Snowden'den iPhone'a "kesin veto!"

Son dönemin belki de en çok tartışılan ismi, iPhone hakında hiç de iyi şeyler düşünmüyor!

Asla iPhone kullanmıyor!

Devletler düzeyinde pek çok sızıntının yayılmasına sebep olan ünlü isim Edward Snowden, kullanıcılar hakkında uzaktan veri toplandığı endişesi ile Apple iPhone'ları kullanmayı reddediyor.

Ünlü -eski- mühendisin avukatının Rus medyasına yaptığı açıklamada, Snowden'in Apple telefonların uzaktan kontrol etme ve takip etme yazılımları taşıdığına ve bu yazılımların güvenliğini azaltabileceğine inandığı belirtilmekteydi: "Edward asla bir iPhone kullanmıyor, basit bir telefona sahip."

Avukat Anatoly Kucherena'nın İngilizce Sputnik News'e yaptığı konuşma, bu cümleleri içermekteydi: "iPhone özel bir yazılıma sahip ve bu yazılım, (telefonun) sahibinin bir tuşa basmasını gerektirmeden kendini çalıştırarak onun hakkında bilgi toplayabiliyor, bu yüzden de (Snowden) güvenlik sebebiyle bu telefonu reddediyor."

Avukat, bu takip yazılımının ne olduğunu açıklamaktan ve güvenlik uzmanlarının bundan haberdar olup olmadığını söylemekten kaçınırken, toplanan bu verilere kimlerin ulaşım hakkı olduğunu da söylemedi. Ayrıca bu cümlelerin arkasında farklı bir amaç da yatıyor olabilir.

Rusya otoriteleri, son zamanlarda iPhone'un güvenliği konusunu özellikle soruşturmaktaydılar. Apple'ın iCloud platformu, Kremlin'in tepkisini üzerine çekti ve internet üzerindeki verilerin, Rusya içerisindeki sunucularda depolanmasını gerektiren yeni bir kanun yürürlüğe konuldu.

Tabii ki iPhone'un güvenlik poliçelerini sorun eden tek ülke veya kuruluş Putin'in ekibi değil. ABD'deki otoriteler de firmanın güçlü şifreleme sisteminin, yerel ve federal polisler tarafından kullanıcıların gözetlenmesini çok zorlaştırdığı konusunda yakınmaktalar.

Bu arada Apple, geçtiğimiz ay bir hafta boyunca Rusya'da ürün satışını durdurmuştu ancak bu durumun sebebi, Rus hükümetinin aldığı karardan ziyade, para değerinin düşüşü ile oluşan sıkıntılardı.

Okuyucu Yorumları