Sony'den 84 inç'lik dev 4K televizyon

4K ile tanışın: Sony, IFA'da, bugünün Full HD'sini yerle bir eden yeni TV'sini tanıttı.

Sony'den 84 inç'lik dev 4K televizyon

Sony, "endüstrinin en büyük televizyonu" olduğunu söylediği 84 inç'lik LCD ekranını IFA 2012'de görücüye çıkardı. 4K çözünürlüğüne (3840 x 2160) sahip televizyon, Full HD'den 4 kat daha yüksek çözünürlük sunuyor.

Sony'nin 4K X-Reality PRO yüksek çözünürlüklü motorunu kullanan televizyon, inanılmaz derecede keskin görüntüler sunuyor. KD-84X9005'in görsel motoru, çözünürlüğü farklı içerikler için ayarlayabiliyor. Bu sayede dijtal HD yayınlar ve Blu-ray diskler, ekrana göre optimize ediliyor. Televizyon, 3D desteğine de sahip ve beraberinde pasif 3D gözlüklerle geliyor.

Sony, bir daha hiç piksel görmeyeceğinize söz verirken "görsellerin nefes alıcı bir biçimde gerçekçi ve temiz göründüğünü" söylüyor. Sony, ekranın 60 derecelik bakış açısında bu özellikleri koruduğunu söylüyor.

Cihaz, 3D ses sunabilmek için 10 birim hoparlörü bir araya getiriyor. PlayMemories ise PlayStation 3 sahiplerine yüksek çözünürlüklü resimleri gösterme olanağı sunuyor. Sony, televizyonun fiyatı hakkında şimdilik bir açıklama yapmıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Çözünürlükleri bu kadar yükseltmek yerine çok hızlı tepki veren dokunmatik 24" monitörleri yaygınlaştırsalar daha iyi olmaz mı?

4K çözünürlüğü bence gereksiz.Çünkü haberdede belirtildiği gibi 84" inç bir televizyondan bahsediyor,bu denli büyük bir televizyona zaten full hd çözünürlük yetmez görüntüde dağılmalar meydana gelir.Zaten bu televizyonlar çıksa bile çok fazla satılmaz,bu kadar büyük bir televizyonu kim alıp da izleyecek ki insan koyacak yer bulamaz.Sinema değil ki sonuçta evlerde kullanılacaksa boyutu bence büyük zaten ülkemizdeki kanallar daha doğru dürüst hd yayın yapmıyorlar. Yani insan hd televizyon bile alsa ancak d smart digitürk gibi paralı televizyon diye tabir edeceğimiz sağlayıcılar mevcut.Bence önce kanallar görüntü kalitesinde hd ye geçsin sonra düşünürüz 4K teknolojisini hem kaldıki 4K eski bir teknoloji sayılır hatırladığım kadarıyla panasonic 8K teknolojisi ile televizyon üretmiş zaten , bu kadar büyük ekranlı televizyonlar gereksiz diye düşünüyorum insanlar alsa alsa 82 ekran veya 106 ekran televizyonları tercih ederler daha büyükleri için zaten kolacak yer bulamaz insanlar.

10Binden az olmaz bunun fiyatı yani bizim gibi metelige kurşun atanlar yani...

@31 Ağu 2012 01:58 25.000 euro

Ne gerek var

sony her zaman farklı ve bir adım önde olmak isteyenlerin tercihi.

4k yı şimdi mi anca sunuyor sony.1 sene önceki fuarda lg sunmuştu.

paran varsa sıkıntı yok, yoksa sıkıntı çok

Değişen hiçbir şey olmayacak. FHD ile keskin görüntü alamamışlarsa niye 200cm'lik panel ile yapmışlar?

LG varken...

Evinde kalite ve Marka isteyen kullanıcıların tercih etmesi gereken tek Elektronik firmasıdır bence SONY. (tv de sharp ı saymıyorum) Kim istemez ki evini sinemaya çevirmek?.Pasif gözlük olması 3D de çözünürlüğü düşürecektir ama zaten 4 kat daha iyi çözünürlük olduğu için bu problem olmayacaktır. Japonya da bu ürünü satın alan çok olur. Avrupa da da çok satılacağını düşünüyorum. Türkiye de de bu ürünü alacak insanlar var

lg ile sony karşılaştırmak bence abesle iştigal hacılar.

bu tv olsa olsa 2k 4k olması için 7680x4320 çözünürlüğe sahip olması lazım.yanlız pasif 3d konusu bence birdaha araştırılmalı.eiasa awards 2012 de aftif gözlüklü sony hx850 en iyi 3d tv ödülü aldı.bu ödüllü teknolojisini bırakıp çözünürlüğü yarı yarıya düşüren pasif 3d ye niye geçsin?

bunu yapsa yapsa sony yapardı ve yapmışta biraz elit müşterilere hitap ediyo bence cüzdanı dolgun

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir