SanDisk'ten dev gibi bir SSD: Optimus Max!

SSD'lerin düşük kapasite sorunu, dünyaları alan bu yeni canavarla tarihe karışıyor!

  • Cem Şancı
SanDisk'ten dev gibi bir SSD: Optimus Max!

SanDisk, içinde hareketli parça bulunmayan sabit diskler olan SSD'ler konusunda çıtayı biraz daha yükseğe taşıdı ve 4 TB boyutunda SSD'sini duyurdu.

SSD alanında şu anda adı konmamış bir savaş yaşanıyor ve Samsung, Corsair, Kingston gibi üreticiler arasında hız ve kapasite konusunda artan bir rekabet dikkat çekiyor. Ancak SanDisk bu yarışta daima önde gidiyor. Şimdi de 4 TB'lık SSD'si Optimus Max'ı tanıtarak rakiplerinin yine önüne geçti.

Samsung ayrıca 2,5 inç boyutlarındaki SSD'si Optimus Max'ın kısa süre sonra 8 TB ve 16 TB kapasiteli modellerini de hazırlamayı planlıyor. Böylece, SSD'lerin en büyük handikapı olan düşük kapasite probleminin çözülmüş olacağını görüyoruz.

Özellikle büyük firmalar, daha az enerji tükettiği ve daha az ısı ürettiği; bunların yanında çok daha hızlı oldukları için SSD'leri klasik sabit disklerin yerine tercih ediyorlar. Böylece SSD'lerin yüksek fiyatı, işletme maliyetlerinin düşürülmesi ve daha az problem çıkarması gibi avantajlarla tolere edilebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Vay be...Ben hala dandik Casper laptopumdaki 500GB'lik harddiskle uğraşayım,adamlar SSD'nin 4TB'sini yapsın :D

1000 $ civarı olur fiyatı

"Samsung ayrıca 2,5 inç boyutlarındaki SSD'si Optimus Max'ın kısa süre sonra 8 TB ve 16 TB kapasiteli modellerini de hazırlamayı planlıyor." SANDISK olması gerekmiyor mu? Ne samsung'u?

Fiyati dusunemiyoruz tabii ki

4 milyar falan olursa hiç şaşırmayın samsung 840 evo ya bile 2000 tl civarında fiyat biçildi

karar verin samsung mi sandiskmi ? kafam karıştı Samsung ayrıca 2,5 inç boyutlarındaki SSD'si Optimus Max'ın diye yazıyo..... ilk başlarken sandisk diye başlıyo çümle

adam gibi bir fiyatı olsun 500 gb kapasiteye de razıyız.

Birde sunlarin fiyati 150€ seviyesine inse yeme de yaninda yat.

Fiyatı 2.400 olur heralde.

SSD ler aynı boyuttaki hdd'lerin 4 katı fiyatta olduğunu düşünürsek, 4 tb lık bir hdd 600 TL olduğuna göre 2400'den aşağı fiyatta satılmaz.

@06 May 2014 22:59 Bu sürücü SATA degil SAS ve SAS sürücüler daha pahali internette yaklasik 2000$ diye konusuluyordu fiyati icin ama daha fazla da olabilir.

İyi güzele fiyatı ne olur onun

ucuzlasınlarda bzide alalım arkadaş samsung 2 yıldır 1 tb lik yapıyor ama sadece samsung yapıyor birileride bakmasın artık çalışsınbir zahmet

Kafadan 5 bin doları vardır....

bunu raid ile 4'e bölüp hızı dörde katlasalar, ouw!

@07 May 2014 00:18 aynı harddiski bölüp raid yapamazsın, olsa bile gelen data aynı harddiskten o yüzden hiç bir faydası olmaz

1TB'lık SSD'ler 1500TL seviyesindeyken, 4TB'lıklar 10binTL civarında bir fiyata satılır artık.

"Samsung ayrıca 2,5 inç boyutlarındaki SSD'si Optimus Max'ın kısa süre sonra 8 TB ve 16 TB kapasiteli modellerini de hazırlamayı planlıyor." Sandisk, Samsung değil. Saygılar.

sandisk mi samsung mu karar verin kopyala yapistir yapmak kolay :-)

256 gb samsung 840 pro mu 256 gb 840 evo mu iyidir? fiyat farkı önemli değildir.

Sen de yorum yaz