PlayStation 5'te hangi yenilikler olacak?

Sony'nin bir sonraki nesil oyun konsolundan heyecan verici ilk söylentiler gelmeye başladı bile...

  • Zeynel A. Öztürk
PlayStation 5'te hangi yenilikler yapılacak?

Sony, bir sonraki nesil PlayStation üzerinde çalışmalarına başladı mı? PlayStation 5'ten neler beklemeliyiz? CHIP Online, merak ettiğiniz bu soruları cevaplıyor.

Sony America'nın geçen sene verdiği bir iş ilanında "sonraki nesil oyun sistemlerinde" çalışacak bir "kıdemli oyun programcısı" arayışında olması, firmanın PS4'ün halefi olabilecek bir cihaz üzerinde çalıştığının düşünülmesine yol açmıştı. Bu cihazın PS5 olma ihtimali var; peki PS5'te hangi özellikler olacak?

Oyun bilgisayarları, oyunları 4K (minimum 3840x2160) çözünürlüğünde çalıştırabiliyorlar. PS4 ve Xbox One ise maksimum Full HD'yi destekliyor. Bu yüzden Sony için bir sonraki adım, konsoluna 4K yeteneğini eklemek olabilir. Bunun yanında PS5, Xbox One gibi televizyon, akış gibi işlevler sunan bir hepsi-bir-arada konsola dönüşebilir.

Sony'nin akış üzerinden oyun oynamaya olanak veren PlayStation Now işlevi, PS5'te daha önemli bir yere gelebilir. Oyunların şu anki en önemli trendi olan sanal gerçeklik, PlayStation 5'te biraz daha önem kazanabilir. PlayStation VR'ın PS5'i destekleme olasılığı bizce yüksek. 5 sene sonra çıkacak bir PlayStation 5'in joystick yerine sanal gerçeklik başlıklarıyla kontrol edilme ihtimali bile var.

PlayStation 5'e eklenecek müthiş bir özellik, bizce konsolun geriye yönelik uyumluluk sağlaması ve önceki PlayStation'lara ait oyunları çalıştırabilmesi olacak.

PlayStation 3 ve 4 arasındaki sürenin 6 seneden fazla olduğunu düşünürsek, PlayStation 5'in 2019'dan çıkmasını beklememek gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

En son teknolojiyi takip ederim her zaman. Yenisi çıkınca eskisini satar yenisini alırım. Kaç kere geleceğiz, şu Dünya denen gezegene sonuçta!

PS5 i bilmem ama PS6 taş ve sopalarla olacak.

>PlayStation 5'in 2019'dan çıkmasını beklememek gerekiyor. Önce dimi ?

Play Station ve diğer konsollar, bundan sonra ki çıkışlarını çok iyi yapmalılar. Eğer bunu başaramayıp çağı yakalayamazlarsa o zaman hızlı bir uçuruma sürüklenebilirler. 5 yıl içerisinde mobil cihazların ne denli gelişebileceğini düşünürsek ki devrimler 2019 ila 2020 lerde olacaktır. 5 G bu fün deneyimlediğimiz her tür bağlantının jenerasyonunu tamamen değiştirmiş olacak. Tutarlı olabilmeleri için çok güçlü gelmeleri şart...

pc de ayrıca directx 12 desteği var

sallamasyon haber... PS4 daha yeni... PS5 için en az 8 yıl var... çok beklersiniz...

Oyun bilgisayarları 4k'yı çalıştırıyor da hiç sordunuz mu nasıl çalıştırıyor diye? GTX 980 ti bile çoğu oyunu ultra açtığınız da 35-30 FPS anca alırsınız. Anca bir nesil sonra ki kartları beklemek gerekiyor.

Bir daha konsolmu tövbe

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost