Sony'den 24 megapiksel tam-boy sensor

Sony megapiksel rekorunu kırarak tam-boy 24 Mega piksel algılayıcıyı sunuyor...

  • Halil Mollaoğlu
Sony'den 24 mega piksel tam-boy sensor
Sony: Yeni tam-boy sensor.

Sony, ilerleyen zamanlarda Alpha yapı-serisinin profesyonel modellerinde kullanılacak olan ve Digital SLR'ler için üretilmiş yeni bir görüntü sensoru tanıttı. Bu CMOS yapı tarzına göre üretilmiş sensorun iki sıra dışı özelliği var: 24.8 Mega piksel ile yeni çözünürlük rekorunu kırıyor ve ebatları tam-boy standardına uyuyor (24 x 36 milimetre). Şimdiye kadar sadece Canon ve Nikon bu tarz görüntü sensorları sunuyordu.

Sony bu algılayıcı için yüksek hız vaat ediyor ki, bu hıza da özel yapı tarzı ile ulaşılacak: Algılayıcının her hücre dizisi kendine has bir Analog-Dijital dönüştürücüye (12 bit) sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ff sönsör cephesinde baya bir hareketlilik yaşanıcak..

sony'nin mühendislerine her zaman saygım sonsuz..

Süper ya 24 mp. Ne demek ya.ÜÜÜÜÜÜ :)

Sony bu işte en iyi. Canon la nikon eski filmli makinalardan kalma izlenimlerini kullanıyorlar. Sony den enaz iki sene gerideler.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Sony bu işte en iyi. Canon la nikon eski filmli makinalardan kalma izlenimlerini kullanıyorlar. Sony den enaz iki sene gerideler.

neye göre geriler? kaç senelik tecrübeleri var. ayrıca nasanın nikonu seçtiğinide hatırlatırım

Merhaba arkadaşlar;
Fazla değil iki sene içerisinde fotoğraf makineleri üreten firmalar arasında birinci sırayı Sony almak istiyor.Bunun içinde çok büyük paralar harcıyor.Canon'un en korktuğu firmalardan birisi Sony.. Nikon'un CCD ve CMOS sensörlerini de Sony üretiyor.O yüzden Nikon en kısa zamanda kendi CMOS fabrikasını kurmak zorunda.Aksi takdirde Sony'e muhtaç olacak.Canon ve Panasonic firmaları büyük paralar harcayarak kendilerine CMOS fabrikası kuruyorlar.Canon ve Sony firmaları büyük bir rekabete girecekler.Bu dev firmalardan birisi fotoğraf makineleri üretimininde büyük zarar edecekler.Sony zaten fiyatlarını Canon'na göre bir hayli düşürdü.Hele Sony 24.8 MP'lik full fream(tam ekran) makinesini de Mart ve Nisan aylarında piyasaya sunacak.Eğer fiyatları Canon'dan daha hesaplı olursa tutmayın SONY'iii..Bu rekabette biz fotoğrafseverlere yarayacak gibi..
Herkese selam ve sevgiler..
Yıldırım İncealemdaroğlu

www.yildirimalemdar.com

NİKON HEPSİNDEN İYİ BENCE VE BU YARIŞTA GERİ KALACAGINI SANMIYORUM....

alem buysa kral CANON...

24 MP Fotoğrafın PC de yada TV de açılması birkaç dakika sürer herhalde.

Sony A 100 modelini çıkarınca o günden belli idi bu gelişme. Bu elbette biz kullanıcılar için iyi. Çünkü rekabet ortamı arttı. Canon ve Nikon fiyatları aşağı çekmek zorunda. Zaten Sony onlara göre daha uygun fiyatlar sunuyor. Ama Sony bu sensörü ilkönce Nikon'a verir gibi geliyor bana. Yada D300 le Kendi Alpha'sında ki gibi yapabilir. Yani ikisi aynı sensörü kullanabilir. Ben buna şunun için seviniyorum. Canon'un tekelini kırıyor. Canon çok astronomik fiyatlarla hiç kullanıcı dostu olmadı. Fotoğrafçı hep daha iyi makina peşinde. Canon hep daha çok para peşinde. Sakın yanlış anlaşılmasın Canon düşmanı değilim ama adamların fiyat politikası ortada...

Sen de yorum yaz