Samsung'un yeni Exynos 5 Octa işlemcisi yolda

Samsung'un beklenen bombası Galaxy Note 3'ün içinde, işte bu yeni canavarı görebiliriz!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung'un yeni Exynos 5 Octa işlemcisi göründü!

Samsung, sekiz çekirdekli Exynos mobil işlemcisinin yolda olduğunu Twitter hesabında duyurdu.

Şirket, @SamsungExynos hesabında yaptığı paylaşımda "Yeni bir Exynos 5 Octa önümüzdeki hafta geliyor!" dedi ve şunları ekledi: "Yıldan yıla Exynox işlemcilerimizin güç ve performansını geliştirmeye çalışıyoruz. Şimdi ise evrimin bir sonraki adımı için doğru zaman - daha güçlü, daha gelişmiş bir Exynos 5 Octa!"

Exynos 5 Octa, 8 çekirdek gibi hızlı bir işlemcideki tüm özelliklere sahip olsa da bu çekirdeklerin hepsi aynı anda çalışmıyor. Samsung, yeni işlemcisinde dört Cortex-A15 işlemcisini 1.6GHz'e, dört Cortex-A7 işlemcisini ise 1.2GHz'e yükseltmeyi planlıyor olabilir. Daha gelişmiş bir LTE desteği de yapılabilecek geliştirmeler arasında.

Ve tüm bu gelişmeler, Galaxy Note 3'ü de yakından ilgilendiriyor... Haberimizin ikinci sayfasında...

Galaxy Note 3, Exynos 5 Octa ile gelebilir!

Yeni ortaya çıkan belgelere göre Galaxy Note 3, 4 ve 8 çekirdekli sürümler halinde satışa sunulacak.

SIM Only Radar'a göre cihazların kullanıcı kılavuzunda ortaya çıkan çizimler, cihazın iki işlemci modeli dahil en üst düzey teknik özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Buna göre cihaz, ARM A15 ve ARM A7 çekirdeklerini bir araya getiren Exynos 5 Octa ve 2.3GHz'lik Qualcomm Snapdragon 800 seçenekleriyle ortaya çıkacak.

Ancak cihazın hangi sürümünü kullanacağınızı muhtemelen siz seçemeyeceksiniz. Örneğin Samsung, Amerika, İngiltere, Avustralya'ya Galaxy S4'ün sadece dört çekirdekli sürümünü dağıtmıştı; Note 3 için de aynı durumun geçerli olması muhtemel.

Haberimizin başında bahsettiğimiz yeni Exynos 5 Octa'nın Note 3'e dahil edilip edilmeyeceği ise şimdilik bir soru işareti. Cihaz hakkında sızan 5.7 inç Super AMOLED ekran, 13 megapiksel kamera gibi diğer teknik özellikler ise, şimdiye kadar öğrendiklerimizi doğrular nitelikte.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Önemli olan çekirdeği değil işlemci parçacığı frekansı transistörleri ön belleği pil kullanımı
OEM' den örnek verirsek; 8 çekirdekli AMD işlemcisi 4 çekirdekli İntel' in Sandy ve Ivy Brigdelerinin karşısında yarı performansı sunuyuor.

@20 Tem 2013 00:30 Test araçlarının ilkelliği. çoğu intele göre optimize ediliyor, çünkü intel bunların gizli sponsoru, sentetik test sonuçlarıyla reklam yapıyor. aynı test yazılımlarını hiç versiyon yükseltmeden 8 çekirdekli intel sistemlerde de kullanınca gerçek karşılaştırma olur.

cihazın 8 çekirdekli modelinin s4 ile aynı işlemciye sahip olması garip değilmi :)

s4 ün bu işlemcili bir versiyonuda gelir herhalde :p

Eğer bu haliyle de takılır uygulama kapatılmaya zorlanırsa çekirdekleri çıtlarlar. Diyecekler ki sebebi birden cok uygulama acmak .. İki tane uygulamayı aynı anda acmayalım mı

@20 Tem 2013 03:17 Yahu neler saçmalıyorsun? Nebiçim kullanıyorsun kimbilir cihazı. Bu arada uygulamanın kapatılmaya zorlanması telefonla veya işletim sistemi ile alakalı değildir... O oygulamayı yazan firmayla alakalıdır. Optimize edememişlerdir. Kalkıp saçma sapan cihazı zanaltına sokmayın.

