Samsung'un Televizyonları Hack'lendi!

CIA hack'leri ve Tizen'deki açıklardan sonra sürpriz olmasa da, Samsung'un bazı TV'lerinin uzaktan hack'lenebildiği yine ortaya çıktı!

  • Ercan Uğurlu
Oynat Samsung TV'ler hacklendi Samsung'un bazı televizyonları siber saldırının kurbanı olabiliyor.

Aslında bu yeni bir olay değil; akıllı televizyonların ele geçirildiğine daha önce de şahit olmuştuk. Ancak bu defaki olay Samsung'un başına geliyor. Samsung'un yeni seri akıllı televizyonları arasındaki 2 modelinin bu açığa kurban gittiği bilgisi gelirken, hemen yukarıdaki videoda televizyonların nasıl ele geçirildiği ayrıntılarıyla anlatılıyor.

DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial – Dijital Karasal Yayın) kullanan vericiler yoluyla gerçekleştirilen saldırılan neticesinde, televizyonun tüm kontrolü elde edilebiliyor, üzerinde kamera ve mikrofon yer alıyorsa onlara erişim imkanı sağlanabiliyor. Hatta daha ötesinde, televizyona bağlı olan diğer ağ cihazları da erişime açık hale gelebiliyor.

Dünyanın bazı bölgelerinde yaygın şekilde kullanılan dijital karasal yayın, televizyonu ele geçirmek için tek başına yeterli değil. Kullanıcının aynı zamanda internete de bağlı olması gerekiyor. Elbette bu gibi tehditlerden korunmanın en kolay yolu, ister akıllı telefon ister televizyon olsun, yazılım güncellemelerinin zamanında yapılmasından geçiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bir security server kurulması suretiyle tüm ev ağının güvenliği pek çok tehlikeye karşı muntazam olarak sağlanır. İyi bir router bile ayarlarını çok iyi yapmak kaydıyla insanların işini görür. Tabii ki ev çok kalifiye hacker'lar ile karşı karşıya değilse...

@cleverman DVB-T ne bi araştır bizde yokta ondan sorun olmaz...

Hiç. Hem para verip böyle bir televizyon kullanıcaz hemde karasal yayın kullanıcaz öyle mi? Cık cık cık

Dijital karasal yayın henüz Türkiye'de test aşamasında.

Sen de yorum yaz