Sony'den yeni fotoğraf bombası: RX1-R!

Son dönemde cep telefonları ve PlayStation 4 ile konuşulan Sony, bambaşka bir bomba daha patlattı!

Sony'nin yeni bombası!

Sony, ufak boyutlu tam kare dijital kamerası RX1'in ardılı RX1-R'yi tanıttı. RX1-R'nin, DSLR kameralarda kullanılan düşük geçiş filtresi kaldırıldığı için çok daha net ve detaylı görüntü sunduğu iddia ediliyor.

RX1-R'nin boyutları ve ağırlığı ağabeyi RX1 ile aynı olmakla birlikte kasanın içinde bazı farklılıklar bulunuyor. Tam kare dijital kamerada 24,3 milyon etkili piksel ve Carl Zeiss Sonnar T* F2 lens bulunuyor. Daha önce Ricoh GR ve Nikon D800E'de olduğu gibi RX1-R'de de düşük geçiş filtresi bulunmuyor. Sony böylece, çok detaylı çekimlerdeki netliği arttırmayı başarmış. (Ancak düşük geçiş filtresini kaldırmanın, tekrarlanan desenlere sahip nesnelerin fotoğraflarını çekerken moiré etkisinin ortaya çıkması ihtimalini arttırdığını da unutmamak gerek.)

Kamerada ayrıca, fotoğrafları Triluminos ekrana sahip Sony Bravia televizyonlarda görüntülerken doğal sonuçlar elde etmek için renkleri düzenleyen Triluminos Colour teknolojisi bulunuyor. Video kayıt sırasında kullanılabilen stereo mikrofon girişi de bir diğer teknik özellik.

RX1-R'nin Ağustos ayında piyasada olması bekleniyor. Kameranın yurt dışı fiyatının 2.800 dolar civarı olması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları