Snowden'den iPhone'a "kesin veto!"

Son dönemin belki de en çok tartışılan ismi, iPhone hakında hiç de iyi şeyler düşünmüyor!

  • Levent Öztürk
Snowden'den iPhone'a "kesin veto!"
Edward Snowden

Devletler düzeyinde pek çok sızıntının yayılmasına sebep olan ünlü isim Edward Snowden, kullanıcılar hakkında uzaktan veri toplandığı endişesi ile Apple iPhone'ları kullanmayı reddediyor.

Ünlü -eski- mühendisin avukatının Rus medyasına yaptığı açıklamada, Snowden'in Apple telefonların uzaktan kontrol etme ve takip etme yazılımları taşıdığına ve bu yazılımların güvenliğini azaltabileceğine inandığı belirtilmekteydi: "Edward asla bir iPhone kullanmıyor, basit bir telefona sahip."

Avukat Anatoly Kucherena'nın İngilizce Sputnik News'e yaptığı konuşma, bu cümleleri içermekteydi: "iPhone özel bir yazılıma sahip ve bu yazılım, (telefonun) sahibinin bir tuşa basmasını gerektirmeden kendini çalıştırarak onun hakkında bilgi toplayabiliyor, bu yüzden de (Snowden) güvenlik sebebiyle bu telefonu reddediyor."

Avukat, bu takip yazılımının ne olduğunu açıklamaktan ve güvenlik uzmanlarının bundan haberdar olup olmadığını söylemekten kaçınırken, toplanan bu verilere kimlerin ulaşım hakkı olduğunu da söylemedi. Ayrıca bu cümlelerin arkasında farklı bir amaç da yatıyor olabilir.

Rusya otoriteleri, son zamanlarda iPhone'un güvenliği konusunu özellikle soruşturmaktaydılar. Apple'ın iCloud platformu, Kremlin'in tepkisini üzerine çekti ve internet üzerindeki verilerin, Rusya içerisindeki sunucularda depolanmasını gerektiren yeni bir kanun yürürlüğe konuldu.

Tabii ki iPhone'un güvenlik poliçelerini sorun eden tek ülke veya kuruluş Putin'in ekibi değil. ABD'deki otoriteler de firmanın güçlü şifreleme sisteminin, yerel ve federal polisler tarafından kullanıcıların gözetlenmesini çok zorlaştırdığı konusunda yakınmaktalar.

Bu arada Apple, geçtiğimiz ay bir hafta boyunca Rusya'da ürün satışını durdurmuştu ancak bu durumun sebebi, Rus hükümetinin aldığı karardan ziyade, para değerinin düşüşü ile oluşan sıkıntılardı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

KullAnmıyorsa bize ne ya Chip sitesi böyle Saçma haberler ne ya

@23 Oca 2015 16:54 Chip sitesi !!!

Hangisinde yokki bu programlar, apple, ios, android, hepsi kisileri an be an takip ve kontrol altinda tutuyor, takip edilmek ve bilinmek istemiyorsan, internetten, bilgisayarlardan, telefonlardan uzak durup, gidip bir koye yerleseceksin

Reklam kokan bir hareket olmuş

Iphone degil smartphone dese daha uygun olurdu sanirim,,

işin gerçeği şu ki snowden iOS gibi üst düzey ve sağlam kriptolu bir sistemi çözüp içine sızma girişiminde başarısız olmuştur. o yüzden bu komik kompleksi bundandır :)

@23 Oca 2015 17:59 Bu ve bunun gibi çirkin söylemler yüzünden Apple'ı sevenler daha çok seviyor, sevmeyenler ise daha sevmemeye başlıyor.

zeki adamlar zaten kullanmaz

android yada tizende kullanmıyor neden sadece iphone kullanmıyor diye yazılmış anlayamadım? hadi kapışın fanboylar androidciler

You are being watched

@23 Oca 2015 19:16 the government has a secret system

@24 Oca 2015 22:11 —a machine— that spies on you every hour of every day.

motorola f3 dünyanın en güvenli telefonu hatta en incesi :)

Bunu insanların görmesi için Snowden'ın söylemesi gerekmiyordu aslında. iOS ve Mac OS X'teki açıklar, sızıntılar, hatalar, çıplak fotoğraflar vs. herkesin gözünün önünde. Bu saatten sonra fanboyları dışında kimsenin iPhone kullanması beklenmesin. iOS, iOS 6'dan sonra tamamen 6-12 yaş grupları için oyuncak cihaz işletim sistemine döndü.

@23 Oca 2015 23:29 iOS 7 bir dönüm noktasıydı oyuncak cihaz demen çok komik. Çünkü Android 5 lolipop ile daha çocuksu bir hale bürünmüş. Savunurken de usturuplu savunun. WPciysen sisteminin gelişmesini bekle...

hatırlatırım itunes den alınmayan müzükler kulanıcıların telefonundan silinmişti bu da kontrolün apple de olduğunun kanıtı, önemli biriyseniz resimleriniz heryere düşe bilir hatırladınızmı , veya telefonunuza birşeyler yüklenip tutuklana bilirsiniz vs vs gider bu

sadece ios deil androit windows hepsi bilgi topluyor çünkü hepsi amerikan firması önce güvenli symbian vardi oda gitdi

@24 Oca 2015 11:21 atma be sadece iphone veri topluyor ve resmen kanıtlandı...

@28 Oca 2015 02:08 Ne yani, Google bilgi toplamıyor mu ?? Firefox, Google arama motorunu uçuşa geçirirken, durduk yere neden kendi tarayıcısını çıkardı ? Firefoxtan alamadığı veriler neydi de, kendisi tarayıcı çıkarmak zorunda kaldı ??? Peki bu arada, firmalara, kullanıcılardan veri çalmanın güzelliğini gösteren, önder firma microsoft ne yapıyor ?? Kullanıcılardan IP ve MAC adresleri mi topluyor sadece ?? Bu kadar gözü kör olmayın....

Symbianı arar olduk

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play