Smart TV'sini açmaktan "korkuyor", çünkü...

Akıllı TV'nizin gizlilik sözleşmesini okudunuz mu? Okumadıysanız yine okumayın; keyfiniz kaçabilir!

Smart TV'sini kullanmaktan "korkuyor" çünkü...
Smart TV'sini kullanmaktan "korkuyor" çünkü...

Akıllı TV'nizle beraber gelen gizlilik ilkelerini okudunuz mu? Bunu yapmadıysanız, akıl sağlığınız için doğru bir davranışta bulunmuş olabilirsiniz çünkü Brennan Center'dan Michael Price, yeni TV'sinin 46 sayfalık gizlilik şartlarını okuduktan sonra onu açmak bile istemiyor.

Eski, aklı az televizyonunu internetten medya içeriklerini akış yapabilen, oyun, uygulama, sosyal medya ve internette gezinti yapmaya izin veren, daha akıllı bir smart TV ile değiştirmiş. Yeni TV, mikrofon, kişisel hesaba oturum açmak için yüz tanıma teknolojisi, hareketli ve sesli denetimi de destekliyormuş. Ancak televizyonun gizlilik ilkelerindeki şu satırlar, Price'ı korkutmaya yetmiş:

"TV'nizi nerede, ne zaman, nasıl ve ne kadar uzunlukta kullandığınızı kaydeder. 'Belirli epostaları veya belirli içerikleri açtığınızı' anlamak için izleme cookie'leri bırakır. Kullandığınız uygulamaları, ziyaret ettiğiniz web sitelerini kaydeder, içerikle nasıl etkileşim kurduğunuzu kayıt altına alır. "Beni izleme" isteklerini yok sayar".

Sesli kontrol işlevini kullanmak istediğinizde olanlar ise daha endişe verici: "Konuştuğunuz sözcükler kişisel veya diğer hassas verileri içeriyorsa bu bilgiler, yakalanan ve üçüncü partilere gönderilen veriler arasında ger alacaktır."

Price, sahip olduğu televizyonun markası hakkında bilgi vermiyor. Henüz akıllı TV'lerle ilgili herhangi bir güvenlik felaketine rastlamamış olsak da bu durum, internete bağlı cihazlar için üzerinde durulması gereken bir sorun olmaya devam ediyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

laf olsun torba dolsun zaten bu gibi durumlar herkesin kişisel bilgisayarında yok mu?

kesin android'lidir :)

@08 Kas 2014 17:51 androidli akıllı televizyon mu var?

@08 Kas 2014 21:21 evet var, samsungunda android kullanan smart televizyonları bulunmaktadır. Ayrıca bu haberde bahsedilen sözleşme maddeleri daha çok android gibi işletim sistemlerinden kaynaklanmaktadır. Şöyleki aslında televizyonu üreten firma değil android yazılımını üreten google bu bilgileri topluyor.

yanlış hatırlamıyorsam bir ara samsung tv lerdeki kamera hack lenebiliyordu.

46 sayfa sözleşme mi olur ?

@08 Kas 2014 18:31 aslında olabilir ancak kullanıcı için en önemli maddeleri ilk sayfada büyük puntolarla belirtebilir. hiçbirşeyin mazereti yoktur

Kesin Samsung'tur.

ben söyliyim markasını LG

Bi de elmanın sözleşmesini okuyun bundan aşağı kalır yanı yok

Win8'li tv var mı?

@10 Kas 2014 00:13 tv yok ama akıllı masa var surface 1.0

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir