Sekmeleri hangi web tarayıcısı icat etti?

Sekmeleri hangi web tarayıcısı ortaya çıkardı? Peki ya eklentileri? İşte yanlış bilinenler...

  • Zeynel A. Öztürk
Sekmeleri hangi web tarayıcısı icat etti?

İnternette sekmeler olmadan dolaşmayı hayal etmek bile zor. Çok fazla sekmenin sörfü yavaşlattığı doğru, ancak sekmeleri desteklemeyen modern bir tarayıcı düşünemiyoruz bile.

Peki sekmelere hangi web tarayıcısı öncülük etti? Çoğu kullanıcı, sekmelerin ilk olarak Firefox (o zaman Firebird olarak biliniyordu) ile ortaya çıktığını düşünüyor. Firefox'un sekme konseptini yaygınlaştırdığı doğru, ancak ilk değildi. 2000'lerin başında Opera da sekmeleri kullanıyordu, ancak o da sekmeli ilk tarayıcı değildi.

İlk sekmeli web tarayıcısı unvanı, ismini muhtemelen hiç duymadığınız InternetWorks'e ait. BookLink tarafından geliştirilen yazılımın teknolojisi, daha sonra Microsoft tarafından lisanslanmış ve böylece Word'e internet yetenekleri getirilmişti.

Çoğunlukla inanılan iki efsane ise Chrome'un tarayıcı eklentilerini icat ettiği ve yine Chrome'un gizli gezinti modunu ilk kez sunduğu. Ancak bunlar da doğru değil. Aslında tarayıcı eklentileri, sekmelerden önce çıkmıştı. 1999'da çıkan Microsoft Internet Explorer 5, bugünkü kadar kullanışlı olmasa da, yeteneklerini geliştiren eklentileri destekliyordu.

Google'ın özel gezinti modundan üç sene önce ise Safari, cookie'leri ve önbelleği geçici olarak duraklatan bir işleve sahipti. Bu yüzden gizli gezinti modu için teşekkür edecek birini arıyorsanız, Chrome'a değil, Safari'ye teşekkür etmeniz gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

crome daha dün ki çocuk versiyon nosuna aldanmayın her düzettiklerinde yeni numara veriyolar ona bakarsak ie opera firefox xxxxx rakamları geçmiştir.

Internet Explorer 6'ya Yahoo toolbar yükleyerek sekme özelliği sağlanabiliyordu. Hey gidi günler.

Chrome nasıl bu kadar yaygın anlamıyorum. Kullanması çok kotu bir tarayıcı. Yenilikçi bir tarafı da yok. Modanın gucu diyorum ben buna...

@31 Ekim 2015 11:39 Modanın (birisinden duyup en iyi kığrom aga diye hemen bir numaralı savunucusu olanların)ve Sam amcanın kulağı gözü olmasından dolayı.

@31 Ekim 2015 11:39 Uygar dünyanın bir numaralı düşmeanı da sam amca gibi yeni nesi imparatorluklardır ! Yani bunlara uydukça geri kalmaya mecburlar.

Biz Fİrefox ve eklentilerini kullanıyoruz. Memnunuz ve huzurluyuz. Edge ile Chrome ajanlıkta birbirleri ile yarışıyorlar...

firefox her şekilde chrome dan daha iyi bir tarayıcı oldu işin aslı ise microsoft ve google yaptıkları her işte bir sıkıntı barındırıyordu.Fakat bir daha baktığımızda Apple'da böyle bir sorun olduğunu görmüyoruz.Kısacası her şeyde en iyisi Apple :)

@31 Ekim 2015 12:23 bu elmacı tayfasının neden bu kadar kendini beğendiğini bir türlü anlamış değilim. Adamlar sizden dünya kadar para kazanıyorlar, siz hala hava atiyorsunuz...

@31 Ekim 2015 18:40 elmacı tayfa felan deme apple olmasaydı telefon piyasası ve pc piyasası 5 yıl gerideydi nankör olmayın biraz araştırın illa apple olan anti sempatiyle yaklaşmayın şu şirkete

@31 Ekim 2015 21:40 Apple olmasaydı ne demek 5 yıl gerideydi. Daha Nokia, piyasada iphone 3gs varken büyük ekranlı telefonlar çıkarıp pikselleri dahi görünmeyen ekran kaliteleriyle telefon çıkartıyordu. örnek 5800 ve 5230. Android işletim sistemi kendini yıldan yıla geliştirdi kullanıcı bazlı. Apple'a rağmen değil giderek çok kullanılmasından dolayı.

chrome en iyi şuan önemli olanda bu geçmiş geçmişte kaldı önemli olan gelecek sonuçta bir telefon alırsınız ona güncel yazılım gelmedikten sonra ne işinize yarar nede kullanırsınız firefox dandik tasarım ve stabil çalışmamasından dolayı tercih edilemez windows en iyi çalışan en fazla özelleştirme en iyi görüntü sahip en az sorunlu tarayıcı chromedır en fazla kullanıcısıda chromede bulunmaktadır testlerde yok ram çok yiyor yok işlemci felan çok kullanıyor olayını aşın en fazla özellik chromede

bu mesaji chromebook tan yaziyorum. chrome candir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play