Samsung 2012'de Apple'ı bu alanda da geçti...

Samsung'un her geçen gün daha fazla cep ve tablet satması; onu bu listede de 1 numaraya taşıdı!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung, 2012'de Apple'dan daha çok çip satın aldı

Araştırma firması Gartner'ın son verilerine göre Samsung, 2012'de yarıiletken tüketiminde Apple'ı geçti. Bunun yanında geleneksel PC'lere ve laptop'lara olan talebin düşmesiyle beraber bazı şirketler, çip taleplerini azalttılar.

Gartner prensip araştırma analisti Masatsune Yamaji, Çarşamba günü yaptığı açıklamada tüketicilerin talebinin mobil cihazlara kaydığını söylüyor: "PC piyasası çip talebi için hâlâ en büyük sektörü temsil ediyor. Ancak masaüstü ve taşınabilir PC'ler iyi satmıyor ve tüketiciler, akıllı cepler ve medya tabletleri gibi yeni mobil bilişim cihazlarına yöneliyorlar."

2012 takvim yılında Samsung'un 23.9 milyar dolar değerinde çip satın aldığı iletiliyor (önceki seneye göre yüzde 23.9 fazla). 2011'de bu alanda birinci olan Apple ise çip alımlarını yüzde 21.4 artırarak 21.4 milyar dolar harcamış. İki şirket toplamda piyasanın yüzde 15.2'sini temsil ediyor.

IDC'nin araştırmasına göre Samsung, 2012'nin başından itibaren Apple'ın satışlarını geçmeyi başardı. Bununla birlikte Apple'ın cihazlarından daha fazla gelir sağlandı.

Geleneksel masaüstü ve laptop'lara dayanan şirketler ise çip alımlarını azaltmak zorunda kaldılar. Bazı şirketler, satın almalarını yüzde 10'un üzerinde düşürmek durumunda kaldı. Bununla birlikte akıllı cep ve tabletler de 2012'de başarılı olmayı garantilemedi. Örneğin PC üreticisi olarak tanınan Lenovo, mobil alanda Samsung'un büyüme rakamlarının yanına yaklaşamadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

uzun bir zaman araliginda pc ve laptoplarin satisi düsecek gibi gözüküyor. ama bu düsüs pclerin yok olacagi anlamina gelmiyor tabii ki. pclerin kullanildigi ve gerekli oldugu bircok alan var. tabletler henüz pclerin her yapabildigini yapabilecek kadar gelismis degil. bir 10 yil daha beklemek gerek.

@26 Oca 2013 19:37 yazdığın herşeye katılıyorum ama 10 yıl çok fazla 3 yıl sonra falan dediğin olur senin zaten Microsoft surface pro çıkınca bir tablet bir pcninn yapabildiği herşeyi yapıcak diğer üreticelerde bunu görünce win.8 tablet üretmeye başlıyacak ama bu değişim 3 yılı bulur yani yeni Windows a kadar

@26 Oca 2013 19:37 2 sene yeter

@26 Oca 2013 19:37 evet haklisin da biz bunu zaten biliyoruz

hani derler ya boş züğürt tesellisi diye :)

EEEEEEE, NİHAYET KABULLENİLDİ. SAMSUNGUM BENİM ;)

@26 Oca 2013 21:47 evet samsung apple o göre fiyat ve aldığın ürün açısından daha yüksek bi değere sahip ama yinede s3 aldığı parayı hak etmiyor çünkü ekranı s2den daha kötü dış kapaması plastik ha tamam plastik olabilir ama biraz daha tasarımı iyi olan bir şey olabilir çözünürlük desen full hd değil ön kamera desen hd kayıt yapamıyor yani samsung da apple gibi olacak kaliteyi azaltıp fiyatı arttırcak samsung fanboy ları aşlıyacak şuanda kasa ve malzeme olarak en iyi telefon lumia 920 ama xperiza z gelince işler değişecek.

@26 Oca 2013 21:47 yesinler samsungunu...

windows 3.1 den bu yana pc kullanıyorum ve dün gidip bi android tablet (lenovo) alıverdim.. vay başıma vay başıma.. :)

taplet in yer ayrı pc nin yeri ayrı olay aslında su masa ustu pclerin yerine leptoplar alıyor. taplet piyasası ise ac yeni acılmıs bir kapı. oyuzde de ağırlıklı talep bu yonde.

Artık çok daha ince olan ultrabook lar tercih ediliyor ama akıllı mobil cihazlara olan talep çığ gibi büyümeye devam ediyor gerçekten inanılmaz derecede kullanımı artıyor tablet vs sonumuz hayır olsun :)

ZİYARETÇİ 02:26, SÖZLERİM HAZIMSIZLIK YAPTI GALİBA. GECE GECE LAF DOKUNDURMADAN UYUYAMAMIŞSIN. BENDEN SANA 1 ŞİŞE MADEN SUYU DOSTUM. ANCAK SAKİNLEŞİRSİN SEN... :DDDDD

Sen de yorum yaz