Samsung, OLED devrini başlatıyor!

Samsung, şimdilik pek çoğumuzun uzaktan baktığı OLED ekranlar için düğmeye basıyor!

Samsung, OLED devrini başlatıyor!

Gelen yeni haberlere göre Samsung ve LG, önümüzdeki dönemde televizyonlarında LCD paneller yerine OLED'i tercih edecek. Özellikle Samsung bu konuda çok ısrarlı. Zira bunun arkasında, Samsung'un geçtiğimiz yıl 131.4 milyar dolar gelir sağladığı LCD panellerin getirisinin, bu yıl içinde 129 milyar dolara düşmüş olması yer alıyor. Bu sonuç da Güney Koreli şirketi harekete geçmesi konusunda uyarır nitelikte.

Samsung, bir süredir duyurularında OLED ekranlarla ilgili açıklamalar yapıyordu. Şimdi gelen yeni haberler de şirketin bu konudaki çalışmalarına hız kazandırdığını gösteriyor. Smart TV'leri için Mirror OLED ekran üretimine başlayan Samsung, ayrıca Apple Watch için de bükülebilir OLED ekran üretimini başlattı.

Samsung'un açıkmalasına göre bu yıl OLED ekranlar 2014'e göre yüzde 36'lık bir büyüme göstererek, 11.8 milyar dolarlık bir kazanç sağlayacak. Ancak Samsung'un bu konuda bazı engelleri aşması gerekiyor. Bunlardan ikisi, OLED üretiminin LCD üretiminden daha zor ve maliyetli olması. Şu anda ayda 39 bin OLED ekran üretebilen Samsung'un 2016'nın ilk çeyreğinde bu sayıyı 63 bine çekmesi bekleniyor.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ortalık iyice şenleniyor desenize

son kulanıcılar uhd 4k led LCD taktiğini yemeyince baştan atılması gereken adım atılıyor sonunda

İnsanlığın gelişmesi iyi yönde olursa mükemmel ve yararlıdır herkese selam

OLED’in dayanıklılık süresi 20.000 iken LCD’nin işletim saati 100.000’dür. Mavi renk diğer kardeşleri kırmızı ve yeşile oranla görüntüyü verirken daha çabuk parlaklığını kaybeder. Sony’nin programında Kuantum noktaları veya Quantum Renkleri TRILUMINOS var. Bu cihazlar hala LED aydınlatmalı, LCD ekranlarda daha iyi kontrast, maksimum parlaklık ve önemli ölçüde genişletilmiş renk alanı sunar. Tüm bu sorunları aştığında ancak piyasada arzı az olan OLED, çalıştırılma süresi vs piyasaya hakim olur.

@10 Ağustos 2015 09:25 ilk çıkan LCD lerde 2 yıl dayanıyordu.

@11 Ağustos 2015 01:19 Haklısınız, herşey bir küçük adımla sıfırdan başlar!! OLED'e karşı olduğum intibası uyanmasın, OLED teknolojisinin biraz daha olgunlaşması lazım. Samsung bu kadar dev bir yatırım ve ARGE fonu oluşturduğuna göre bu dayanıklılık sorununu kesinlikle ciddiye almıştır. Biraz sabredip beklemek, piyasanın ve teknoloji otoritelerinin eleştirilerine kulak vermek tüketicinin hayrına olacaktır.

Fiyatlar aşağıya çekilemediği sürece üretim artsa da satış o kadar artmayabilir. Üstelik OLED lerde mavi oled sorunu var. Zaman geçtikçe mavi oled sönmeye ve ekranın çamur rengine dönmeye başladığı birde kanal logoları hareketsiz olduğundan bir üre sonra kanal değiştirilse de logonun ekranda sabit kalma sorunu var. Bunlara da bir çözüm getirmeliler. Logo sorununu yayın yapan kuruluşlar hareketli logo kullanarak çözebilir ama mavi oled sorunu kolay kolay çözülemez. Yıllar alır...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir