Samsung Galaxy S7, iPhone 6S'e karşı!

Galaxy S7'yi Apple'ın en son telefonlarından iPhone 6S ile karşılaştırdık!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung Galaxy S7 vs. iPhone 6S!

Akıllı telefonlar arasında yapılabilecek en önemli kıyaslama, Samsung'un en son Galaxy telefonuyla Apple'ın en son iPhone'u arasında yapılan kıyaslama olsa gerek.

Galaxy S7 ve iPhone 6S'in her ikisi de etkileyici donanımlara sahipler. Peki ikisi arasında kararsız kalanlardansanız, hangisini seçmelisiniz? Bu ilk karşılaştırmamızın size fikir vermesini umuyoruz.

Tasarım

iPhone 6S'e göre daha hantal bir telefon olan Galaxy S7, masanın üzerine yüz üstü bırakıldığında rakibinden biraz daha yüksekte kalıyor. Ancak telefonları ele aldığınızda büyük bir fark hissetmiyorsunuz. Bunda Galaxy S7'nin yenilenen kavisli arka yüzünün katkısı var.

Telefonların alt kısmı çok benziyor

Arka taraftan dışarıya doğru çıkan kameralar, bazı kullanıcıların sinirini bozabiliyor. Bu durum Galaxy S7'de eskisi kadar belirgin değil.

Galaxy S7, IP68 su geçirmezlik özelliğine sahipken iPhone'da resmi olarak böyle bir özellik bulunmuyor.

Galaxy S7'nin 5,1 inç'lik ekranı hem daha büyük, hem de QHD çözünürlüğüne sahip olduğundan çok daha yoğun. Apple'ın 4,7 inç'lik ekranı ise 720p çözünürlük ile yetiniyor.

Anahtar özellikler

iPhone 6S'in en çok öne çıkan özelliklerinden bir tanesi, 3D Touch işleviydi. Benzer işlevin Galaxy S7'ye gelebileceği söyleniyordu, ancak bu gerçek olmadı.

Ancak Samsung'un bu seneki iddiası, kapanmayan ve sürekli olarak saati gösteren "Always On Display" işlevi. Bu işlev her saat yüzde 1'e yakın pil harcadığından, pil ömrünü etkileyebiliyor.

Galaxy S7'deki bir başka yenilik, oyun kaydetme, uyarıları devre dışı bırakma gibi oyun araçları sunan Game Launcher. Elbette geri dönüş yapan microSD kart slotunu atlamamak gerekiyor. Galaxy S7'nin depolama alanını microSD kart ile genişletebilirken iPhone'un 16GB, 64GB ve 128GB dahili depolama seçeneklerine mahkumsunuz.

Arayüz, pil ve kamera

Arayüz

Samsung, giriş ekranı widget'ları ve uygulamalarıyla Android deneyimini üst seviyeye taşıyor. Apple ise giriş ekranını uygulama listesi olarak kullanmaya devam ediyor. İndirdiğiniz her uygulama ekranda beliriveriyor.

İlk testlerimiz, Galaxy S7'nin akıcılıkta Apple'a yetiştiğini gösterdi. Daha fazla RAM, daha fazla çekirdekle gelen cihaz, performans konusunda çok hızlı iPhone 6S'in gerisinde kalmıyor.

Pil

Galaxy S7'nin 2550mAh'den 3000mAh'e yükselen pili, bizi uzun bir pil ömrü elde edeceğimiz konusunda ümitlendiriyor. Android 6 Marshmallow'daki Doze Mode ile birlikte pil ömründe gelişmeler görmeyi umuyoruz.

Apple ise iPhone 6'dan iPhone 6S'e geçişte 3D Touch ekrana yer açmak için bir miktar pil kapasitesini feda etmişti. Bunun sonucu olarak pil ömründe bir miktar gerileme ortaya çıkmıştı. Apple'ın 10 saat web gezintisi iddiasına Samsung'un yetişip yetişemeyeceğini biz de merak ediyoruz.

Kamera

İki telefonun kamerası da artık 12MP. Ancak Apple, önceki modele göre piksel yoğunluğunu artırırken Samsung, 16MP'den 12MP'e gerilemiş bulunuyor. Samsung'un megapiksel sayısında geri gitmesine rağmen birkaç avantajı var. Kamera, geniş diyaframı sayesinde daha iyi düşük ışık performansı sunarken dual pixel sensor sayesinde çok hızlı otomatik odaklanabiliyor. İlk testlerimiz Galaxy S7'nin kamerasının daha hızlı fotoğraf çekebildiğini gösterdi.

Samsung daha yumuşak, renkli fotoğrafları tercih ederken Apple, gerçekliğe önem veriyor. Bu, aslında kullanıcıları ikiye bölecek bir karar. İki telefonun kameraları arasındaki gerçek farkı değerlendirebilmemiz için Galaxy S7'yi kapsamlı olarak test etmemiz gerekiyor.

İlk karar

Karşımızda her zamankinden farklı bir görüntü yok: Samsung'un telefonu daha çok işlev sunarken Apple, daha basit yaklaşımı kabul ediyor. Galaxy S7'de çok sürpriz bir yenilik olmasa da çok güçlü bir telefon ve pil ömrü, genişletilebilir depolama konusundaki sorunları gidermiş görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

Apple kamerada gercekci renkler sunuyor, kırık beyazı bembeyaz gösteriyor, samsung s7 görmedim ama 6s kullaniyorum. Başarılı ama dogrusuda bahsettigim gibi

@23 Şubat 2016 07:45 Bende kullanıyorum 6s ama dediğin adar kamerası iyi deil samsung note 5 de bile çok güzel çekiyor daha note 5 kaldıki bu s7..

@23 Şubat 2016 07:45 hadi oradan iSheep... uydurma...

@grezimonk meee gerizemonk mee

@23 Şubat 2016 11:01 haklısın kardeşim ıphone 6s plus kullanıyorum ön kamerası çok dandik.Arka kamerası eh işte.Note 5 cidden harika bir telefon bunu satıp s7 almayı düşünüyorum.

b*m de satılan 500-600 liralık herhangi bir akıllı telefon tüm işlerinizi görür. s7, g5, 6s vs birbirinin tekrarı bu teknoloji ucubelerine harcanan paraya yazık.

@23 Şubat 2016 08:25 Hocam oyle olmuyor iste herkesin kendine gore isi var o dedigin telefonlara iki uygulama yukleyibce isi bitiyor samsung ve apple is bu iste usta kasma donma vs. Sorun yasanma olasiligi cok dusuktur

Asus ZenFone 2 MAX modeli satışa Mart ayı itibari ile çıkıyor. 5000 mah pili var. Bu sene amiraller tırt, asıl cevherler orta seviye grubunda.

samsung çalmış gibi görünmemek için şeritleri dikey yapmış...

İphone ile karşılaştırma elbette olmalı ama kullanıcıların kıyaslamaya girmesi bana göre yanlış. Telşefonların eksilerini söyleyelim ki üreticiler bu konuda kendilerini geliştirsinler. Örneğin samsung un sd kart ve ve ekran sürekli açık özelliğini sunması gibi. Keza bi saat e bakmak için ekran kilidi açmamıza gerek kalmaması nokia nın uygulaması olsada gayet güzel. İphone ise, müzik ve resim eklemek için itunes e mecbur bırakması eksi yönü

@23 Şubat 2016 10:14 ıphoneda çok eksik var.ÖN kamera çok berbet.Yazılım hatası çok şuan kitlenme olsun şarj yüzde 50 iken kapanması vs..Samsung böyle hata olsa apple işte çok iyi derler ama apple camur atmıyorlar nedense apple kullanıcı olarak söylüyorum samsung açık ara alıyor vede o kadar fark var ki cidden kıyaslanamaz...

S7 bi özelliği daha sıvı ısıtma özelliği telefon artık oyunlarda ısınmıycak buraya yazmamışlar çok güzel bir özellik vede su geçirmeme özlliğinde sarj ve kulaklık yeri açık olsa bile adamlar içini nasıl kapattıysa almıyor.Pil , kamera işlemci çok farklılıklar var vede antutu puan 132 .000 puan alıyor vede ıphone 6s in 5 bine yaklasık önde..

karşılatşırma çok saçma kategorileri çok farklı bence, apple bir yaşam tarzı bana göre...

Bu şekilde karşılaştırma yapılması manasız. Daha ilk başta işletim sistemleri farklı ki ios, andoriodin ihtiyaç duyduğu donanımın neredeyse yarısına işini bitiriyor. Genede samsung hala benim gözümde beş para etmez marka.

6s te pil kapasitesinden ödün verildi belki evet ama 6s in pil ömrü 6'ya göre çok daha iyi. o yüzden "Apple ise iPhone 6'dan iPhone 6S'e geçişte 3D Touch ekrana yer açmak için bir miktar pil kapasitesini feda etmişti. Bunun sonucu olarak pil ömründe bir miktar gerileme ortaya çıkmıştı." ifadesi kesinlikle yanlış.

Samsung teknolojide iyi olmasına rağmen iki telefonu yan yana koyunca Iphone'un kalitesinin çok daha yüksek olduğu görülüyor bence.Iphone Samsung gibi 50 tane model çıkartmıyor.Özellikleri net ve belli.Note serisini bir karşılaştırın mesela note3 ile note4 yada note5 arasında çok ciddi değişiklikler var mı?Iphone 6S'de resim çekerken hareket bile olsa artık resim biçimsiz olmuyor.HAreketi de alıyor.Resim kalitesi tartışılmaz.Samsung'un megapikseli yüksek ama resimleri daha kalitesiz.

@23 Şubat 2016 12:53 acaba gözünüz mü bozuk ön kamarası çok ama cok kötü ıphoneun 6s plus kullanıyorum nte 5 açık fark önde.Her açıdan note 5 .

karşılaştırmak bile çok yanlış.iphone 10 gömlek daha üstün.En başta ekran parlaklıkları iphone telefonlarda üst seviyede diğer hiçbir android telefonlarda böyle bir parlaklık yok.iphone da renkler çok canlı renk tonları iconlar insanın ruhunu okşuyor resmen.androidlerde bir gıcık taraf var.

@23 Şubat 2016 13:28 Kardeş 2k super amoled ekranla iphoneların iğrenç ips sini kıyaslamaya çalısman beni derinden etkiledi.

İyi de bu Always On display Lumia nın Glance ninki ile aynı şey. Şimdi Samsung ve LG bunu yeni bişsy gibi sürecek. Çift tıkla açma olayı LG den önce Lumia da vardı ama herkes LG ile tanıyor. Sistemi kötü olabilir ya da sistemin mağazası desek daha doğru ama Lumia'da 3-4 yıldır olan şeyleri yeni bişey gibi satmaya çalışmak saçma geldi bana biraz

Android güvenlik açığı ve bir kaç yıl sonra donma vermesi, android ve İOS ile gidip gelmemi ve haliyle kararsızlığa itiyor. :/ Samsung S7 özellikleri büyüleyici bir görünüm sunuyor. Iphone 6 ise özellikleri biraz daha geri planda tutuyor fakat güvenlik zaafı ve donma vermemesi bu özellikleri süpürüyor desem yeridir. Sonuç olarak karasız kaldığımı ifade edebilirim.

Gençler sıkıntı yok 1 yıl bekleyin %30 daha az ödeyin. Erken almayı birşey sanmayın bu arada ilk versiyonlarda genellikle donanım hataları bulunabiliyor. Bunları el altından yeni üretilen modellerde düzeltiyorlar.

üstüne birde g5 i koyun yetmedi 4k ekranlı xperia yı da koyun edge vs onları da dahil edin yanına da bir adet 6s 24 ay sonra tüm bunların güncellemeleri kesilecek ama iPhone destek alacak bu androidler de amiral battı konumuna geçecek ve hepsi de sosyal medyada "Türkiye" adı altında sayfa açıp sizin hiçbir sorunuzu cevaplamayacaklar ve telefonunuzla yaşadığınız bazı problemlerin sonunda tüketici hatası deyip size yeni bir fatura sunacaklar kullanım kılavuzu deseniz sıkıştırılmış ansiklopedi...

Bana sorarsanız ikisinide boş verip hp elite x3 bekleyin tam bir canavar

128 gblik iphone kullanıyorum hafıza problemi ortadan kalkıyor. Fazlası ile yetiyor. Bir çok insan yüksek kapsiteli sd kart almıyor bile. Üstelik kartlar çok yavaş ve verimsizler. Hızlı olanları zaten ayyukta. Arada ki farkı ödeyerek iphone 64 yada 128 alabilirsiniz. itunes bağlantısı gerektiriyor olması. Telefonun dışarıdan müdahalelere ne kadar kapalı olduğunu ve daha güvenli olduğu gösteryor. Ha bir de 3 D touch özelliğini hafife almayın hassas terazi olarak gayet başarılı iş yapıyor!..

@24 Şubat 2016 05:58 yalancı iSheep class 10 kartlar yeterince hızlı + 100MB/S yazma hızı olsa ne yazar iPhone'larda SD kart girişi yok...

Bu kadar taraflı bir yorum ancak yapılabilirdi. İki cihaz arasında resmen nesil farkı var ve bu farkları kapatmak için yumuşak bir dil kullanılmış :D Yapmayın insanları aldatmayın!

Kim ne derse desin evet samsung güzel bi telefon üretmiş işlevselliği ve kullanım kolaylığı bakımından. Lakin 6s in tasarımı göz ardı edilemez şekilde harkulade. Tek elle kullanım kamera görüntü kalitesi ve hafifliği ile. Ayrıca görünüşü ise hiç bi telefonda yok (sadece 6s) için diyorum. diğer apple modellerini için değil.

iphone 720p değil yalnız. biraz daha fazla.

batarya konusunda akşam yatarken 2 telefonunda internetini açıp ekranı kapatın..sabaha kim ne harcamış görün..iphone pil yetersiz evet ama israf etmiyo

@09 Mart 2016 12:52 İphone Verilen Para Zaten İsraf!Daha Ne Etsin..

S7 Kullanıyorum %100 sarj 1 saat oyunoynuyorum sarj %95 Gerçekten mükemmel telefon ısı sogutmasının yanı sıra suda çekme özelligi kamerasının on numara olması burada gelip iphone fanalrı laf yapıyor şunuda belirtmek isterim ki iphone'nin kamerasını samsung yapıyor. Arkadasında duran 1 elma için söz konusu hava'dan başka bişey degildir. Tekrar söylüyorum EN İyisi EN YENİSİ ''Samsung S7 ''

Karşılaştırma yüzeysel oluyor iki telefonda sarjı %100 iken online oyun olan clash of Kings i mobil veride iken 2 saat kesintisiz oynadık dan sonra değerlendirilmeli sarjı, ısınması ve kasma durumu belli olur. Bu oyunu oynayanlar varsa deneyimlerini paylaşırsa sevinirim. bende 2 telefon arasında kaldım çünkü.?

Kesinlikle iphone 6s daha iyi o samsung s7 iyi diyenler 1 yıl sonra goruselim bak nasıl kasacak o s7

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost