Samsung'dan devrim yaratan SSD teknolojisi

Samsung'un yeni SSD'si, CHIP Online olarak Seul'de canlı olarak izlediğimiz lansmanda ortaya çıktı!

Seul'den gerçekleştirdiğimiz canlı yayının tekrarına buradan ulaşabilirsiniz!

Seul'de düzenlenen 2014 Samsung SSD Küresel Zirvesi'nde tanıtılan yeni Samsung 850 PRO katı hal sürücüleri, yeni bir performans düzeyine taşıyor. Samsung'un yeni SSD'si Temmuz 2014'ten itibaren dünya genelinde 53 pazarda ulaşılabilir olacak.

 Veri merkezleri ve sunucular için aynı diskin özel olarak geliştirilmiş olan sürümünün adı ise Samsung 845 PRO olacak.

Tescilli V-NAND teknolojisine dayanan yeni 850 PRO, en son teknolojilerin kullanıldığı kişisel bilgisayarlarda ve iş istasyonları için son derece ideal. Samsung'un V-NAND teknolojisi, tescilli bir dikey hücre yapısı içeriyor ve halihazırda geleneksel flaş bellekte kullanılan düzlemsel NAND mimarisinin getirdiği yoğunluk sınırlamasının aşılmasında yeni bir dönemi temsil ediyor. Teknoloji bu şekilde önemli hız, dayanıklılık ve enerji verimliliği iyileştirmeleri getiriyor.

Samsung Electronics Ürün Pazarlama Ekibi Kıdemli Başkan Yardımcısı Unsoo Kim, yeni nesil SSD teknolojisi ile ilgili olarak; "Samsung, yeni 850 PRO V-NAND SSD ile SSD teknolojisinin gelişimi açısından önemli bir gelişmeye imza atıyor. Üstün dayanıklılık, performans ve enerji verimliliği sağlayan yüksek yoğunluklu SSD'lerle bu alandaki liderliğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Müşterilere rakipsiz bir performans sunan lider V-NAND SSD'ler sağlayarak, inovatif bir bilişim ortamı oluşturmaya büyük bir önem veriyoruz" dedi.

Samsung 850 PRO neler vaat ediyor?

Samsung 850 PRO olağanüstü yüksek hızlar ve sıra dışı bir dayanıklılık sunarak SATA III (6Gb/s) arayüzü kullanan SSD'ler arasında en yüksek performans düzeyini sağlıyor. Sürücünün ardışık okuma performansı, saniyede 550 megabayta (MB/s), yazma performansı ise 520 MB/s'ye ulaşıyor. Rastgele performansa bakıldığında ise okuma hızlarının 100.000 IOPS'e (saniye başına giriş/çıkış işlemi), yazma hızlarının 90.000 IOPS'e ulaştığı görülüyor.

 

Sürücü, çalışırken ortam sıcaklığını koruyan ve aşırı ısınmanın getirebileceği potansiyel veri kaybını önleyen "Dinamik Sıcaklık Koruyucusu" özelliğine de sahip. Samsung 850 PRO, 128 gigabayt (GB), 256GB, 512GB ve 1 terabayt (TB) depolama kapasitelerinde piyasaya sunulacak.

 

Samsung, tüketicilerin SSD'leri giderek artan bir hızda benimsedikleri bu ortamda, V-NAND SSD'lerinin üstün performanslarıyla markalı SSD pazarının büyümesine katkıda bulunacağını öngörüyor.

Fiyatlandırma

10 yıl garanti ile gelen Samsung SSD Pro 850'nin ABD tavsiye edilen satış fiyatları şöyle.

128 GB: 129 $

256 GB: 199.99 $

512 GB: 399.99 $

1 TB: 699.99 $

SSD'lerin avantajları

SSD diskler depolama dünyasına getirdikleri yeniliklerle, bilgi işlem dünyasını da değiştiriyorlar. SSD disklerin avantajlarını kısaca özetlersek

  • Çok hafifler, Windows kullanan ultrabook ve tabletlerde vazgeçilmezler.
  • Isınmıyorlar. Bu sayede çok da az güç tüketiyorlar.
  • Çok sağlamlar. İçlerinde hareket eden parça bulunmadığı için bir düşme veya darbe esnasında veri kaybı yaşama olasılığınız çok düşük. Yüksek sıcaklık, nem vs. gibi çevre koşullarından da fazla etkilenmiyorlar.
  • Performansları çok yüksek, bu sayede hâlihazırdaki bilgisayarını değiştirmeden daha fazla performans isteyen kullanıcılar için doğru terfi aracılar.
  • Veri çıkış performansları yüksek. Böylece aynı anda binlerce kullanıcıya hizmet verebiliyorlar. Sunucularda ve sanallaştırmada kullanılmak için idealler.
  • Talebin artması, üretim teknolojilerinin gelişmesi, maliyetlerin düşmesi sayesinde daha da "satın alınabilir" hale geliyorlar.

CHIP Online notu: Uzun sözün kısası, eğer yeni bir ultrabook, notebook hatta düşük bir ihtimal olmakla beraber bir masaüstü bilgisayar almayı düşünüyorsanız, içinde mutlaka bir SSD disk olmasına özen gösterin. Şu anda kullanmakta olduğunuz laptop veya ultrabook'un performansından memnun değilseniz, onu değiştirmeden önce diskini SSD ile terfi etmeyi düşünün. Eğer ekranından, klavyesinden ve genişleme olanaklarından memnunsanız SSD terfisinin getireceği hayat öpücüğü ile daha uzun bir süre bilgisayarınızı şikayet etmeden kullanabileceksiniz!

Cenk Tarhan

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ssd sayesinde 5 yıllık laptopumda hala üst düzey verim alabiliyorum kaldı ki benim aldığım 60 gb 330 tl idiçift harddiskli olduğu için bir tanesini 100 tl ye satmıştım. Şimdi ekranı kırık kpssden sonra plasti dip boya ile kasayı yenileyip kullanmaya devam edecem. Laptopum ; Acer Aspire 6530g

samsung ve devrim he? peki :)

İşin açıkçası önceki nesille (840 EVO) arasında bir fark göremedim, ne fiyatta, ne performansta, ne de depolamada bir fark yok, özellikle de bu SSD'ler 3D V-NAND ile 24 katmanlı olma sayesinde çok daha fazla depolama imkânı sunabilmeliydi ama aynı 840 EVO'lar gibi bunların da sunduğu en büyük alan 1 TB, hadi bu 3D V-NAND fiyatı değiştirdi desek: Fiyat da daha fazla, "E performans..." eh işte, bir gıdım yükselmiş sanki... Değer mi? HAYIR! Normalde Samsung çok sevdiğim ve birçok ürününü kullandığım ve kullandırttığım bir firma olmasına rağmen, zaten halihazırda en kaliteli SSD serisi olan 840 EVO'nun üstüne pek bir şey katmamış, sadece fiyatı arttırmış...

@Bloodin Maalesef SSD lerde yeterli bir hız artışı yok,sadece Samsung da değil diğer markalar da öyle.2 sene önce aldığım Hi-level SSD 500 / 400Mb okuma / yazma değerlerine sahip.Artık SATA 6 arabirimi yeterli gelmiyor diye düşünüyorum,tamamen yeni bir arabirime geçilmesi lazım.Onun dışında SSDler oldukça iyi ve hızlı..

@Bloodin 10 Yıl garanti bu saçma fikrini değiştirir de SSD'lerde yalnızca hız değil de kullanım ömrünün önemini anlarsın

@01 Tem 2014 15:24 SSD'lerin hızına diyecek hiç bir şey yok zaten, ben de Team Dark L3 120 GB kullanıyorum ve oldukça memnunum, eleştirdiğim nokta şu: Zaten Samsung 840 EVO ile en iyi SSD serilerinden birine sahipti ve Sata III artık limitine ulaştı doğru, o halde hıza değil genişliğe ve fiyat uygunluğuna önem vermesi gerekiyordu Samsung'un yeni seride, fakat genişlik aynı: 128 GB - 1 TB arası, fiyat ise daha pahalı, 840 EVO'lar rapid modunda 850 PRO'ların hızına erişebiliyor... Neresi SSD devrimi bunun?

yıl olmuş 2014 hala 128 gb ssd satıyorlar

canlı yayın yapacak başka etkinlik bulamadınız mı aflajgfafvlk

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir