Rapor: Tesla İşyerinde Irkçılığı Zirveye Çıkardı

Tesla çalışanlarının ifadelerine dayanılarak ortaya çıkarılan bir rapor, büyük bir skandalın habercisi oldu.

  • Doğan Kürşat Aktaş
Rapor: Tesla İşyerinde Irkçılığı Zirveye Çıkardı

The New York Times, Tesla'nın Kaliforniya eyaletine bağlı Fremont şehrinde bulunan fabrikalarını ziyaret ederek bazı mecvut Tesla çalışanlarının ve Tesla'dan ayrılan işçilerin nabzını tuttu. Ortaya çıkan tablo Tesla için oldukça endişe verici: Irkçılık, Tesla'nın çalışma sahasında etkin bir güç.

Tesla çalışanlarının şikayetleri, ırkçı söylemlerin işyerinde sıklıkla dile getirilmesinden işyerinin lavabolarının duvarlarına çizilen -Nazi hareketinin sembolü olarak bilinen- gamalı haçlara kadar geniş bir alanı kapsıyor.

"Hey çocuk, buraya gel, evet, sen, z-e-n-c-i!' ve benzeri birçok alay cümlesi ile karşılaşıyoruz." şikayeti ile sözlerine başlayan Demetric Diaz, Tesla'yı saran ırkçı davranışlardan şu sözlerle bahsediyor: "Mesaim sırasında asamsörde karşılaştığım bir kolinin üzerinde kalın dudaklara, büyük gözlere sahip ve saçına kemik bağlı bir kabileli tasviri çizimi ve altında 'Bööö' yazısı ile karşılaştım."

Beklenildiği gibi Tesla yönetimi ise bu ifadeleri yalanlayarak fabrikada ayrımcı ve rencide edici herhangi bir davranışın sergilenmediğini öne sürüyor:

"Tesla, tüm ayrımcılık, rencde edici davranış ve adil olmayan tavırlara karşı durmaktadır. Tüm çalışanlarımıza saygı çerçevesinde kusursuz bir çalışma alanı sağlamak için uğraşıyoruz."

Bu, Tesla'nın çalışanları ile ırkçılık konusunda yaşadığı ilk sorun değil. Geçtiğimiz yıl eski Tesla çalışanları, üstlerinin ve çalışma arkadaşlarının ırkçı söylemlerde bulunduklarına dair şikayetlerle mahkemeye başvurmuşlardı. Tesla şimdi olduğu gibi o zaman da şikayetlere konu olan bu durumları yalanlamıştı. Fakat dün yaptığı açıklamada Demetric Diaz, bu olay sonrasında da hiçbir disiplin cezasının uygulanmadığını öne sürdü.

Bilindiği gibi, çalışma alanı ve kültürü, tepeden sağlanan bir düzen unsuru ve Elon Musk'ın "Eğer biri size kötü davrandıktan sonra içten bir özür dilerse, en iyisi o özrü ne hissettiğinize bağlı olmaksızın kabul etmenizdir" şeklindeki sözleri bu sorundan çok daha derin meselelerin sebebine işaret ediyor olabilir.

Tesla, söz konusu rapor ile ilgili açıklamasının sonunda "Eğer çalışma sahasında bir kişinin kendisinden beklediğimiz davranışları göstermediğini fark edersek, iyi bir şirketin yapması gerektiği gibi bu doğrultuda harekete geçeriz." sözlerine yer verdi.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play