Samsung, "yeni nesil grafik performansı" için 32Gbps GDDR7 belleğini tanıttı

Samsung, yeni 32Gbps GGDR7 belleklerini tanıttı. Şirkete göre bu belleklerle birlikte, "yeni nesil grafik performansının" dönemi de başlamış olacak.

Samsung'dan GDDR7 ile "yeni nesil grafik performansı"

Samsung Electronics, yeni nesil Graphics Double Data Rate 7 çiplerini veya başka bir deyişle GDDR7’yi tanıttı. Üretici, bu çipler ile endüstrinin en yüksek hızını ve daha iyi verimliliğini vaat ediyor ve ilk ortaklarının çipleri bu yılın sonlarında almaları ile bu iddianın doğruluğu gösterilecek.

Samsung’un söylediğine göre yeni GDDR7 bellek modülleri (16 GB veya çip başına 2 GB), bant genişliğini %40 artırarak etkileyici bir şekilde 1,5 TB/sn ve pin başına 32 Gb/sn hıza ulaşıyor. Karşılaştırma için belirtmek gerekirse, Samsung’un geçtiğimiz yıl duyurduğu GDDR6 çipleri 1,1 TB/sn'ye kadar çıkıyor.

Bu hız iyileştirmeleri, önceki neslin NRZ yerine PAM3 sinyalizasyon yöntemi kullanılması sayesinde mümkün oldu. Samsung, PAM3’ün aynı sinyal döngüsü içinde NRZ’den %50 daha fazla veri sağladığını iddia ediyor.

Samsung’un GDDR7 belleğinin, hızı iyileştirmeye ve performansı artırmaya ek olarak, güç tüketimini azalttığı ve “yüksek hızlı işlemler için optimize edilmiş güç tasarrufu sağlayan tasarım teknolojisini” kullanarak %20 verimlilik artışı sağladığı söyleniyor. Üreticiler, cihazlarını (dizüstü bilgisayarlar veya tabletler) düşük voltajlı bellekle donatma seçeneğine de sahip olacak. Yine de, Samsung henüz kesin bir voltaj verisi yayınlamadığı için gelecekte daha fazla bilginin ortaya çıkacağı tahmin edilebilir.

Son olarak Samsung, GDDR7 belleğinin ısı dağılımını iyileştirmek ve yoğun yüksek hızlı işlemler sırasında istikrarlı performans sağlamak için yüksek termal iletkenliğe sahip bir epoksi kalıplama bileşiğine (EMC) sahip olduğunu söylüyor. GDDR6 bellek çiplerinin çok fazla ısınabildiği biliniyor.

Samsung'un konu hakkında açıklaması şöyle: “GDDR7 DRAM’imiz, iş istasyonları, PC’ler ve oyun konsolları gibi üstün grafik performansı gerektiren alanlarda kullanıcı deneyimlerini yükseltmeye yardımcı olacak ve yapay zeka, yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) ve otomotiv araçları gibi gelecekteki uygulamalara da yayılması bekleniyor. Yeni nesil grafik DRAM, endüstri talebi doğrultusunda pazara sunulacak ve bu alandaki liderliğimizi sürdürmeyi planlıyoruz.

Samsung Newsroom web sitesinde Samsung’un GDDR7 bellek çipleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.