Samsung'dan cepler için daha hızlı depolama

Samsung, ceplerimizin daha ince ve hızlı olabilmesine izin verecek yeni "ufaklığını" tanıttı!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung'dan yüzde 30 daha hızlı eMMC depolama

Samsung, telefonlara entegre edilen depolama biriminin 64GB'lık yeni sürümünü ortaya çıkardı. Daha hızlı ve daha küçük olan kartlar, akıllı telefonların da daha hızlı ve daha ince yapılabilmesine izin verecek.

Gömülü çokluortam kartı (eMMC) adı verilen kartın yeni sürümü eMMC Pro Class 2000, 10nm'lik sınıf teknolojisi ile üretilmiş. Samsung yöneticisi Myungho Kim, yeni ürünün eMMC 4.5 arayüzünü kullanacağını ve yakın zamanda bir endüstri standardı haline gelebilmesi için Joint Electronic Engineering Council'e iletileceğini söylüyor.

Samsung, eMMC 4.5 arayüzünün önceki sürümlere göre yüzde 30 olduğunu iddia ediyor. Şirkete göre kart aynı zamanda bir Class 10 harici bellek kartından da 10 kat daha hızlı. Yeni kart, rastgele yazmada 2000 IOPS'a ulaşırken rastgele okumada 5000 IOPS'a erişiyor. Sıralı okumada saniyede 260MB'lık hız yapabilen kart, sıralı yazmada saniyede 50MB depolayabiliyor.

11.5mm x 13mm boyutlarıyla kart, 12 mm x 16 mm'lik geleneksel gömülü belleklerden de daha küçük.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

10 nm mi? Acaba islemcilerinde de kullanmaya basliyacak mi? Bu hizla gelistirmeye devam ederse Samsung'un mobil islemcileri Intel'in desktoplarini dahi yakalayacak.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play