Sanal gerçeklik uygulamaları, ihtiyacınız olan tüm egzersizi sunabilir mi?

Sanal gerçeklik uygulamaları, konu egzersiz yapmak olduğunda, gerçek hayatın yerini tutabilir mi? Türünün ilk örneği olan tartışmalı bir araştırma, tam olarak bunu iddia ediyor.

Sanal gerçeklik uygulamaları, ihtiyacınız olan tüm egzersizi sunabilir mi?

Eğer açık havayı sevmiyorsanız ve yeterince egzersiz yapmıyor olmaktan da rahatsızsanız, Meta Quest’in sanal gerçeklik (VR) başlığını üreten Meta tarafından vurgulanan yeni bir çalışmanın, VR uygulamaları ile evinizin rahatlığında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen fiziksel aktivite yönergelerini karşılayabileceğinizi iddia etmesi sizi mutlu edebilir.

Meta’nın “türünün ilk örneği” olarak nitelendirdiği bu araştırma, şirketin Supernatural fitness platformuyla yapılan antrenmanların, koşma, boks ve yüzme gibi aktivitelerle yapılan klasik egzersizlerle aynı etkileri yaratabildiğini söylüyor. Meta’nın söylediğine göre bu çalışma, VR antrenmanlarının karşı karşıya kaldığı şüpheciliği ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Kanada Victoria Üniversitesi’nden Dr. Ryan Rhodes liderliğindeki çalışma, Supernatural’da her ikisi de orta yoğunlukta olarak tanımlan Flow ve Boxing modlarını inceledi. Çalışma, her iki modun da yoğun fiziksel aktivite olarak sınıflandırıldığını ve zihinsel ve fiziksel sağlık yararlarını artırmaya yardımcı olduğunu buldu.

Makalede belirtildiği üzere, haftada 75 - 150 dakika orta veya yoğun aktivite yapan kişilerin kanser, tip 2 diyabet, iskemik kalp hastalığı ve iskemik felç riskinin daha düşük olduğunu gösteren kanıtlar zaten bulunuyor. Yani haftada 75 dakika veya daha uzun bir süre Supernatural fitness oyunları oynayarak bu hastalıklara yakalanma ihtimalinizi düşürebilirsiniz. En azından araştırma böyle diyor.

Bulgular hakkında yorum yapan Supernatural Fitness Direktörü Leanne Pedante, “antrenmanların acı yoksa kazanç da yok şeklinde olması gerektiğine dair yaygın bir yanılgı var. Bu çalışma, birçok kişinin Supernatural fitness rutininde hissettiği neşeyi ve eğlenceyi, harcanan enerjiden ödün vermeden deneyimleyebileceğinizi kanıtlıyor” dedi.

Ayrıca, Supernatural oynarken evde maruz kalacağınız hava, yoğun nefes alışı nedeniyle en temiz hava olmasa da, özellikle kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, dışarıdaki havadan daha iyi olma potansiyeli taşıyor.