Sintertek, 3D yazıcı pazarında dünya liginde

İlk Türk üretici Sintertek, 3 boyutlu yazıcı pazarında dünya devleri ile yarışıyor

Sintertek, 3D yazıcı pazarında dünya liginde

Uluslararası pazarda teknoloji devleri ile rekabet eden ve sektörün önde gelenlerinden geçer not alan SİNTERTEK, şimdiden dünya devleri arasındaki yerini sağlamlaştırdı. Türk mühendislerin geliştirdiği "Solidzer Pro" endüstri tipi 3D Printer, yapılan ar-ge çalışmaları ile dünyadaki üreticilerin önüne geçmeyi hedefliyor.

Boston Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu Eren Tigrel'in 2013 yılında kurduğu Sintertek; geliştirdiği farklı teknolojilerle her gün değişen bu sektöre başka bir boyut getirmeyi başardı. İhtiyaca göre geliştirilen ve bir tür butik üretim yapan Sintertek, uluslararası arenada bu alanda dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Sanayi tipi üretilen Sintertek'in "Solidzer Pro 3D Printer" modeli; lazer tabanlı katmanlı üretim sistemi ile çalışıyor. Toz malzemeyi katman katman dizerek,  üretilecek olan ürünün şekline göre lazer başlıkla bir araya toplayan teknoloji, yüzyılın icadı olarak tanımlanıyor.

3D yazıcı teknolojisi; atık hammadde maliyetini düşürdüğü, zamandan ve kalıp maliyetinden büyük tasarruf sağladığı ve dayanıklılık testlerinden geçer not aldığı için pek çok sektör tarafından ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Kalıp ve ön üretim için de kullanılan 3 boyutlu yazıcı ürünleri; karmaşık geometrik şekillerin üretimine de imkan sağlıyor ve sağlık sektöründe, otomotiv ve havacılık sektöründe, endüstri, sanayi,  mimari ve yaşam ürünlerinde kullanılabiliyor. Yüzey kalitesi ve dayanıklılık testlerinden de başarıyla geçen Sintertek 3 boyutlu yazıcı modelleri; injeksiyon yöntemiyle üretilen plastik malzemelerle benzer kalite ve dayanıklılıkta bir performans gösteriyor.

Nihai ürünün fonksiyonelliği yani vida veya yay sisteminin çalışmaya hazır ve entegre olması ise tasarım ve kullanımında çığır açan bir yenilik olarak görülüyor. Bu yüzden Türkiye'de de, kısa zamanda bu teknolojinin kullanıldığı alanların artması bekleniyor.Yüzde yüz yerli üretimiyle dünya devleri ile aynı platformda yarışan Sintertek, düşük maliyet ve zaman avantajıyla dikkat çekiyor.  Alemdağ ve Hendek'te 2 farklı fabrikada üretilen Sintertek 3D Printerlar; parçaların çoğunu kendi fabrikasında üretirken, dışarıya yaptırdığı parçalarda da üreticilere yeni teknoloji sistemleri ve yöntemlerini uygulatıyor.

300 kişinin çalıştığı fabrikanın yanı sıra; az adetli ve prototip ya da yaşam ürünleri tasarımları için Maslak'ta "Benim Fabrikam" adı altında bir atölye ve Showroom ile hizmet veriyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Çok güzel bir gelişme... Lakin, fiyattan da biraz haber verselrdi keşke.. Son kullanıcıya ne, nasıl, ne kadara yansıyacak, o önemli...

Böyle teknolojik atılımları yakalayıp başka ülkelerden taşımak yerine kendi ülkemizde geliştirmek güzel . Dış dizayn olarakta güzel olmuş.

Bu konuda geliştiricinin ve üreticinin Türk veya bir başka ülkenin üreticisi olduğu çok önemli değildir. Çünkü yapılan iş önemli bir işse kim en iyisini en ucuza yaparsa o makbuldür. Bu nedenledir ki süslü püslü kutular değil ürettiği ürünün kalitesinden ve cihaz fiyatından bahsetmelisiniz. 1000 TL'ye bile 3D yazıcılar varken, aynı kalitedeki çıktılar için daha pahalı yazıcılara kimse fazla para vermez bence....

beyler endüstri tipi diyor, boşuna heveslenmeyin :) bunların bir kaç yüzbin ile bir kaç milyon civarında fiyatları var, dağılabilirsiniz :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost