Selfie'cileri üzecek haber!

Çektiğiniz selfie'lerde çok çekici göründüğünüzü düşünüyorsanız, bu haber canınızı sıkabilir!

Selfie'cileri üzecek haber!

Selfie çekimleri son yılların modası. Çoğunlukla da bu çekimler, Facebook'a veya diğer sosyal platformlardan birinde yayınlanıyor.

Ancak University of Toronto araştırmacıları, bol miktarda selfie çeken kişilerin, kendilerini olduklarından daha çekici gördüğünü iddia ediyor. Araştırmacılar, selfie çekimleri için mükemmel bir hedef olarak üniversite öğrencilerini seçti. Sorulan öğrencilerin 100'ü düzenli olarak selfie çektiklerini söylerken, %98'i nadiren selfie çekimi yaptıklarını veya hiç çekmediklerini söyledi.

Çok sık ya da arada sırada selfie çekenlere, kendi çekiciliklerini değerlendirmeleri istendi. İnternet üzerinden de 178 bağımsız insandan fotoğrafları yorumlamaları istendi. Nadiren selfie çekenler bile, kendilerini olduklarından daha çekici bulmaktaydı. Ancak tarafsız gözlemciler, bu selfie'lerdeki görünüm ile standart bir fotoğraftaki görünümün aynı olduğunu söyledi. Düzenli selfie çeken kişiler ise sadece çekiciliklerini büyük bir oranda fazla görmekle kalmayıp, kendi çektikleri fotoğrafların kendilerini en güzel halleri ile gösterdiğini düşünmekteydi.

Araştırmacıların vardıkları sonuçlara göre, selfie çekenler, kendi selfie'lerinde diğer fotoğraflara göre daha çekici olduklarını düşünüyorlar. Ancak gerçek pek öyle değil; zira dışarıdan bakan biri, bu selfie'lerdeki kişilerin, aslında normalden daha çekici görünmediğini söylüyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Demek ki efekt uygulamaları ayna ile aynı işlevi görüyor. (Bir insan aynaya baktığında kendini olduğundan daha çekici görür.)

Yav 10 yaşınbdaki çocuk bile KENDİNİ çekiyor. Bu da bencilliği ve narsistliği körüklüyor. İnsanlar ise kendilerini, bilim veya sosyal yönleriyle değil, ellerindeki telefon kamerasının megapixeliyle kıyaslıyor. Teknoloji, insan için var; insan teknolojiye bağımlı olsun, köle olsun diye değil... Kendinize sorun, cevabı bulun; Teknolojiye bağımlımısınız?

kafayı yemiş bunlar bikere ön kamerayla çekilen fotolar çok kalitesiz o yüzden mi çekiciymiş.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir