Satın alırken en çok bunları soruyoruz!

Teknoloji marketlerindeki satıcılara en çok hangi soruları soruyoruz? İşte ilginç bir araştırma...

En çok bunları soruyoruz!

Mağazalarında satış elemanlarına en çok sorulan soruları araştıran Gold Teknoloji Marketleri ilginç sonuçlar elde etti. Gold Teknoloji Marketleri'nin Türkiye genelindeki 52 mağazasından derlediği verilere göre müşterilerin en çok sorduğu soru "Neden ürünün kutusunu saklamak zorundayım?" oldu. Bunu, ürünlerin teknik özellikleri, cihazların ne amaçla kullanılabileceği, servis hizmetinden nasıl yararlanılabileceği, ürün garantisinin hangi firmaya ait olduğu, fiyatta yapılabilecek indirim, 12'den fazla taksit imkânı olup olmadığı, vade farkı olan kartlı işlemlerde neden vade farkı alındığı, nakitte fiyatların aynı olup olmadığı, cep telefonlarının klonlanması, belli bir ürünün mağazada bulunup bulunmadığı, internet sitesindeki fiyatlar, ürünün açık kutuda mı kapalı kutuda mı satıldığı ile ilgili sorular takip etti. Tüketicilerin en çok sorduğu sorular arasında 'Bu kadar ürün alıyoruz; yanında hediye yok mu?', 'Bu ilde farklı bir yerde mağazanız var mı?'nın yanı sıra 'Farklı mağazada bulunan ürünü niçin bu mağazanıza da getirmiyorsunuz?' gibi sorular da yer aldı.

Araştırmanın sonuçlarına göre tüketiciler ağırlıklı olarak almayı düşündükleri ürünün garantisi olup olmadığını, garanti süresinin ne kadar olduğunu ve ürün garantisini hangi firmanın verdiğini soruyor. Satış elemanlarına fiyatlandırmayla ilgili olarak da pek çok soru yöneltiliyor. Tüketiciler, indirim yapılıp yapılmayacağını, nakit ödemelerde indirim uygulanıp uygulanmadığını, teşhir ürünler için indirim sunulup sunulmadığını ve taksit seçeneklerini öğrenmek istiyor. Gold Teknoloji Marketleri'nin KIRMIZI BÜLTEN adı altında gerçekleştirdiği indirim kampanyalarındaki fiyatlandırmayla ilgili sorular da en çok sorulan sorular arasında yer alıyor.

"Kendine alıyor olsan, hangi modeli alırdın?"

"Hangi marka/modeli tavsiye edersiniz?" sorusunun da tüm mağazalarında en çok sorulan sorular arasında yer aldığını belirten Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, "Anketimizde elde ettiğimiz sonuçlarda pek çok müşterimizin satış elemanlarımıza 'Kendine alıyor olsan, hangisini alırdın?' sorusunu yönelttiğini gördük. Müşterilerimizin, çalışanlarımızın bilgi ve görüşlerine güvenmeleri bizi çok mutlu etti. Bu, Gold'u en iyi şekilde temsil eden, müşteri ilişkilerinde uzman olmalarının yanı sıra kurum kimliğimizi de doğru bir şekilde yansıtan çalışanlarımız olduğunun kanıtıdır. Müşteri memnuniyetine odaklı bir firmanın çalışanları olarak satış elemanlarımız tüm soruları en iyi şekilde yanıtlayarak müşterilerimizin alışveriş deneyimini iyileştirmek için uğraşıyorlar" şeklinde konuştu.

?Hediyeyi seviyoruz

?Hediyeyi seviyoruz

Hediyeyi seviyoruz

Gold Teknoloji Marketleri'nin yaptığı araştırma, Türk tüketicisinin hediyeyi sevdiğini gösteriyor. Özellikle televizyon, notebook ve fotoğraf makinası ürünleri söz konusu olduğunda pek çok tüketici TV askı aparatı, fotoğraf makinası ve notebook kılıfları gibi yan ürünlerin hediye edilip edilemeyeceğini öğrenmek istiyor.

Televizyon satın almak isteyenler, 3D televizyonları tercih ediyor. Flash bellekten 3 boyutlu film izlenmesi ve televizyonla birlikte kaç gözlük verildiğine dair bilgi almak istiyorlar. Gold Teknoloji Marketleri'ne notebook satın almak üzere gelenler ise Office ve virüs programlarının yüklü olup olmadığını ve pil süresini öğrenmek istiyor.

Android telefonlar rağbet görüyor

Akıllı cep telefonu satın almak isteyen tüketiciler telefonun işletim sistemi, 3G'yi ve 3G ile görüntülü görüşmeyi destekleyip desteklemediği, pil ömrü, işlemci modeli ve hızı, hafıza kartı özellikleri gibi konular hakkında bilgi istiyor. Veriler, tüketicilerin ağırlıklı olarak Android işletim sistemli akıllı telefonları tercih ettiğini gösteriyor. Gold Teknoloji Marketleri satış elemanlarına cep telefonlarının klonlanmasına dair de pek çok soru soruluyor.

Okuyucu Yorumları