadece gelişen teknik özellikleri yüzünden değil; sunduğu işlevlerle de. Konsol, oyunları ve filmleri hızla önünüze getirebiliyor, sizi PlayStation 4 Network üzerinden arkadaşlarınızla ve diğer çevrimiçi oyuncularla bağlayabiliyor. Twitter ve Facebook üzerinden oyunlardaki başarılarınızı paylaşarak övünmeniz de mümkün.

PlayStation Store - I

PlayStation Store

PS4 sahipleri, tüm oyunları PlayStation Store üzerinden dijital olarak satın alma seçeneğine sahipler.

Oyunu fiziksel bir diskle almamak onu arkadaşınıza veremeyeceğiniz veya satamayacağınız anlamına geliyor. Ancak dijital ortamdan satın almanın da bazı avantajları var. Örneğin diski kaybetmek veya oyun oynamak için disk yerleştirmek, diskin çizilmesi gibi sıkıntılar yaşamayacaksınız.

Bizi etkileyen PlayAsYouDownload işlevi sayesinde çoğu oyunu indirmenin tamamlanmasını beklemeden oynamaya başlayabiliyorsunuz. Örneğin Killzone: Shadowfall gibi bir oyunu satın alırken oyunun hangi bölümünün (örneğin tekli oyuncu / çoklu oyuncu) öncelikli olarak indirileceği size soruluyor. Bu sayede oyunun tamamen indirilmesini beklemeden, çok daha önce oyuna girebiliyorsunuz. Bu işlev başta aceleci kullanıcıların işine yarayacak gibi görünse de aslında durum pek öyle değil, çünkü çoğu oyun 35GB'ı bile geçebiliyor.

PS Store - II: Cep uygulamaları ve fazlası

iOS ve Android'e özel PlayStation uygulaması ise dokunmatik ekran üzerinden oyunları satın almanıza, indirmeyi PS4'ünüzde otomatik olarak başlatmanıza izin veriyor. Bu sayede indirmeyi dışardayken başlatabiliyor, eve geldiğinizde oyununuzu hazır bulabiliyorsunuz.

Sony, Assassin's Creed IV: Black Flag veya Call of Duty: Ghosts gibi oyunların PlayStation 3 sürümlerini satın almış olanlara da nihayet kolaylık sağlıyor. PS3 diskini yeni konsolunuza yerleştirip oyuna sahip olduğunuzu ispat ederek oyunların yeni sürümlerini, 9.99 dolara satın alabiliyorsunuz. Bu yolla satın aldığınız bir oyunu oynayabilmek için her defasında PS3 diskini PS4'e yerleştirmeniz gerekiyor. Bunun nedeni sanırız oyunu iki konsolda aynı oynamaya engel olmak.

Yükseltme yapabileceğiniz oyunlar arasında Assassin's Creed IV Black Flag, Call of Duty: Ghosts, Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition, Battlefield 4 ve NBA 2K14 bulunuyor. Aynı teklif, bazı oyunlarda Xbox One için de sunuluyor.

PlayStation Plus

Sony, yeni nesil konsoluyla birlikte PS Plus sistemini de yenileyerek, onu Microsoft'un Xbox Live'ına biraz daha benzer hale getiriyor. Bu, çoğu oyunu çevrimiçi oynayabilmek için yıllık 49.99 dolar ödemeniz gerektiği anlamına geliyor (veya ayda 9.99 dolar).

Ancak Sony, bazı ücretsiz oyunların ücretli üyeliği gerektirmeyeceğini, Plus'sız da çevrimiçi oynanabileceğini söylüyor.

PS Plus üyeliği, geçmişte sunduğu faydaların aynısını sağlamaya devam ediyor. Buna PlayStation Store'daki indirimler, özel içeriklere daha erken erişebilme, ücretiz oyun fırsatları ve sistem bekleme konumumdayken yamaları otomatik olarak indirip kurma gibi avantajlar dahil. Bunlara ek olarak Sony'nin sunucularında size verilen 1GB'lık boş alanda oyun save'lerinizi saklayabiliyorsunuz. PS Vita veya PS3'ünüz varsa üyeliğiniz, bu sistemlerde de size çeşitli avantajlar sağlıyor.

Plus yokken de Netflix ve HBO GO gibi akış hizmetlerine bağlanabiliyorsunuz, ancak bu hizmetlerin Türkiye'de çalışmadığını söyleyelim. Ancak Xbox Live'ın bu tür hizmetleri ücretli hizmetleri arasına dahil ettiğini hatırlatmakta da fayda gördük.

Plus üyesi olmayan oyuncular, çoklu oyuncu ve buluta kaydetme dışındaki hemen hemen tüm çevrimiçi özellikleri kullanabiliyorlar. Buna PS4'ün web tarayıcısı, oyun videolarını paylaşabilme, mesajlaşma, arkadaş listesi, sesli sohbet, PlayStation Store'dan içerik satın alma, Plus'sız kullanabildiğiniz işlevlere dahil.

PS Vita Remote Play ve oyun videosu paylaşma

PS Vita Remote Play

Remote Play'in ortaya çıkması, Sony'nin zor zamanlar geçiren el konsolu PS Vita için harika bir haberdi. Temel olarak Wi-Fi'a bağlı PS4, oyununuzu bir Vita'ya video akışı şeklinde gönderebiliyor. Sony, bu işlevi kullanırken PS4'ün ve Vita'nın aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğuna dikkat etmenizi öneriyor.

Oyun videosu paylaşma

Sony'nin PlayStation 4 tanıtımında bizlere gösterdiği eşsiz işlevlerden en önemlisi, şüphesi tek düğmeye basarak oynadığımız oyunun videosunu paylaşabilmekti.

Bu işlevi DualShock 4'ün üzerindeki Share düğmesine basarak etkin hale getiriyorsunuz. Oyun içi son 15 dakikanızı saklayabiliyor ve web'e gönderebiliyorsunuz. Videoyu göndermeden önce kırpmanız mümkün. Video kaydetme işlevi, oyun geliştiricisi tarafından devre dışı bırakılabiliyor (örneğin ara ekranları kaydetmeyi veya oyundaki bir sürprizi açığa çıkarmayı engellemek için).

Videoyu PSN üzerinde paylaşmanın yanında Twitter, Twitch ve Ustream üzerinden de yayınlayabiliyorsunuz. Diğer konsol kaydetme sistemleri ayrı bir donanıma ihtiyaç duyduğundan ve geriye dönük kayıt yapamadığından Sony, bu işlevle fark oluşturacak gibi görünüyor. Eğer 10 headshot'u peş peşe yaptığını iddia eden arkadaşlarınız varsa, artık onlardan bunu videoyla ispat etmelerini rahatlıkla isteyebilirsiniz.

PlayStation 4'ü daha da yakından görmek için galerimize tıklayın!

Kararımız

PlayStation 4 müthiş bir donanıma sahip, oldukça hızlı bir cihaz; aynı zamanda tasarımıyla da etkileyici. Bununla birlikte konsol, daha emekleme aşamasında. Onu satın almaya değer, ancak mağazaya koşa koşa gidip almanıza gerek yok. Gerçek yeni nesil oyunlar ortaya çıkmaya başladıkça, daha fazla meda uygulaması yayınlandıkça ve konsol yazılımsal olarak geliştirildikçe PS4 çok daha iyi bir konsol haline gelecek.

Test ettiğimiz sürede PS4'ten çok memnun kaldık, ancak tam anlamıyla öne çıkacak bir oyunun da eksikliğini hissettik. PlayStation 4'ü almamızı sağlayacak kadar iyi bir oyunun ortaya çıkmasını bekliyor olacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

bursa basaran mah yunis

Bana biri desin ki, ben xbox'ımı veya ps mi hep yanımda taşıyorum. Ben Xbox 360slim aldım ve 2,5yıldır koyduğum yerden 1metre ileriye götürmedim. Kilosu felan önemli mi gerçekten.

@22 Kas 2013 10:19 Kilo değil de bu şekilde bu konsollar yapılırken nasıl bir mühendislik gösterilmiş onu anlatmaya çalışıyor.Ayrıca konsolunu hiçbir yere taşımaman dünyadaki herkesin de senin gibi olacağını göstermez.Son olarak Xbox üreticilerinin ne denli berbat bir konsol çıkardığını da kanıtlıyor.Berbat bir mühendislik abidesi.

1400 cok , 1000liraya dusunce anca alinir

@22 Kas 2013 13:02 daha çok beklersin.....

@22 Kasım 2013 13:02 malesef playstation 1300'ün altına inmez sony açıklamıştı :/

@22 Kasım 2013 13:02 playstation 4 1300ün altına düşecek bi makine değil 1300 altına inmez sony açıklamıştı

motorstorm cıkması lazım yeni nesil.ps3 cok cok daha ıyıydi.boyle gıderse vıta gıbı fıyasko olacaga benzıyor.benden soylemesi

Multiplayer oyunları para verip oynamak kötü olmuş ya

Alet on numara bes yildiz ama plastik ayak 14$, camera 60 $. Yahu bunlari 3-5 $ a satiyor Cinliler. Ustelik dizayn bu kadar mi kotu yapllir arkadas. Aleti al bir koseye sakla, kullan ama sakin bakma mantigi ile yapmislar sanki. O ayagi almak sart, soyle dolap ya da sepha arkasina filan saklamali ki gozu kirletmesin.

yakında alacam

Fiyati dusmez 5 sene. Turkiye pazarinda zaten dusmez. Para varsa alinir yoksa ps3 ve xbox 360 a devam...

ya ben alıcam da tek korkum hdmı sorunu yani tvde gözükmemesi bide kırmızı ışık sorunu aceba 13 aralıkta türkiyeye gelecek mallar 2. partimi olucak ??

@24 Kas 2013 10:49 Türkiye'ye gelecek olan Japonya fabrikasında üretilen Foxconn üretimi değil...

konsolu Amerikadan aldığımız taktirde Türkiye de çalıştıramama gibi bir problrmimiz oluyor mu ? veyahut karşılaşabileceğimiz olumsuzluklar nelerdir ?bilen varsa paylaşırsanız çok sevinirim

@24 Kas 2013 11:29 amazon.de'den alırsan sorunsuz kullanırsın....

Bunu almak için değecek bir oyun yok şu anda piyasada. Bir God Of War konsol aldırtır ama NFS Rivals gibi oyunların hiç de konsol aldırabileceğini zannetmiyorum...

Tasarim bence cok kotu, ayrica Xbox One'i gordukten sonra PS4'un tasariminin ortaya cikmasi ve biraz Xbox One'a benzemesi(tasarim): Xbox One'dan hafif araklamislar sanki. Ayrica farkindaysaniz Xbox One ve PlayStation 4 tasinmak icin tasarlanmis cihazlar degil, agirligin pek bir onemi yok, boyut ta bircok durumda pek onemli olmayacaktir bence... Onemli olan diger donanimsal ve yazilimsal ozellikler ve tabi exclusive oyunlar...

PlayStation Store fazla Microsoft gorunuyor...

Burada yazan ozellikler icinde Xbox One yada Xbox 360'de olmayan pek birsey yok, ayrica en cok abartilan Game DVR(oyun video'su kaydetme) ozelligi Xbox One'da da var. Burada yazanlara ek olarak cok fazla yenilik yoksa pek almaya deger gorunmuyor, ayrica Xbox LIVE(Silver/Gold)'un sagladigi avantajlar PSN'e gore cok daha fazla gorunuyor. PS4 konusunda burada yazanlardan fazlasini bildigim pek soylenemez, ama su ana kadar PS4 hakkinda okuduklarima baktigimda Xbox One'a gore cok yetersiz kaliyor, ayrica yeni eklenen ozelliklerin bir cogu su anda Xbox 360'de bile var.

@25 Kas 2013 12:33 allahda seni güldürsün ya :)

@25 Kas 2013 12:33 360 kullanıcısıyım. Gerek özel oyunları ki bunlar için bile bu konsol tercih edilir gerek yeni teknolojileriyle one'dan daha fazla tercih edilir bu konsol arkadaş.

Assassin's Creed IV: Black Flag'ı PS3'te digital olarak alanlar PS4'te 10 dolara vererek oynayabilecek mi acaba?

@25 Kas 2013 14:46 Evet, 9.99 $'a alabiliyorsun.

PS4 dışarıdan harici hard disk usb 3.0 dan takıp bluray film oynatabilme şansımız varmı? DarkMiniMedia gibi kullanabiliyormuyuz?

@26 Kas 2013 21:28 şimdilik tek amacı oyun ve BD video...

bakalım ps4 ü kırmaları nekadr zaman alacak en cok merak ettigim mevzuda bu yoksa bi oyuna 200 lıra ver falan yaş iş :)

ps4'ün yapısı pc ile aynı sayılır.dolayısı ile cihazın ve oyunların kırılması çok zaman almayacaktır.tıpkı ps1!da olduğu gibi sınırsız oyun oynayabileceğiz.sony ise dünyaya konsol yetiştiremeyecek.çünkü ps3'de sert şifreleme olayı sony'i zarara soktu.

@29 Kas 2013 21:50 hayal kurmakta güzeldir....

rekabet iyidir fiyatlar iner ayrıca orjinal oyunlar 200tl arkadaşlar konsol alsam bile o rakama oyun alınmaz yılda 5-6 oyun alsak 5-6 plusla indirsek maliyet 1200tl eder yuh dememek için kendimi zor tutuyorum

@30 Kas 2013 16:15 ps plus denen bir olay var ayrıca oyun kiralama ve takas etme var. hiç mi araştırma yapmıyorsunuz arkadaş elinin altında internet var yahu...

PS4 fiyatına PC toplayın PS4ün 4/1i olamaz

PS4 fiyatına PC toplayın PS nin yanından bile geçemez

ps 4 avrupa francaida almanyada 400 euro yani turk parasina carpsn 1 milyara geliyor o da yani magazlarda kdv icinde ama turkiyede 1500 milyar yani aradaki farka bakin acikca insanlara geciriyolar 500 tl fazla bu kadarda namussuzluk ibnelik olmaz heleki hayat pahalili olarak dunyada 5 ci secilen ulkede valla allah sabir versin boyle ulkede adam olmaz bizim ulke

Sen de yorum yaz