Skype'a yeni rakip: MegaChat

Duyurulmasından sadece 1 ay sonra halka açılan bu hizmet, Microsoft'un uykularını kaçıracak!

  • Levent Öztürk
Skype'a yeni rakip: MegaChat

Yeni Zelanda merkezli bulut depo firması Mega Ltd tarafından her iki tarafta da şifreleme sözü veren video ve sohbet (chat) hizmeti MegaChat, sonunda kullanıma açıldı.

Aralık ayında Mega'nın kurucusu Kim Dotcom, firmasının tarayıcı tabanlı ve gizliliğe önem veren "video arama ve chat hizmeti" sunacağını duyurmuştu. Bu açıklamadan sadece bir ay sonra da, MegaChat, halka açık beta testine başlamış durumda.

Kullanıcılar şu anda MegaChat'in video arama kısmını kullanabilmekteler; mesajlaşma ve video konferans özellikleri halen geliştiriliyor. Hizmet, aynı zamanda Mega bulut depolama sistemi ile de beraber çalışarak şifrelenmiş dosya paylaşımını mümkün kılıyor.

Kim Dotcom, MegaChat'in güvenliğini kırabilen kullanıcılara ödül de öneriyor. Her iki tarafta da şifrelenen görüşme özelliğinin, hükümet ajansları tarafından izlendiği iddia edilen Skype'a karşı en büyük avantajı olduğu düşünülürse, bu ödül çok da garip gözükmüyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Pişsin diye bekliyoruz...

çok hızlı pc nin hızına göre galiba

Skype candır daha popüler olmadı çoğu kişi skype kullanıyo daha iyi.

Actim hesap ve 2 kisiyi davet ettim bakalim nasilmis. Dizayn cok guzel ve temiz. Is yapar bu site.

Bazı tarayıcılarda desteklemiyor mu nedir, karşıya ses gitmiyor. Hele birinde site hiç açılmıyor bile :) Ama MEGA'yı severim, inşallah başarılı olurlar.

arkandayız mega.

Skype ın altyapısı oldukça sağlam bant genişliğini en uygun düzeyde kullanıyor. Eğer geçmek istiyorlarsa çok çalışmaları lazım sadece gizlilik sağlıyoruzla olmaz bu iş.

@24 Oca 2015 01:56 Gizlilik herşey demek. Bant genişliği ve görüntü kalitesi gizlilikten hep sonra gelmiştir.

@24 Oca 2015 01:56 şu anki zamanda evet sadece şifreleme gizlilik veren yazılımlar her zaman tutar.

@24 Oca 2015 11:02 takmayın kafanıza artıık bütün uygulamalar 256bit şfreleme ile yazılmakta mega daskype i geçemesede yaklaşır wi ndows phone buna aç platform microsoft ne kadar line tango viber gibi uygulamalarda görüntülü görüşmeyi istemiyorsa amaç sadece para kazanmaktır değişmesi şart

bu tontiş megalomanın bazi pisikolojik sıkıntıları var.

mega bulut depolamada en çok sevdiğim şirket 50 gb free vermesinin yanında çok kolay link paylaşımı var. onedriveda 30gb alanım var ama tasarımı fonksiyonellği az ve link paylaşımı zor.. google driveda öyle dropbox 2 gb veriyor zaten çok az boxda 8 10 gb gibi birşey veriyordu en kullanışlısı kesinlikle megacolud !!

skype gibi bağlantı düşüklüğünde 144p ye düşmek, ses-görüntü aksamaları gibi alışıldık sorunlar hallolur da değişiklik yaparız ama gizliliğe değinirsek istihbarat bilgi istediğinde her firma hemen paylaşımı yapar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play