Project Ara çalışır halde görüntülendi!

Google'ın bir süredir üzerinde çalıştığı modüler telefon projesi, bu kez çalışır halde göründü!

Project Ara çalışır halde görüntülendi!
Görseller: Engadget

Google'ın merak edilen modüler telefon projesi Ara, henüz tüketicilerin kullanabileceği aşamaya ulaşmadı. Ancak Engadget'ın Google'ın modüler telefon projesinin başındaki Paul Eremenko'yla buluşması, Ara'nın çalışır halde olduğunu ve sökülebilir modüllerin nasıl çalıştığını gözler önüne serdi.

Angry Birds'ü çalıştırabildiği gözlenen prototipin parçaları, onu bozmadan, zahmetsizce değiştirilebiliyor. Eremenko'nun Engadet'a gösterdiği bir başka ilginç şey ise, modüler telefonların sağlık alanında yapabilecekleri oldu. Örneğin bir oksimetre sensörüyle kandaki oksijeni ölçmek mümkün hale gelebiliyor. Bu tür sensörleri taşıyan bir telefon, doktorlar için müthiş bir tanı cihazı haline gelebilir.

Eremenko, sahnede Ara'nın gerçekten çalışır halde olduğunu, cihaz açıkken modülleri çıkarıp takarak gösterdi. Tanıtımda sadece LED modülü gösterilse de cihaz, teoride çalışıyor. Eremenko, telefonun güç sistemi sayesinde modüllerin güç alabileceğini, depolayabileceğini ve sağlayabileceğini söylüyor.

Akıllı telefonun her bileşenini ayrı ayrı değiştirebilmek, özellikle gelişmekte olan ülkelerde telefon yükseltme masraflarını düşürebilir.

Ara prototipinden daha fazla fotoğraf için sonraki sayfalarımıza tıklayın!

Project Ara'dan 4 görüntü daha!

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Gelecek vaad ediyor... keşke laptoplarda benzer şekilde olabilse...

Bence bu o kadar da gelişemez zaten dikkatli bakınca çok dayanıklı bişeye benzemiyor ayrıca Saçma bi durum var mesela cihazda smapdragon 200 işleçci var 2 gb ram var her yıl daha da büyük ramlar uretilip bilgisayarımızın parçalarını nasıl yukseltiyorsak onun kini de mi yukselteceğiz Bu sene 2 gb rama param yetti seneye 4 gb ram alacam param olunca.. Çok dandik ve saçma

@10 Kas 2014 14:44 gayet güzel proje aslında kardeş yanlış düşünüyorsun google bu işi başlatan olacak daha sonra başka telefon firmaları donanım üreticileri bu duruma ayak uyduracak ve buna göre artık telefon dünyası gidecek gayet güzel bir proje

Hı ayrıca kamerası da ayrı Bi hava katmış bu sene 20 mp lik kamera aldım para biriktirip 41 mp lik kamera alacağım..

800 Tlye oyun telefonu toplanır

"ara"yı açma google.

İnsanlar her sene 2000 liraya yeni telefon aldığını unutmuş bunu eleştiriyor...

görüntüsü çok güzelmiş gerçekten. kim bu cihazı elinde bile tutmak ister bilemiyorum.

Harika bir şey bilgisayarların yerini bu küçük cihazlar alacak brazda estetik bi görünüm verilse harika bi proje. Her sene ufak güncellemeler için telefona para vermekten kurtuluruz. En güzelide şuan güzel bir pc topladığınızda çok ucuza işi kapatabiliyorsunuz umarım aynı şeyler bu projedede olur.

Bizim milletimiz yemin ediyorum tam bi teknoloji okuzu once laf ederler sonra kamyonla para yigip kullanmaya calisirlar kusura bakmayin ama teknoloji konusunda geri kalmamizin tamamiyle bi sebebi var insanimizin ileri goruslu olmayisi ne gerek var cok sacma cok gereksiz mantiginda olmasi boyle devam edin bu ulke nah gelisir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir