Samsung'un S23 Ultra ile çekildiğini iddia ettiği Ay fotoğrafları için şok iddia: Hepsi sahte!

Samsung'un Galaxy S23 Ultra'nın gece çekimlerinde ne kadar başarılı olduğunu ispatlamak için kullandığı Ay fotoğrafları, ciddi bir iddiaya göre tamamen sahte olabilir.

S23 Ultra için şok iddia: "Bu fotoğrafların hepsi sahte"

Gece fotoğrafçılığı, Galaxy S23 Ultra'nın ve tüm S23 serisinin pazarlanmasında en fazla öne çıkartılan noktalardan biri. Son yıllarda, Samsung da dahil olmak üzere tüm akıllı telefon üreticileri, düşük ışıkta fotoğrafçılığı geliştirmek için yoğun bir çaba sarfediyor. Samsung, bu amacı doğrultusunda ilerlediğini kanıtlamak için Galaxy S serisi bir cihazlarla çekilmiş olduğunu söylediği Ay fotoğraflarını kullanıyor.

Ancak, görünene göre şirket, bu konuda en başından beri pek de dürüst değil. Ay fotoğraflarının, zaten gerçek olmadıkları için gerçek olamayacak kadar iyi göründükleri iddia ediliyor. Samsung, çekimlerde Ay’ı algılamak için yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) kullanıyor ve ardından çektiğiniz görüntünün üstüne bir katman yerleştiriyor olabilir. Bunun sonucu olarak da aslında gerçek olmayan ama muhteşem gözüken bir Ay fotoğrafı ortaya çıkıyor.

Bu suçlamaların arkasında, ibreakphotos olarak adlandırılan bir Reddit kullanıcısı bulunuyor. Kullanıcı, Galaxy S ile çekilen Ay fotoğraflarının gerçek olmadığını göstermek için herkesin tekrarlayabileceği basit bir deney kurguladı. Kullanıcının son derece ayrıntılı gönderisi, iddiasını kanıtlamak için yayınladığı birkaç kamera örneği ile viral oldu.

Deneyine, Ay’ın yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafını indirerek başladı. Ardından, bu fotoğrafı 170 x 170 piksele küçülttü ve bir Gauss bulanıklığı filtresi uygulayarak resimdeki tüm detayları kaldırdı. Bu işlemlerin ardından, bir Galaxy S telefonu bu fotoğrafa doğrulttuğunuzda harika bir Ay fotoğrafı çekmenin kesinlikle mümkün olmaması gerekiyordu.

Reddit kullanıcısı fotoğrafı monitöründe açtı, ışıkları söndürdü ve odanın diğer tarafına geçti. Samsung telefonuyla ekranı yakınlaştırarak mükemmel bir Ay fotoğrafı yakaladı. İşlenmiş orijinal fotoğrafın bulanıklığına rağmen, Galaxy S23 telefonu inanılmaz derecede ayrıntılı bir Ay görüntüsü bulmayı başardı.

Redditor'un açıklamasına göre sağdaki fotoğraftan soldaki kare çıktı.
Redditor'un açıklamasına göre sağdaki fotoğraftan soldaki kare çıktı.

Bu yüzden Redditor, tek makul açıklamanın, Samsung'un akıllı bir algoritma ile fotoğrafı değiştirmesi olduğunu söylüyor. Redditor’un açıklaması şu şekilde: “Yukarıdaki yan yana görüntüde, Samsung'un sadece bulanık bir karmaşa olan yerlere kraterler ve diğer ayrıntıları yerleştirmek için bir AI modelinden yararlandığını takdir ettiğinizi umuyorum. Ve şunu vurgulamalıyım: Aksi takdirde kaybolacak olan ayrıntıları kurtarmak için birden fazla karenin birleştirilmesiyle, süper çözünürlüklü ek işleme arasında bir fark vardır ve burada, Ay’ı tanımak ve (bu deneyde olduğu gibi ilk etapta kurtarılacak bir ayrıntı olmadığında) üzerine Ay dokusunu yapıştırmak için bir dizi Ay görüntüsü üzerinde eğitilmiş belirli bir AI modeli olduğu görülüyor. Bu, başka bir şeye yakınlaştırdığınızda, bu çoklu pozlamalar ve her bir kareden farklı veriler bir şeyi hesaba kattığında yapılan aynı türden işleme değil. Bu Ay’a özel. Kısacası Samsung'un ay resimleri sahte. Samsung'un pazarlaması aldatıcı."

Hiçbir detay olamayacağı bu tür bir deneyde ayrıntıların eklenmesinin, çoklu kare pozlama gibi optik bir işlem yerine tamamen yapay zeka sayesinde olduğunu vurgulayan Redditor ibreakphotos, Dünya’dan Ay’ın sadece tek yüzünün görülmesinden dolayı modeli diğer Ay görüntüleri üzerinde eğitmenin ve Ay’a benzer bir görüntü algılandığında bu dokuyu yapıştırmanın çok kolay olduğunu söylüyor.

Redditor, Samsung'un ay fotoğraflarının sahte olduğunu kanıtlamak için hangi telefonu kullandığını belirtmedi ancak birkaç yıl önce farklı bir Redditor de aynı şeyi yapmıştı.

Bundan sonra Samsung'un bir yanıt vermesi beklenecek ve şirketin Galaxy S23 Ultra ve diğer üst seviye telefonlarıyla yaptığı Ay çekimlerinin gerçek olduğunu kanıtlaması gerekecek. Aksi takdirde, yapması gereken bazı ciddi açıklamalar olabilir.

Samsung, en başından Ay çekimlerinin yapay olduğunu açıkça belirtmiş olsaydı, bu bir sorun olmazdı. Galaxy S23 Ultra, bu hilelerin hiçbirine ihtiyacı olmayan harika bir kameraya sahip ve yalnızca Samsung'un itibarını zedeleyen sahte Ay fotoğrafları çekmesine gerek yok.