Samsung Galaxy Watch, gözünü uyku apnesine çözüm olmaya dikti

Samsung'un yaptığı açıklamaya göre Galaxy Watch akıllı saatleri, uyku apnesi takip etme konusunda bir önemli engeli daha aştı.

Samsung Galaxy Watch, gözünü uyku apnesine çözüm olmaya dikti

Samsung'un akıllı saatlerinde yer alan Health Monitor uygulaması, kullanıcıların uyku sırasında solunum durması yaşayıp yaşamadığını tespit edebiliyor. Solunumun tekrar tekrar durduğu ve başladığı bir uyku bozukluğu olan uyku apnesinin potansiyel belirtileri böylece kolaylıkla fark edilebilecek.

Samsung'un geçtiğimiz Ekim ayında bu özellik için Güney Kore Gıda ve Güvenlik Bakanlığı'ndan onay aldığı biliniyor. Güney Koreli kullanıcıların, bu özelliğe 2024 başlarında kavuşacağı da daha önce açıklandı. Şimdi ise ABD'den de gerekli onaylar çıktı.

Uyku apnesini tespit etmek aslında kolay bir iş değil. Çoğu zaman hastanede yatmayı ve kullanımı zahmetli cihazlara bağlı uyumayı gerektirebiliyor. Samsung, uyku apnesi tespit aracının 22 yaşın üzerinde olup uyku apnesi teşhisi konulmamış kişiler için tasarlandığını söylüyor. Kullanıcıların bu özellikten yararlanabilmek için 10 günlük bir süre içinde uykularını iki kez dört saatten fazla takip etmeleri gerekecek.

Samsung'un akıllı saati, özellikle boğazdaki kaslar gevşeyip hava akışını engellediğinde ortaya çıkan bozukluğun daha yaygın şekli olan orta veya şiddetli obstrüktif uyku apnesi belirtilerini tespit etmeyi amaçlıyor.

Samsung, geçen yıl piyasaya sürdüğü One UI 5 Watch yazılım güncellemesinden de anlaşılacağı üzere, son yıllarda özellikle uyku konusuna odaklanmış durumda. Yeni yazılım, kullanıcının uyku skorunu ölçüyor ve uyku koçluğu özellikleriyle beraber uyku istatistiklerini tutuyor.

Şirket ayrıca Galaxy Ring adında bir sağlık takip yüzüğü üzerinde de çalışıyor. Samsung Galaxy Ring hakkında çok fazla ayrıntı vermemiş olsa da akıllı yüzükler daha küçük olmaları, gece boyunca takılabilmeleri nedeniyle uyku takibi için daha ideal bir çözüm olabilir.

Samsung'un bu duyurusuyla, sağlık takibi konusuna odaklanacağını da ilan etmiş oluyor. Samsung, Apple ve Google (Fitbit aracılığıyla) gibi şirketler son yıllarda özellikle uyku ve zihinsel sağlığa odaklanarak sağlık ve zindeliği hedefleyen daha fazla sensör ve özellik sunuyor.