PlayStation 4'ün PS2 uyumluluğu aktifleşti!

PlayStation 4'te sesizce etkinleştirilen bu işlev, konsol için yüzlerce oyun anlamına gelebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
PlayStation 4'ün PS2 uyumluluğu aktif hale geldi!

Microsoft, Xbox One'a eklediği Xbox 360 oyunlarını çalıştırabilme yeteneğiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Şimdiyse Sony'nin benzerini PlayStation 4'te yaptığı ortaya çıktı.

Eurogamer'ın eline geçen Special Edition Star Wars Battlefront PS4 ve Super Star Wars, Star Wars: Jedi Starfighter, Star Wars: Racer Revenge and Star Wars: Bounty Hunter'ın lisans kodları, ilginç bir durumu ortaya çıkardı. Takım üç eski PlayStation 2 oyununu çalıştırdığında ekrana büyütülmüş bir PlayStation 2 logosu geldi. Eurogamer'a göre emulasyonun başında PS2 bellek kartını emule etmeye yönelik bir sorgu da ekrana geliyordu.

Oyunlar eğer PlayStation 4'e uyarlanmış olsalardı, bellek kartı emulasyonuna ihtiyaç duyulmayacaktı ve PS4'le doğal olarak çalışacaktı. Takıma göre bu oyunlar, PS4'te geriye uyumluluk özelliğini kazanan ilk oyunlar olma niteliğini taşıyor.

Emulasyondan bir başka ilginç detay, 512 x 448 ve 640 x 448'lik orijinal çözünürlüklerin PS4'ün doğal çözünürlüğü olan 1292 x 896'ya genişletilmesi.

Aslına bakarsak PS1 ve PS2 emlulator'ünün Sony tarafından geliştirildiği bir sır değildi. Firma, PlayStation Now'u kullanıma açtığı sırada eski oyunların tamamını en son konsoluna getirmek istediğini söylemişti. PlayStation 2, konsollar için en yüksek rakam olan 1.850 oyunluk bir koleksiyona sahip.

Sony, konuyla ilgili sorulara ise PS2 emulasyonu üzerinde çalıştıklarını söylemekle yetindi. Böylece ne kadar zamandır olduğunu bilmesek de, PS4'ün PS2 oyunlarını çalıştırma kabiliyetine sahip olduğunu öğrenmiş olduk.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

PS3 emulasyonu da istiyoruz. :)

çok büyük yetenek çok ne demek

lan millet ps2 oyunlarını ne yapsın o cihazda allah için? Bırakın bu saçmalaığı ps3 olsa gam yemem. Xbox'un tırnağı olamazsın sony

@20 Kasım 2015 16:00 Ps2 klasiklerini oynamak isteyen bir yığın kişi olduğunu düşünüyorum, bence gayet güzel olmuş.

@20 Kasım 2015 18:28 git 150 tl ye ps2 al otur oyna. Sony sana bedavamı verecek sanıyorsun o oyunları?

full hd bile degilmiş ps4 PS4'ün doğal çözünürlüğü olan 1292 x 896'ya genişletilmesi.

Xbox one 360 oyunlarını oynatabiliyor. Ps2 oyunu oynamak isteyen gitsdn alsın 150 tl ye. Oyunları en fazla 30 tl zaten. Playstation 3 uyumluluğu gelirse Xbox a anca rakip olur.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play