Samsung’dan “sahte Ay fotoğrafları kullandığı” iddialarına yanıt geldi

Samsung, birkaç gündür gündemi meşgul eden ve şirketi telefon tanıtımlarında sahte Ay fotoğrafları kullanmakla suçlayan iddialara resmi olarak yanıt verdi.

Samsung’dan “sahte fotoğraf” iddialarına yanıt geldi

Samsung'un Galaxy telefonlar için hazırladığı tanıtımlarda kullandığı Ay fotoğraflarının sahte olduğu iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Tabii ki Samsung’un bu iddialara yanıt vermesi de çok gecikmedi. Şirket, yeni bir blog gönderisinde iddiayı resmi olarak yalanladı.

Samsung açıklamasında şunları söylüyor: "Bir kullanıcı Ay'ın fotoğrafını çektiğinde, AI tabanlı sahne optimizasyon teknolojisi Ay'ı ana nesne olarak tanır ve çoklu çerçeve kompozisyonu için birden fazla çekim yapar, ardından AI ayrıntıları geliştirir. Görüntü kalitesi ve renklerden bahsediyoruz. Fotoğrafa herhangi bir görüntü bindirme uygulamıyor."

Samsung, bu işlemin zorunlu olmadığını da sözlerine ekliyor: "Kullanıcılar, çekilen tüm fotoğraflarda otomatik ayrıntı iyileştirmelerini kapatacak olan AI tabanlı Görsel Zekayı devre dışı bırakabilir." Ancak bunu yapmak, özellik pozlamayı ayarlamanın çok ötesine geçtiğinden, Sahne Optimizasyonu açıkken mümkün olan türden sonuçların elde edilmesini imkansız hale getirecektir.

Samsung'un blog gönderisinden yer alan yukarıdaki resim, Süper Çözünürlük teknolojisiyle birlikte çalışan 'Ayrıntı Geliştirme Motorunun' etkisini gösteriyor.

Gönderi, ay çekimlerinin "derin öğrenmeye dayalı AI teknolojisine" dayandığını, ancak bunun kamera tarafından yakalanmayan ekstra ayrıntıları kopyalayıp yapıştırmak yerine "kalan gürültüyü ortadan kaldırmak ve görüntü ayrıntılarını geliştirmek" için kullanıldığını yineliyor.