Bos isler hava civa 8 cekirdekmis...

O kadar işlemci var neden hala takılıyor?

@20 Tem 2013 03:43 Yazılımsal bir problem olduğu için. Bir güncelleme yayınlandı ve hepsi düzeltildi.

Ya abi nereye kadar bu çekirdek ne kadar yapsanda android donuyor git yazılımını iyilestir iphone sistem özelliği arasında dağlar kadar fark var ama aç bi oyun bu sefer iphone samsung arasında dağlar kadar fark var Android çöp

@20 Tem 2013 08:56 Ne fark var iki işletim sistemindeki oyunlar arasında bir izha edermisin bize? IOS da takılıyor zaman zaman. Saçma sapan konuşmayın. IOS dediğin işletim sistemi sadece tek bir cihaz için ( hadi eski cihazları ekle 3 ) cihaz için optimize ediliyor. Android ? yüzlerce cihaz için optimize edilmeye çalışıyor. Buna rağmen çokta başarılı çalışıyor.

kandırmaktan başka bi şey değil.

hep boya bunlar zırt bırt takılıyor iphone çif çekirdek daha akıcı ve güçlü bunlar yalancı inanmayın...galaxy s4 daha telefon rehberini açarken kasılıyor ne diyim G

@20 Tem 2013 10:47 iyide o takılmasının sebebi telefonun suçu değil. Androidin ayıbı. Şuan engüçlü donanımı samsung telefonlar kullanıyor. Küçük bir update ile tüm takılmalar çözüldü.

çöp, büyük boy çöp.

tahminlerim tuttu snapdragon 800 vardı bu işlemci süper

Çöp ddiyenlerkesin iphone kullaniyordur

ÇÖP.......................

note kullanıyorum kasıyor kardesım iphonde boyle bı sorun yok ıslemcısını anlata anlata bıtıremıyor samsung kullnıcı bızız fark ortada ıphonu sevmeme ragmen cok hızlı akıcı

@21 Tem 2013 03:16 sebep adroid kaynaklı

gördük eknoys işlemcisini samsung s4te samsung efendi telefon alev alev yanıyor madem bu işlemci bu kadar iyide kendi ülkesinde neden s800 çıkartıyor sacmalik otesi bize iteliyor kötü işlemcileri

Iphone'nin hızlı olmasının sebebi yazılımımın hatasız olması. Android üreticileri ise stabil bir yazılım üretmek yerine daha güçlü donanımlar ile bu açığı kapatmaya çalışıyor, ama kapatamıyor. Iphone sevmememe rağmen bir gün iphone alabilirim.

tırışka.......

Arkadaşlar sorun Samsung'ta değil. Android OS'ta. Stabil ve az Ram harcayan bir işletim sistemi değil. Doğru daha Rehber açarken kasıyor ama telefondan değil. Emin olun iPhone Exynos 5 Octa Processor kullansa anlarsınız farkı :) A6 Çip ile Octa arasındaki :)..

Kasıyor,ısınıyor, işlemci hatası, az çekirdekli !. A6 Çip ile Octa , Arkadaşlar bu konuştuğunuz şey TELEFON . Hala pc düzeyinde konuşuyorsunuz 3 günlük mazisi olan bir telefon bu.Ne bekliyorsunuz dolmamı sarsın börek mi açsın bekleyin, onlarda geliştiriyorlar .İlk note aldığımda bune dedim ne süper bir Telefon her şey yapabiliyorum pc gibi .Fakat PC değil telefon telefon... 8 çekirdekli A11 Çip & Octa / hirbit telefonlar dileğimle....

diğer telefonlarda KALEMLİ VE DEĞİŞKEN PİLLİ YAPSALAR ve üstün özellikler koysalar..BU SAMSUNGUN KAZIKLARINDAN KURTULSAK. YALAN..KAZIK..MİLLETLERİ ALDATMA..ALLEM VE KULLEM..= samsung

Sen de yorum yaz