Rüya sona erdi, Apple Car iptal edildi

Apple, uzun zamandır söylentilere konu olan otonom arabası Apple Car’ı iptal etmiş gibi görünüyor. Yani Apple markalı bir otomobil alma hayali hiçbir zaman gerçek olmayacak.

Rüya sona erdi, Apple Car iptal edildi

Artık emin olabilirsiniz; Apple markalı bir otomobil satın alamayacaksınız. Bloomberg'in haberine göre şirket, on yıllık bir geliştirme sürecinin ardından sürücüsüz elektrikli otomobil planlarını rafa kaldırıyor.

Bloomberg, Operasyon Direktörü Jeff Williams ve elektrikli otomobil projesinden sorumlu başkan yardımcısı Kevin Lynch'in bu kararı otomobil üzerinde çalışan yaklaşık 2.000 Apple çalışanı ile paylaştığını bildirdi. Apple bu çalışanların birçoğunu üretken yapay zeka çalışmalarına kaydırmayı planlarken, diğerlerini işten çıkaracağı düşünülüyor. Bloomberg, işten çıkarma kararından kaç çalışanın etkileneceğini yazmadı.

Apple Car’ın kısa tarihi

Apple, kod adı Project Titan olan elektrikli otomobil projesi hakkında hiçbir zaman resmi olarak açıklama yapmadı. Uzun bir söylenti ve spekülasyon döneminin ardından, Wall Street Journal 2016 yılında Apple'ın projeyi yürütmesi için eski üst düzey yönetici Bob Mansfield'i işe aldığını bildirdi. Apple buradan itibaren işe alımlara ve araştırmalara devam etti ve birçok büyük otomobil markasından gelen ret yanıtlarının ardından sürücüsüz bir minibüs için Volkswagen ile ortaklık kurdu.

Şirket, 2018'de Tesla'nın eski mühendislik başkan yardımcısı Doug Field'ı işe aldı, ardından 2019'da Project Titan'dan 200'den fazla kişiyi işten çıkardı ve başarısız otonom sürüş girişimi Drive.ai'yi satın aldı.

Ama Project Titan için işler yokuş aşağı gitmeye devam etti. Doug Field 2021'de projeden ayrıldı ve 2022'nin sonlarında Bloomberg, Apple'ın otonom sürüş yeteneklerini “tırpanlayacağını” bildirdi. Aynı raporda, Apple'ın arabasını 100.000 doların biraz altında satmayı planladığını öğrendik, ama bugün artık bunun gerçekleşmeyeceğini biliyoruz.